Průzkum mezi živnostníky: Všechna protikoronavirová opatření nebyla nezbytná, pomoc vlády mohla být účinnější

Průzkum
Čeští živnostníci se díky uvolňování vládních opatření proti šíření koronaviru snaží dohnat ztráty, které utrpěli za poslední týdny a měsíce. Jak ukázal bleskový průzkum projektu Fandíme řemeslu, který zastřešuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, zdaleka nejsou přesvědčeni, že všechna omezení byla nezbytná. A pomoc státu podle nich mohla být účinnější.
Živnostníkům vadilo zejména překotné zavírání jejich provozoven na základě nočních jednání vlády, o kterém se někdy dovídali až ráno z médií, nebo také od policejních hlídek, které měly kontrolovat jejich dodržování. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Účastníků průzkumu jsme se zeptali, zda pro ně nebyla vládní opatření příliš tvrdá,“ říká Josef Jaroš, vedoucí projektu Fandíme řemeslu a většinový vlastník české poradenské skupina Apogeo. „Více než třetina – přesněji 36,4 procenta z nich – tento názor potvrdila,“ uvádí Jaroš. „Většina dotázaných ale zásadní výhrady neměla,“ dodává Eva Svobodová, členka představenstva a generální ředitelka asociace.

Svobodová připomíná, že asociace hned na počátku krize upozornila ministerstvo práce a sociálních věcí na to, že OSVČ nemají vůbec nárok na ošetřovné, i když se zavřely školy a oni museli zavřít své provozovny. „Rychle došlo k nápravě a ošetřovné živnostníkům začalo vyplácet ministerstvo průmyslu a obchodu. V průběhu nouzového stavu jsme odpověděli nesčetně dotazů OSVČ ohledně možných podpor a jejich možných kombinací,“ doplňuje.

Podle Josefa Jaroše kritika ze strany dotazovaných v průzkumu směřovala zejména na nekoncepčnost některých rozhodnutí. „Respondentům vadilo především překotné zavírání jejich provozoven na základě nočních jednání vlády, o kterém se někdy dovídali až ráno z médií, nebo také od policejních hlídek, které měly kontrolovat jejich dodržování,“ upřesňuje.

PSALI JSME:
Živnostníci: Horší časy jsme čekali, tak zlé ale ne

Někteří z dotázaných upozornili také na to, že koronavirová krize těžce dopadla i na učňovské školství a v nejbližší době tak hrozí, že se ještě více prohloubí chronický nedostatek kvalitních řemeslníků. „Vyslechli jsme i takové názory, že učni neměli přestat docházet alespoň na praktickou výuku – ať už do škol, nebo do firem,“ přibližuje Jaroš.

Na dotaz, co by řemeslníkům nejvíce pomohlo v době, kdy se opatření rozvolňují a život se postupně vrací do normálních kolejí, odpověděla nadpoloviční většina (54,5 %) „více mediálního prostoru pro náš obor“.

„Spolu s odpovědí ‚informace pro podnikatele na jednom místě‘, která vyjadřuje názor 27,3 procenta dotázaných, jsme se tak utvrdili ve správnosti rozhodnutí vtisknout novou podobu a vdechnout nový život projektovému webu fandimeremeslu.cz. To jsme přijali ještě před vypuknutím pandemie a díky němu teď mají nejen drobní podnikatelé, ale také novináři k důležitým informacím skutečně snadný přístup,“ dodává.

PSALI JSME:
Zaklekávání na podnikatele bude po koronavirové krizi častější

Zavřít reklamu ×
  1. A co ti, kteří po kontrole nároků na odškodnění, musí vrátit dotace? Je to zlodějina, nebo se chctěli obohatit na úkor státu! Je potřeba,aby je stát příkladně potrestal!!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.