Daň z mimořádných zisků je ekonomický nesmysl

Názor
Vláda sice teprve projedná detaily, jedno je ale jisté: Financovat zastropování cen energií má pomoci daň z mimořádných zisků uvalená především na výrobce energie. Podle prvních náznaků se má pohybovat mezi 40-60 procenty.
Financovat zastropování cen energií má pomoci daň z mimořádných zisků uvalená především na výrobce energie. Ilustrační foto: FAEI.cz

Ať už se bude této dani říkat jakkoli, jde v principu o sektorovou daň. A ta představuje ekonomický nesmysl. Má-li být sektorová daň nástrojem pro snížení cen energií, respektive dotováním jejich cen, potom schodek státního rozpočtu nesníží.  Vláda tímto způsobem pouze přerozdělí vybranou daň do úsporných tarifů. Sektorová daň je jinou alternativou zavedení cenového stropu, tedy kroku obdobně pokřivujícího trh.

Pokud tedy je primárním důvodem uvažovaného zavedení sektorové daně kompenzace vysokých cen, dle mého názoru tu má stát jiné možnosti. Pokud většinový vlastník v energetické společnosti rozhodne o výplatě dividendy, aniž by byla narušena stabilita společnosti, půjde o jednoduchý a rychlý krok v podobě rozhodnutí většinového akcionáře.

PSALI JSME:
„Válečná daň“ je jen jiné označení pro sektorovou daň

Současně je třeba upozornit, že je to právě stát, který na zvýšení cen „vydělává“ vyšším výběrem DPH, které hradí konečný spotřebitel v ceně zboží. Pokud by tedy stát chtěl kompenzovat vyšší ceny formou dotace, částečné zdroje ze zvýšeného výběru DPH má k dispozici.

Primární otázkou by však mělo být to, jaké zisky by měly sektorové dani podrobeny. Pokud by byla sektorová daň zavedena i na zisky „běžné“, které společnost dosahovala bez pozitivního výkyvu na její činnost, docházelo by tím k vědomému pokřivení daňového zatížení.

PSALI JSME:
Daň orbánovského typu veřejné finance neozdraví. Navíc nahraje Babišovi a připraví ODS o voliče

Jak tuto skutečnost legislativně uchopit, bude velký oříšek. Současně je třeba zdůraznit, že zavedení sektorové daně musí projít legislativním procesem s tím, že v právním státě by nemělo docházet k retroaktivitě účinnosti právní normy.

Sektorová daň by se tak v podobě daňového příjmu projevila až v roce 2024, kdy budou vybraní poplatníci podávat svá daňová přiznání za rok 2023. Do té doby se již trh může stabilizovat a sektorová daň se mine účinkem, respektive nesystémově daňově zatíží určitou skupinu podnikatelů.

Auto je partner společnosti PKF Apogeo
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Fialova vláda se bude muset spokojit s „konfiskací“ z mimořádných zisků energetických společností

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Do předčasného důchodu zamířil rekordní počet Čechů

Úřady evidují rekordní počty lidí, kteří míří do předčasného úřadu. Podle aktuálním údajů Českého statistického úřadu, které má redakce FAEI.cz k dispozici, bylo v roce 2022 nově přiznáno 44,6 tisíce starobních …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?