
Od tohoto roku totiž výhry nad 50 000 korun podléhají zákonu o daních z příjmů a jsou zdaněny 15 procenty buď při vyplacení, nebo musejí být uvedeny v daňovém přiznání mezi tzv. ostatními příjmy.
1. Od tohoto roku se daní patnácti procenty všechny výhry z loterií a hazardních her nad 50 000 Kč. 2. Výhry v tombole a loterii, včetně číselné hry, nad tento limit jsou zdaněny při vyplácení. Čisté výhry z ostatních jednotlivých her se v průměru roku sčítají a po překročení 50 000 Kč uvádějí v daňovém přiznání. 3. Zdaněna je pak celá výhra, nikoli jen část přesahující 50 000 Kč.
Danění výher není žádná novinka, dosud však podléhaly zdanění pouze výhry nad jeden milion korun. Od 1. ledna 2024 ale došlo k úpravě zákona, která zavedla zdanění patnácti procenty všech výher z hazardních her převyšujících částku 50 000 Kč. Loterie a tomboly jsou daněny jinak než ostatní hazardní hry.
Každá hra zvlášť
Zákon nerozlišuje mezi on-line hrou a hrou v kamenných kasinech či pobočkách, ani to, jestli výhra pochází z hazardní hry provozované v zahraničí nebo v ČR. Pro posouzení toho, zda nastala povinnost výhru zdanit, se bere v úvahu pouze hodnota výhry získané během roku.
Výhry se v průběhu kalendářního roku se evidují u každého druhu hazardní hry zvlášť. Pro daňové účely se tedy posuzují pouze výhry ze stejného druhu hry, byť provozovaných u různých sázkových kanceláří. V případě překročení limitu 50 000 Kč se však 15 procenty daní celá částka, nikoli pouze část, o kterou byl limit překročen.
Co je to hazard?
Na jaké hazardní hry se zákon vztahuje?
Jde loterii, kurzovou sázku, totalizátorovou hru (předem stanoven poměr výhry a vkladů, pozn. aut.), bingo, technickou hru (např. elektromechanická ruleta či kostky), živou hru (např. plátýnko, poker, ruleta, blackjack), tombolu a turnaj malého rozsahu (vyřazovací karetní turnaj s počtem hráčů do 90 a vkladem do 500 Kč za 24 hodin).
Některé výhry lze rozdělit
Výhry z loterií a tombol podléhají dani, pokud hodnota výhry jednorázově přesáhne 50 000 korun. Pokud tedy vyhrajete v loterii v průběhu roku dvakrát 50 000 Kč, nebudou tyto výhry zdaněny, protože se ani jedna nedostala přes zákonný limit.
Na rozdíl od ostatních her se u loterií počítá se hrubá výše výhry, nesnížená o vklad do hry. Odpadá také povinnost podávat daňové přiznání, protože provozovatel strhává srážkovou daň rovnou při výplatě výhry.
Sázková kancelář Sazka komentuje, že některé loterie a losy obsahují více sázek na jednom tiketu – například plný tiket Sportky obsahuje 11 sázek. Pokud v takovém případě získáte na jeden tiket výhru, která je sice v součtu vyšší než 50 000 korun, ale skládá se např. ze dvou nižších výher, tak ani jedna výhra danění nepodléhá.
Sportovní fandové zapláčou
Statisíce vyznavačů kurzových sázek na sportovní i jiné události letošní změna asi nepříjemně překvapí. Zvláště ty úspěšné. Nově si totiž musejí průběžně evidovat všechny výhry, a vlastně všechny sázky, protože povinnost danit se týká hranice 50 000 korun čistých výher během kalendářního roku.
Mohou si však od získaných částek odečítat vklady, což platí nejen u vyhraných sázek, ale u všech podaných tiketů. Jiné náklady, např. cestovné, čas strávený přípravou tiketu nebo dokonce ztráty z jiného druhu příjmu, však v daňovém přiznání uplatnit nemohou.
Sázková kancelář uvádí příklad, že u jedné společnosti jste za kalendářní rok 60 000 v plusu, u druhé 12 000 v mínusu. Teoreticky byste tedy měli peníze získané u první společnosti zdanit, ale v součtu sázek v jednom druhu hry je vaše bilance jen 48 tisíc, a proto se vás daň netýká.
Vést si vlastní evidenci
Také daň z výhry v technických a živých hrách se vypočítává z celkové vyhrané částky za rok mínus vklady na sázky. Dohromady se počítají výhry u všech provozovatelů daného druhu hry, včetně zahraničních. Výhry u technické a živé hry i kurzového sázení se však počítají zvlášť. I daně respektují několik druhů hazardních her.
Na rozdíl od loterií vám u sázek a ostatních hazardních her v případě vyšší výhry daň nestrhne provozovatel hry, ale musíte ji zaplatit sami v rámci daňového přiznání v kolonce tzv. ostatních příjmů.
Z tohoto důvodu by si měli hráči vést průběžnou evidenci sázek, kterou jsou povinni na vyžádání předložit finančnímu úřadu. Případně se obrátit na provozovatele hazardních her, protože už několik let musejí být sázející registrováni a jejich pokusy evidovány.
Rejstřík vyloučených osob
Od roku 2020 je provozovatel hazardní hry povinen zamezit ve vstupu do herny nebo kasina (ani neumožnit zřízení nebo použití uživatelského konta) osobě zapsané v Rejstříku vyloučených osob.
Rejstřík je neveřejným informačním systémem veřejné správy, jehož cílem je ochrana ohrožených skupin hráčů a jejich rodin před negativními důsledky nezodpovědné hry.
Pozor na nelegální sázky
Vyznavači kurzových sázek by si měli kromě hlídání bilance dát pozor i na to, zda sázejí u on-line sázkových kanceláří s licencí na provoz v České republice. Momentálně to jsou Tipsport, Fortuna, Betano, Chance, SynotTip, Sazkabet a MerkurXtip.
Podle zákona č. 186 z roku 2016 o hazardních hrách také tzv. internetové hry dostupné mimo území České republiky se považují za hry provozované na území České republiky, pokud jsou dostupné také na území České republiky, kde jsou provozovány na základě základního povolení pro tuto hru.
Podle sdělení ministerstva financí sázení u nelegálních provozovatelů (nemají udělenu licenci) loterií a jiných podobných her není možné provozovat ani po internetu. Za to sázkařům hrozí pokuta až deset milionů korun. Dosud nejvyšší udělaná sankce fyzické osobě se před deseti lety vyšplhala do výše 850 000 Kč.