Daňové a právní novinky pro rok 2022: Co je udržitelné a co zelené? Začíná platit přesná definice

Téma týdne
Mnozí daňoví poplatníci v roce 2022 poprvé reálně pocítí některé změny související s tzv. zrušením superhrubé mzdy a zavedením progresivního zdanění. Ve spolupráci s daňovými experty z PwC Česká republika a advokáty z PwC Legal jsme připravili přehled nejvýraznějších změn. V dnešním dílu se budeme věnovat tomu, co je z hlediska práva EU „udržitelné“ a co „zelené“.
Co je udržitelné a co zelené? Začíná platit přesná definice. Ilustrační foto: Pixabay.com

Evropská unie si do roku 2030 vytkla dosažení cílů tzv. Zelené dohody (Green Deal, pozn. red.) a snížení uhlíkové stopy tak, aby se v roce 2050 stala klimaticky neutrální. K tomu je potřeba upravit ekonomickou aktivitu a přesměrovat investice směrem k udržitelným projektům.

Právě proto začíná od Nového roku v EU, tedy i v Česku, platit první sada tzv. technických screeningových kritérií EU taxonomie.  Tyto definice zjednodušeně řečeno určují, jaké podmínky musí hospodářské činnosti, aktiva či projekty splnit, aby byly evidovány jako „environmentálně udržitelné“ (zelené).

PSALI JSME:
Jak se vyznat v přívlastcích firem: zelená, ekologická, zodpovědná?

„Sada technických screeningových kritérií je velkým milníkem ve zvyšování transparentnosti ve vztahu k udržitelnosti a prevenci tzv. greenwashingu. Představuje praktickou pomůcku ve formě jednotného klasifikačního systému pro finanční instituce, vlastníky a správce aktiv, podnikatele i subjekty veřejného sektoru,“ vysvětluje expert na udržitelnost z PwC Česká republika Petr Dovolil.

Na základě těchto kritérií se bude rozhodovat o přístupu k financím, evropským fondům na roky  2021-2027, nebo novým finančním produktům. Tvoří také základ pro oblast nefinančního výkaznictví. „Už nyní vidíme, že se na základě udržitelnosti proměňují i tržní preference v dodavatelských řetězcích,“ dodává Dovolil.

PSALI JSME:
Skoro všechny evropské firmy plánují do pěti let přejít na udržitelnější obchodní modely

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Hypotéka může zkomplikovat rozvod

Obecně platí, že když se ze společných peněz financuje nemovitost, která je ve vlastnictví jen jednoho z manželů, je třeba to při vypořádání majetku u rozvodu druhému z manželů nahradit. Nedávný rozsudek Nejvyššího …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Průlomový verdikt soudu: Stát dělá málo pro ochranu klimatu

Analýza
Městský soud v Praze v průlomovém rozhodnutí vyhověl spolku Klimatická žaloba ČR a dalším žalobcům a nařídil státu urychleně a v souladu s jeho povinnostmi z evropského a mezinárodního práva přijmout nezbytná opatření pro zpomalení klimatické změny. Soudy v Česku tak rozhodly vůbec poprvé v historii.