Daňové a právní novinky pro rok 2022: Nebývalé navýšení slev na dani

Téma týdne
Mnozí daňoví poplatníci v roce 2022 poprvé reálně pocítí některé změny související s tzv. zrušením superhrubé mzdy a zavedením progresivního zdanění. Ve spolupráci s daňovými experty z PwC Česká republika a advokáty z PwC Legal jsme připravili přehled nejvýraznějších změn. V dnešním dílu se budeme věnovat navýšení slev na dani.
Loni došlo k výraznému navyšování slev na dani, což se projeví zejména s letošní březnovou výplatou, kdy zaměstnanci dostávají zpět daňové přeplatky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V loňském volebním roce došlo k výraznému navyšování slev na dani, což se projeví zejména s letošní březnovou výplatou (inkasovanou v dubnu, pozn. aut.), kdy zaměstnanci dostávají zpět daňové přeplatky, které se jim průběžně strhávají ze mzdy formou zálohy.

Základní sleva na poplatníka, na kterou má nárok každá osoba platící daně, vzrostla o tři tisíce korun již od začátku roku 2021. Navíc, od 1. ledna 2022 dochází k navýšení této slevy o další tři tisíce korun a bude celkově činit 30 840 Kč ročně. Poměrnou část této roční slevy může uplatnit každý zaměstnanec měsíčně, pokud u svého zaměstnavatele podepíše prohlášení poplatníka (známý „růžový formulář“).

V průběhu roku 2021 došlo také k navýšení daňového zvýhodnění na vyživované děti. Roční částka daňového zvýhodnění na druhé dítě se zvýšila o 2 916 korun, činí tak 22 320 Kč, a na každé další dítě se částka zvýšila o 3 636 korun, činí tak 27 840 Kč.

PSALI JSME:
Zvýšení slevy na poplatníka znatelně pomůže sociálně slabším

„Navýšení daňového zvýhodnění je platné již pro rok 2021, ale prakticky je bude možné uplatnit až v daňovém přiznání, případně v ročním zúčtování daně. Měsíčně se zvýšené částky uplatní až při výpočtu záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti za leden 2022,“ vysvětluje partner PwC a expert na daně fyzických osob Tomáš Hunal.

Zároveň došlo ke zrušení maximálního limitu pro výplatu daňového bonusu, tzn. částky, která se vyplácí poplatníkovi, pokud výše daňového zvýhodnění na děti přesáhne jeho daňovou povinnost.

Obdobně, jako pro daňové zvýhodnění na vyživované děti, pro rok 2021 bude možné tuto změnu uplatnit až v daňovém přiznání, případně v ročním zúčtování daně. Měsíčně se tato změna promítne až při výpočtu záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti za leden 2022.

PSALI JSME:
Kdo bude mít vyšší čistou mzdu za červenec?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Co přinesl rok 2021 pro naše peněženky?

Rok 2021 byl, stejně jako ten předloňský, poznamenaný probíhající globální pandemií onemocnění covid-19. Od roušek jsme se posunuli k vakcínám a počáteční paniku vystřídala spíše únava z čekání na definitivní konec. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi se bojí nejistoty. Zahraniční letní dovolenou letos vůbec neplánuje třetina lidí

Průzkum
Je to bída, hořekují zástupci cestovních kanceláří na adresu předprodejů letošních letních dovolených, tzv. First Minute. Češi si v době před koronavirem objednávali téměř polovinu letních zájezdů předem, v roce 2020 to bylo jen devět procent, a loni plánovala pořídit si letní dovolenou do konce roku 2021 v rámci First Minute nabídek zhruba pětina Čechů. Vyplývá to z průzkumu ERV Evropské pojišťovny.