Kdo bude mít vyšší čistou mzdu za červenec?

Rodiny s více dětmi stále čekají, jak dopadne finální podoba legislativy, která zvyšuje daňové zvýhodnění. Čistá mzda by se měla zvýšit rodinám se dvěma a více dětmi. Původní sněmovní návrh počítal s účinností od 1. července 2021, senátní pozměňovací návrh upravuje účinnost dnem nabytí.
Rodiny s více dětmi stále čekají, jak dopadne finální podoba legislativy, která zvyšuje daňové zvýhodnění. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Poslaneckou sněmovnou bylo již na jaře schváleno vyšší daňové zvýhodnění na druhé a každé další dítě, následně však Senát upravil účinnost a provedl několik technických změn – například úpravu původních částek 22 315 a 27 835 Kč na 22 320 a 27 840 Kč tak, aby šly dělit dvanácti.

Daňové zvýhodnění je velmi efektivní finanční podpora rodin s dětmi, která je administrativně nenáročná a přitom velmi cílená. Zaměstnaný rodič má nárok na daňové zvýhodnění bez ohledu na výši příjmu či hodnotu majetku.

Aktuálně měsíční daňové zvýhodnění na první dítě činí 1 267 Kč, na druhé dítě 1 617 Kč a na třetí a další dítě 2 017 Kč. Legislativní změna počítá s měsíčním daňovým zvýhodněním na první dítě ve výši 1 267 Kč, na druhé dítě ve výši 1 860 Kč a na třetí a další dítě ve výši 2 320 Kč.

PSALI JSME:
Dítě ve školce udělá radost při počítání daní

Měsíční čistá mzda rodiče uplatňujícího daňové zvýhodnění na tři děti by tedy z důvodu vyššího daňového zvýhodnění stoupla o 546 Kč.

Daňové zvýhodnění při výpočtu daně z příjmu fyzických osob může uplatnit pouze jeden z rodičů. Daňové zvýhodnění snižuje přímo vypočtenou daň z příjmu, a pokud je částka daňového zvýhodnění vyšší než daň z příjmu, tak se na dani z příjmu nic neplatí a ještě se obdrží od státu peníze formou daňového bonusu ve výši rozdílu mezi daňovým zvýhodněním a vypočtenou daní z příjmu.

Daňové zvýhodnění lze uplatnit i při práci na zkrácený úvazek, dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce.

PSALI JSME:
Kolik stojí dítě?

Někteří zaměstnanci pracují pro více zaměstnavatelů současně. V takovém případě mohou daňové zvýhodnění na děti uplatnit při výpočtu daně z příjmu pouze u jednoho z nich, a to u toho, u kterého mají podepsané prohlášení k dani.

Žádnou daňovou slevu nelze při výpočtu daně z příjmu uplatnit v některém měsíci dvakrát, vhodnější je tedy mít podepsáno prohlášení k dani u zaměstnavatele s vyšší mzdou či odměnou.

Uplatňované daňové zvýhodnění snižuje pouze vypočtenou daň z příjmu a na výpočet sociálního a zdravotního pojištění nemá vliv. Zaměstnanec s dítětem nebo s dětmi má tedy při stejně vysoké hrubé mzdě vyšší čistou mzdu než bezdětný kolega, ale pro důchodové účely jsou na tom stejně, neboť na sociální pojištění odvádí měsíčně stejně vysokou částku.

Autorka je daňová poradkyně společnosti Mazars
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
První krok do důchodu udělejte co nejdříve

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB ještě bude muset úrokové sazby zvýšit

Před pár týdny jsem se ve svém příspěvku věnoval tomu, že diskuse ohledně příčin inflace, zda je poptávková či nabídková, respektive dovezená, je již dnes do značné míry irelevantní. Inflační očekávání se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB