Daňové a právní novinky pro rok 2022: Změna doručování prostřednictvím datových schránek

Téma týdne
Mnozí daňoví poplatníci v roce 2022 poprvé reálně pocítí některé změny související s tzv. zrušením superhrubé mzdy a zavedením progresivního zdanění. Ve spolupráci s daňovými experty z PwC Česká republika a advokáty z PwC Legal jsme připravili přehled nejvýraznějších změn. V dnešním dílu se budeme věnovat změnám v doručování prostřednictvím datových schránek.
Opomenutí pravidelné kontroly datových schránek může vyústit například v nepříjemné překvapení i v rámci obchodních vztahů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Novelizace zákona o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů přinesla od 1. ledna 2022 změny v elektronické komunikaci mezi podnikateli.

Podle dosavadních pravidel bylo možné zpřístupnit doručování soukromých zpráv v systému datových schránek mezi podnikateli na jejich žádost. Taková zpráva byla navíc doručena pouze v případě, že se adresát do své datové schránky přihlásil. Právě to se změní.

Každý podnikatel by měl v rámci své agendy zohlednit, že nejpozději od 1. března 2022 umožní systém datových schránek zasílání a doručování dokumentů mezi podnikateli bez jakýchkoliv překážek.

PSALI JSME:
Datovou schránku by po novele zákona mohli povinně dostat také živnostníci, nadace a spolky

„Této komunikační platformě totiž podnikatel nebude moci zabránit ani tím, že se do datové schránky nepřihlásí. V takovém případě se dokument nově považuje za doručený desátým dnem od jeho dodání do datové schránky,“ vysvětluje advokát PwC Legal Miloš Sochor.

Opomenutí pravidelné kontroly datových schránek proto podle něj může vyústit například v nepříjemné překvapení i v rámci obchodních vztahů, třeba zmeškání včasné reakce na návrh smluvní dokumentace či prodlení s úhradou faktury.

Datové schránky přinášejí do podnikatelské sféry jistotu doručení elektronicky zaslaných dokumentů. Nová úprava nicméně nepovažuje dokument automaticky za podepsanou písemnost. Náležitosti podpisu se proto i nadále řídí standardními pravidly elektronické komunikace jako dosud.

PSALI JSME:
S datovou schránkou přicházíte o možnost, že nejste k zastižení

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB