Daňové a právní novinky v roce 2021: Snížení limitu pro odpočet úroků z hypotečních úvěrů

Téma týdne
Od ledna 2021 začne platit hned několik novinek v pracovním, obchodním a daňovém právu. Ve spolupráci s daňovými experty z PwC Česká republika a advokáty z PwC Legal jsme připravili přehled nejvýraznějších změn. V dnešním díle se budeme věnovat snížení limitu pro odpočet úroků z hypotečních úvěrů.
Pokud k obstarání bytové potřeby dojde až po lednu 2021, na takové úvěry se vztahuje již „nový“ limit 150 tisíc korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V souvislosti se zrušením daně z nabytí nemovitých věcí dochází od 1. ledna 2021 k významné změně týkající se uplatnění úroků z hypotéky.

U hypotečních úvěrů, které byly použity na financování bytové potřeby obstarané od 1. ledna 2021, dojde ke snížení maximálního ročního limitu pro odpočet úroků z hypotečních úvěrů z dosavadních 300 tisíc korun na polovinu. To limituje zejména nové majitele dražších bytů a domů, nebo dlužníky s hypotékami na kratší dobu.

Formulace novelizovaného ustanovení zákona zatím ale vyvolává určité nejasnosti ohledně praktické aplikace a zavedení nového pojmu „obstarání bytové potřeby“.

PSALI JSME:
Jak to bude s odpočty úroků z hypoték? Zákon je nejasný

Klíčové je dle vyjádření finanční správy posouzení, zda obstarání bytové potřeby, která je financovaná z hypotečního úvěru, započalo před lednem 2021, anebo později. Pokud k obstarání bytové potřeby dojde až po lednu 2021, na takové úvěry se vztahuje již „nový“ limit 150 tisíc korun.

„Předmětem dosud probíhající odborné debaty je určení momentu obstarání bytové potřeby, tedy zda jde o okamžik podpisu smlouvy o smlouvě budoucí kupní, podpisu úvěrové smlouvy, podpisu kupní smlouvy, nebo až moment právních účinků zápisu vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí,“ upřesňuje dosavadní nejasnosti Tomáš Hunal, partner PwC Česká republika.

PSALI JSME:
Vyznáte se v daních při prodeji nemovitosti?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru