Vyznáte se v daních při prodeji nemovitosti?

Poradna
Velkou novinkou během koronavirové krize bylo zrušení daně z nabytí nemovitosti. Po schválení návrhu zrušení daně z nabytí nemovitosti jsou této povinnosti zbaveni všichni, kteří práva k nemovitosti vložili do katastru v prosinci 2019 a později. Ještě loni museli kupující odvést státu čtyři procenta z kupní ceny. Letos už jsou od tohoto poplatku lidé osvobozeni.
Vyznáte se v daních při prodeji nemovitosti? Ilustrační foto: Depositphotos.com

Daňové povinnosti jsou proměnlivé a pravidelně tyto změny sledují jen odborníci, kteří se daným oborem zabývají. Čtyři procenta se můžou zdát zanedbatelná, ale většina kupujících si bere úvěr. Z vlastních zdrojů dávají dohromady jen 20–30 procent z prodejní ceny.

V tu chvíli už mohou být čtyři procenta rozhodující. Proto nikdy nedejte na zaručené rady od sousedů a známých. Vždy je lepší se poradit s právníkem, zvláště pokud se jedná o daně u prodeje nebo nákupu nemovitosti.

Lidé, kteří se rozhodnou pro prodej s realitní kanceláří se často neorientují v legislativních změnách týkajících se daní a prodeje nemovitostí. Mnozí například stále počítají s daní z převodu nemovitosti, která se přitom neplatí od roku 2014. V tomtéž roce byla zrušena i dědická daň.

PSALI JSME:
Zrušení daně z nabytí nemovitosti: S třinácti miliardami v kapse lidé naloží podle svého

Zákony jsou mnohdy projednávány v několika čteních a není snadné se v nich orientovat. Nejste si jisti, jaké daně jsou tedy aktuálně platné? Momentálně se na zisk z prodeje vztahuje daň z příjmu. Záleží na tom, za kolik jste nemovitost pořídili a za kolik ji nyní prodáváte.

Rozdíl mezi pořizovací a prodejní cenou je zisk, který se daní patnácti procenty. Ve většině případů jsou prodávající od této daně osvobozeni. Daň z příjmu se vztahuje hlavně na spekulanty, kteří nemovitosti často nakupují a zase prodávají, aby na tom vydělali.

Jste vlastníkem nemovitosti nebo družstevního podílu déle než pět let? Nebo tam déle než dva roky bydlíte? Nebo využijete peníze z prodeje na nové bydlení? V žádném z těchto případů daň neplatíte.

PSALI JSME:
Kupující bytu či domu ušetří až stovky tisíc korun

Pak je tu ještě jedna daň, a to daň z přidané hodnoty (DPH). Ani ta se většiny prodávaných nemovitostí netýká. Nevztahuje se na fyzické osoby, které nejsou plátci DPH. Navíc se platí jen pět let po kolaudaci. To znamená pět let po dokončení stavby nebo po zásadní rekonstrukci. Obvykle si tedy DPH připočítávají jen developeři k prodejní ceně novostaveb.

Nakonec je tu ještě daň z nemovitosti, která se platí každý rok. Nový vlastník bytu, domu nebo pozemku musí podat speciální daňové přiznání nejpozději do konce ledna následujícího roku. Složenku s vyčíslenou daní pak najde v poštovní schránce.

Autor je ředitel společnosti Maxima Reality
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Na květnovou daň z nemovitosti vás obvykle upozorní složenka

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Co zdražuje nové byty v Praze?

Ceny nových bytů v Praze neustále rostou a v poslední době se dostaly tak vysoko, že jsou pro většinu domácností nedostupné. Výjimky v podobě levnějších projektů se sice čas od času najdou, jde ale jen o výjimky …

ČSSD chce po volbách lidi pokutovat za volné byty

Dnes představené priority volebního programu ČSSD zřetelně dokumentují, že vládní strana po volbách bude usilovat o to, aby prudce rostoucí veřejný dluh spláceli zejména ti nejmajetnější. V tomto smyslu program …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru