Daňové přiznání připravuje s předstihem 57 % českých firem

Průzkum
Více než polovina organizací – 57 procent – podává daňové přiznání z příjmu právnických osob (DPPO) s předstihem. Vyplývá to z výzkumu, který pro společnost Seyfor, jež se řadí k velkým evropským dodavatelům ICT řešení, zpracovala agentura Mnforce. Ta oslovila více než 250 účetních či majitelů firem, ale i společností zpracovávajících účetnictví pro jiné subjekty.
Podle údajů Finanční správy za rok 2021 jedna organizace v průměru zaplatila na dani z příjmů právnických osob 389 tisíc korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Menší polovina“ (43 %) českých firem nechává přiznání DPPO na poslední chvíli. Nejčastějším důvodem je komplikovanost a časová náročnost přiznání, ale také nedostatek času na straně zpracovatele, příliš mnoho klientů na účetního a nedodržování termínů ze strany klienta.

„Podání daňového přiznání už není časově náročné, a pokud klienti používají kvalitní a ověřené účetní systémy, pak pracnost není a nemůže být důvod k odkladu podání přiznání,“ informoval Tomáš Loukota, výkonný ředitel pro malé podniky společnosti Seyfor. Ta vyvíjí účetní systém Money S3 určený podnikatelům a menším organizacím, či robustní systém Money ERP pro větší organizace.

Daňové přiznání k DPPO se podle tzv. daňového řádu podává nejpozději do tří měsíců po uplynutí zdaňovacího období. Při podání elektronickou formou je ovšem lhůta čtyřměsíční, a pokud musí mít daňový subjekt ze zákona účetní závěrku ověřenou auditorem nebo bylo daňové přiznání podáno poradcem, je lhůta šestiměsíční.

Pro většinu organizací, jejichž hospodářský rok je shodný s kalendářním rokem, tak letos pro podání daňového přiznání za rok 2022 platí tři termíny: Pondělí 3. dubna 2023 pro fyzické podání, úterý 2. května 2023 pro elektronické podání a pondělí 3. července 2023 pro podání s poradcem či auditem.

V roce 2022 došlo k historicky prvnímu poklesu počtu daňových přiznání k DPPO za rok 2021 (bylo jich 559 641, pozn. red.). Oproti přiznáním za rok 2020 jich ubylo téměř 22 tisíc a jejich počet se tak dostal na úroveň roku 2017 (tehdy jich bylo 558 797). Vyplývá to ze statistik Generálního finančního ředitelství Ministerstva financí ČR.

V průměru zaplatila jedna organizace podle souhrnných údajů Finanční správy z DPPO za rok 2021 částku 389 tisíc korun. Nižší částku odvádí zhruba 520 tisíc subjektů, naopak vyšší daň jich zaplatí přes 40 tisíc. První polovinu vybrané daně z příjmů právnických osob zaplatilo 559 tisíc subjektů, druhou polovinu pak už jen 701 subjektů. Šestice největších firem zaplatila na dani z příjmu za rok 2021 v průměru tři miliardy korun.

Zdroj grafů: Seyfor

PSALI JSME:
Složitější systém korporátních daní mají pouze Italové, Řekové a Chorvati

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Na čem závisí další oživení společnosti Meta?

Společnost Meta (dříve Facebook, pozn. red.), která od začátku roku vzrostla o více než 30 procent, oznámí ve středu, po uzavření trhu a zámořského času, své výsledky. Po téměř 80% propadu ze svého vrcholu v srpnu …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.