Daňové zvýhodnění státních dluhopisů zatím vyšší poptávku nepřineslo

Názor
Ministerstvo financí v dnešní aukci státních dluhopisů získalo 12,2 miliardy korun, zatímco investoři poptávali více než dvojnásobek této částky. Podle očekávání největší zájem byl o dluhopis se splatností tři roky, který je co do délky vzácností v nabídce ministerstva financí. Zároveň tento dluhopis byl první, na který se vztahují nová daňová pravidla platná od začátku letošního roku.
Ministerstvo financí v dnešní aukci státních dluhopisů získalo 12,2 miliardy korun. Ilustrační foto: Ministerstvo financí/linkedin

Z tohoto hlediska je výhodnější ve srovnání s dříve emitovanými dluhopisy. Nová legislativa však jasně neurčuje, na které subjekty se daňové osvobození vztahuje, což může být i důvod, že dopad na cenu dnes emitovaného dluhopisu byl minimální. Tříletý výnos se tak bezpečně udržel pod hranicí 1 %, zatímco delší splatnosti 10 a 15 let se dnes prodaly s výnosem 1,47 % a 1,64 %.

Od začátku roku ministerstvo financí prodalo státní dluhopisy v objemu 42,3 mld. Kč, čímž prozatím nevybočuje z běžných hodnot předchozích let. Očekáváme však, že tempo emise bude postupně zrychlovat a za celé první čtvrtletí překoná 100 miliard korun.

Výnosy státních dluhopisů v posledních týdnech významně rostou, za čímž stojí zejména únorové zasedání České národní banky a její agresivní prognóza brzkého zvyšování úrokových sazeb. V kombinaci s vysokou nabídkou státních dluhopisů by tak měl tento trend pokračovat i v následujících měsících.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vyhladovělé trhy a nová nabídka státních dluhopisů

Zavřít reklamu ×
  1. Může si ty dluhopisy nakoupit Babiš. Peněz má na takové voloviny dost! Já státu pokud nemusím nedám ani korunu! Jezdím na LPG a potraviny mám vypěstované svoje na poli za domem. Stačí zlodějiny jako ekopoplatek při přepisu vozidla,nesmyslná instituce STK a každý rok zvýšené povinné ručení…..V Rakousku je jedno povinné ručení až na tři auta.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vejce zdražují, chovatelé začali pouštět slepice z klecí

Analýza
Klecový chov slepic sice skončí podle loni schváleného zákona až v roce 2027, mnozí chovatelé se ale novým pravidlům přizpůsobuje s předstihem už nyní.  Podle výzkumů se zájem veřejnosti o podmínky chovu slepic a původ vajec sice zvyšuje, přesto ale převažují nakupující, kteří zohledňují především cenu. A ta se zvyšuje – právě i kvůli změně chovu nosnic.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru