Překvapivá stagnace americké inflace nahrává Fedu

Názor
Říjnová inflace byla v USA překvapivě nízká. Ve srovnání se zářím index CPI stagnoval a to platí i pro jádrový index očištěný o ceny energií a pohonných hmot. Struktura ukazuje trochu překvapivý souběh poklesu cen zdravotnických potřeb a oděvů. Tyto položky se přitom vyvíjely v průběhu letošní krize proti sobě. Zdá se, že opadávají nákladové cenové tlaky v segmentu zdravotních služeb a zároveň se prosazuje vliv slabé poptávky na většinu položek spotřebního koše.
Překvapivá stagnace americké inflace nahrává Fedu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Dezinflační tlaky budou patrně dominovat i v následujících dvou čtvrtletích. Ceny ropy stagnují a prudký nástup podzimní vlny covid-19 v USA povede k narušení poptávky v segmentu služeb. To nahrává naplnění prognózy americké centrální banky (Fed), která počítá s celkovou inflací na úrovni 1,2 procenta a jádrovou na úrovni 1,5 procenta v posledním čtvrtletí letošního roku.

Inflace hluboko pod dvouprocentním cílem tak umožní Fedu udržovat maximálně uvolněnou politiku a čekat na období, kdy kombinace vakcinace, příznivého teplého počasí a masivní vládní podpory odstartuje udržitelné oživení ekonomiky. To by mělo udržet příznivé prostředí pro finanční trhy a podpořit ceny finančních aktiv.

Situace se může začít měnit v průběhu příštího roku, kdy se oživení spotřebitelské poptávky částečně přetaví do růstu cen. To s kombinací se zlepšenou situací na trhu práce nastartuje proces redukce podpory ze strany americké centrální banky. Nicméně první kroky nečekáme dříve než v polovině příštího roku.

Autor je makroekonomický analytik Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Fed mění dlouhodobé cíle a strategie monetární politiky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru