Překvapivá stagnace americké inflace nahrává Fedu

Názor
Říjnová inflace byla v USA překvapivě nízká. Ve srovnání se zářím index CPI stagnoval a to platí i pro jádrový index očištěný o ceny energií a pohonných hmot. Struktura ukazuje trochu překvapivý souběh poklesu cen zdravotnických potřeb a oděvů. Tyto položky se přitom vyvíjely v průběhu letošní krize proti sobě. Zdá se, že opadávají nákladové cenové tlaky v segmentu zdravotních služeb a zároveň se prosazuje vliv slabé poptávky na většinu položek spotřebního koše.
Překvapivá stagnace americké inflace nahrává Fedu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Dezinflační tlaky budou patrně dominovat i v následujících dvou čtvrtletích. Ceny ropy stagnují a prudký nástup podzimní vlny covid-19 v USA povede k narušení poptávky v segmentu služeb. To nahrává naplnění prognózy americké centrální banky (Fed), která počítá s celkovou inflací na úrovni 1,2 procenta a jádrovou na úrovni 1,5 procenta v posledním čtvrtletí letošního roku.

Inflace hluboko pod dvouprocentním cílem tak umožní Fedu udržovat maximálně uvolněnou politiku a čekat na období, kdy kombinace vakcinace, příznivého teplého počasí a masivní vládní podpory odstartuje udržitelné oživení ekonomiky. To by mělo udržet příznivé prostředí pro finanční trhy a podpořit ceny finančních aktiv.

Situace se může začít měnit v průběhu příštího roku, kdy se oživení spotřebitelské poptávky částečně přetaví do růstu cen. To s kombinací se zlepšenou situací na trhu práce nastartuje proces redukce podpory ze strany americké centrální banky. Nicméně první kroky nečekáme dříve než v polovině příštího roku.

Autor je makroekonomický analytik Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Fed mění dlouhodobé cíle a strategie monetární politiky

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Fatální omyl o snižování daní

Ve veřejném prostoru se hojně diskutuje o navrhovaných daňových změnách. V diskusích však bohužel zaznívají chybné argumenty, které jsou opakovány i některými renomovanými ekonomy a sociology. Následující text se …

Nižší daně rozpočet nerozvrátí

Jsou národy, které snadno skousnou zvýšení daní. Pak jsou národy, které to snášejí hůř. Reptají, bouří se v ulicích. A pak tu jsou Češi. Ti lamentují i nad tím, když se jim mají daně snížit. Jde tedy spíš o určitou …

V ekonomické krizi je správné snižovat daně

Nižší daně pomohou všem zaměstnancům, kteří byli vysokým daňovým a odvodovým zatížením práce dlouhodobě penalizováni. Snížení daní navíc nastartuje hospodářský růst a pomůže k obnově České republiky po koronavirové krizi.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Lidé mají doma miliardy korun

Analýza
Celková hodnota všech bankovek a mincí, které jsou v současné době v oběhu, překonala 19. listopadu hranici 700 miliard Kč. Tato částka představuje víc než 2,6 miliardy bankovek a mincí v oběhu. Nejpočetnější zastoupení mají dvoutisícikorunová bankovka a korunová mince.
Rolovat nahoru