Deficit státního rozpočtu a nečitelná komunikace ministerstva financí

Názor
Ministerstvo financí představilo návrh státního rozpočtu pro příští rok s deficitem 320 miliard korun. To je o 180 mld. Kč méně, než s čím počítá návrh rozpočtu pro tento rok, ale i tak by to byl druhý nejhlubší deficit v historii. Oproti letošku počítá návrh s nižšími výdaji o 3,8 % a vyššími příjmy o 7,9 procenta.
Letošní nespotřebované výdaje se pravděpodobně přesunou do příštího roku, což povede ke snížení výsledného deficitu. Foto: Archív

Zároveň také návrh nepočítá s hlavní navrhovanou daňovou změnou pro příští rok v podobě snížení daně z příjmu fyzických osob a zrušení superhrubé mzdy, což by připravilo státní rozpočet zhruba o dalších 80 miliard. Celý daňový balíček by však měl státní rozpočet stát 60 miliard korun. Očekáváme tak, že se současný návrh dočká úpravy v legislativním procesu nebo případně novely zákona.

Daňové příjmy včetně výběru pojistného na sociální zabezpečení by podle nás mohly být zhruba o 30 miliard korun vyšší vzhledem k naší mírně optimističtější prognóze růstu ekonomiky pro příští rok. Na druhou stranu návrh státního rozpočtu počítá s navýšením investic oproti letošnímu plánu „pouze“ o 11,9 mld. Kč.

Předpokládáme ale, že letošní plán investic nebude naplněn kvůli navýšení rozpočtu až v průběhu roku, dvouměsíčnímu uzavření ekonomiky a sporům vlády s municipalitami ohledně financování. Letošní nespotřebované výdaje se tak pravděpodobně přesunou do příštího roku, což podle nás povede ke snížení výsledného deficitu v obou letech. Každopádně plánovaná částka převyšuje doposud investičně nejúspěšnější rok 2015, který byl ale podpořen nutností dočerpat prostředky z fondů EU.

PSALI JSME:
Plánované deficity – Němci versus Češi

Představený návrh nás překvapil svou výší deficitu oproti našemu původnímu předpokladu 270 mld. Kč. Nicméně aktuální postup ministerstva financí pokládáme za návrat k předchozí konzervativní praxi, kdy byl předkládán raději vyšší návrh deficitu státního rozpočtu, který následně skončil s lepším výsledkem. Podobného scénáře bychom se mohli dočkat i v příštím roce.

Z pohledu finančních trhů však již delší dobu vnímáme nečitelnou komunikaci ministerstva financí, které původně představilo deficit ve výši 116 miliard korun a následně jej téměř ztrojnásobilo. V případě, že by vláda dodržela navrhovaný deficit 320 mld. Kč, nabídka státních dluhopisů v příštím roce s velkou pravděpodobností převýší tu letošní díky bohatému kalendáři splatností dříve vydaných státních dluhopisů.

To by se podle nás stále potkalo s dostatečnou poptávkou, která by ale byla již nižší než letos. Tomu by měl odpovídat i postupný nárůst výnosů a prodražování dluhové služby státu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Schodek 116 miliard pro rok 2021 je nerealisticky nízký

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Daňové přiznání bude možné podat o měsíc později

Zatím jen o měsíc stát prodlouží termín pro podání daňového přiznání. Pokud lidé volí papírovou podobu pro přiznání daní z příjmů, bude ho možné podat bez sankce do 3. května, v elektronické verzi až do 1. června.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru