Den Země zaměřený na odolnost obnovitelných zdrojů

Průzkum
Na sobotu připadá Den Země, výročí vzniku moderního ekologického hnutí v roce 1970. Tématem 53. ročníku Dne Země jsou „investice do naší planety“. Čisté technologie a obnovitelné zdroje energie jsou v našem nejnovějším celosvětovém průzkumu mezi retailovými investory tematickou prioritou číslo jedna ve všech zemích a demografických skupinách.
Čisté technologie a obnovitelné zdroje energie jsou v nejnovějším celosvětovém průzkumu společnosti eToro mezi retailovými investory tematickou prioritou číslo jedna ve všech zemích a demografických skupinách. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Díky tomu došlo k odolnému přílivu prostředků do fondů, což se vymyká silnému odlivu, který zaznamenaly širší fondy. Děje se tak i přesto, že ETF a akcie obnovitelných zdrojů energie letos zaostaly za technologickými tématy, která letěla výše, a že v širším měřítku ESG zaznamenalo ústup.

Tato kombinace zájmu investorů a přílivu prostředků bude udržovat tlak na vlády a společnosti, aby plnily cíle dekarbonizace a čisté nulové spotřeby, a podporuje poptávku po akciích, které dosahují největšího pokroku.

V našem průzkumu v prvním čtvrtletí se 37 procent globálních retailových investorů zaměřilo na témata investic do čistých technologií, jako jsou elektromobily, baterie a obnovitelné zdroje energie. To je výrazně před všemi ostatními tématy, včetně technologických (27 %), kryptografických (26 %), spotřebitelských (22 %), demografických (21 %) a deglobalizace (15 %).

Bylo to nejoblíbenější téma na všech trzích i v demografických skupinách. V rámci tohoto tématu však existovaly rozdíly. Jeho popularita je nejvyšší v kontinentální Evropě oproti Velké Británii a USA (viz graf, pozn. aut.). A upřednostňují ho mladí před staršími, muži před ženami a lépe situovaní před hůře situovanými.

Podle odhadů společnosti Morningstar bylo na konci roku 2022 v udržitelných investičních fondech investováno 2,5 bilionu dolarů.

Tomu dominuje Evropa (celkem 83 %) a následují USA (11 %). Udržitelné fondy zaznamenaly ve čtvrtém loňském čtvrtletí, což jsou poslední dostupné údaje, příliv 37 miliard dolarů a nadále překonávaly konvenční ETF a podílové fondy, které zaznamenaly nový odliv 200 miliard dolarů.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Obnovitelné zdroje rostou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB