Den Země zaměřený na odolnost obnovitelných zdrojů

Na sobotu připadá Den Země, výročí vzniku moderního ekologického hnutí v roce 1970. Tématem 53. ročníku Dne Země jsou „investice do naší planety“. Čisté technologie a obnovitelné zdroje energie jsou v našem nejnovějším celosvětovém průzkumu mezi retailovými investory tematickou prioritou číslo jedna ve všech zemích a demografických skupinách.
Čisté technologie a obnovitelné zdroje energie jsou v nejnovějším celosvětovém průzkumu společnosti eToro mezi retailovými investory tematickou prioritou číslo jedna ve všech zemích a demografických skupinách. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Díky tomu došlo k odolnému přílivu prostředků do fondů, což se vymyká silnému odlivu, který zaznamenaly širší fondy. Děje se tak i přesto, že ETF a akcie obnovitelných zdrojů energie letos zaostaly za technologickými tématy, která letěla výše, a že v širším měřítku ESG zaznamenalo ústup.

Tato kombinace zájmu investorů a přílivu prostředků bude udržovat tlak na vlády a společnosti, aby plnily cíle dekarbonizace a čisté nulové spotřeby, a podporuje poptávku po akciích, které dosahují největšího pokroku.

V našem průzkumu v prvním čtvrtletí se 37 procent globálních retailových investorů zaměřilo na témata investic do čistých technologií, jako jsou elektromobily, baterie a obnovitelné zdroje energie. To je výrazně před všemi ostatními tématy, včetně technologických (27 %), kryptografických (26 %), spotřebitelských (22 %), demografických (21 %) a deglobalizace (15 %).

Bylo to nejoblíbenější téma na všech trzích i v demografických skupinách. V rámci tohoto tématu však existovaly rozdíly. Jeho popularita je nejvyšší v kontinentální Evropě oproti Velké Británii a USA (viz graf, pozn. aut.). A upřednostňují ho mladí před staršími, muži před ženami a lépe situovaní před hůře situovanými.

Podle odhadů společnosti Morningstar bylo na konci roku 2022 v udržitelných investičních fondech investováno 2,5 bilionu dolarů.

Tomu dominuje Evropa (celkem 83 %) a následují USA (11 %). Udržitelné fondy zaznamenaly ve čtvrtém loňském čtvrtletí, což jsou poslední dostupné údaje, příliv 37 miliard dolarů a nadále překonávaly konvenční ETF a podílové fondy, které zaznamenaly nový odliv 200 miliard dolarů.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB