Díky tomu došlo k odolnému přílivu prostředků do fondů, což se vymyká silnému odlivu, který zaznamenaly širší fondy. Děje se tak i přesto, že ETF a akcie obnovitelných zdrojů energie letos zaostaly za technologickými tématy, která letěla výše, a že v širším měřítku ESG zaznamenalo ústup.
Tato kombinace zájmu investorů a přílivu prostředků bude udržovat tlak na vlády a společnosti, aby plnily cíle dekarbonizace a čisté nulové spotřeby, a podporuje poptávku po akciích, které dosahují největšího pokroku.
V našem průzkumu v prvním čtvrtletí se 37 procent globálních retailových investorů zaměřilo na témata investic do čistých technologií, jako jsou elektromobily, baterie a obnovitelné zdroje energie. To je výrazně před všemi ostatními tématy, včetně technologických (27 %), kryptografických (26 %), spotřebitelských (22 %), demografických (21 %) a deglobalizace (15 %).
Bylo to nejoblíbenější téma na všech trzích i v demografických skupinách. V rámci tohoto tématu však existovaly rozdíly. Jeho popularita je nejvyšší v kontinentální Evropě oproti Velké Británii a USA (viz graf, pozn. aut.). A upřednostňují ho mladí před staršími, muži před ženami a lépe situovaní před hůře situovanými.
Podle odhadů společnosti Morningstar bylo na konci roku 2022 v udržitelných investičních fondech investováno 2,5 bilionu dolarů.
Tomu dominuje Evropa (celkem 83 %) a následují USA (11 %). Udržitelné fondy zaznamenaly ve čtvrtém loňském čtvrtletí, což jsou poslední dostupné údaje, příliv 37 miliard dolarů a nadále překonávaly konvenční ETF a podílové fondy, které zaznamenaly nový odliv 200 miliard dolarů.
Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)