Obnovitelné zdroje rostou

Názor
Investiční boom do obnovitelných zdrojů je stále silnější a viditelnější. Je podpořen cíli Pařížské dohody omezit růst globální teploty na 1,5 °C a byl urychlen důrazem na energetickou bezpečnost po ruské invazi na Ukrajinu a jejím energetickém „zbrojení“.
Investiční boom do obnovitelných zdrojů je stále silnější a viditelnější. Ilustrační foto: Pixabay.com

To podnítilo velkou politickou reakci, od amerického zákona o snížení inflace po plán REPowerEU, a Mezinárodní agentura pro energii (IEA) právě zvýšila svůj výhled obnovitelných zdrojů energie o 30 procent.

Tento silnější růst v kombinaci se snižováním ocenění v důsledku technologického vývoje činí z obnovitelných zdrojů klíčové investiční téma pro rok 2023, které by mělo znovu získat pozici oproti ropným zásobám (viz graf, pozn. aut.).

Zdroj: eToro

Podle IEA bude v příštích pěti letech na světě přibývat tolik energie z obnovitelných zdrojů, jako v předchozích dvaceti letech, přičemž 90 procent nové elektrické kapacity by mělo pocházet z obnovitelných zdrojů.

Výroba solární energie se v příštích pěti letech ztrojnásobí a výroba větrné energie se zdvojnásobí. Investoři tomu věnují pozornost a „čisté technologie“ jsou nejoblíbenějším tématem našeho globálního průzkumu.

V letošním roce se však objevily problémy. Výprodej na trzích a vyšší úrokové sazby se podepsaly na akciích obnovitelných zdrojů s vysokým zhodnocením, zatímco vysoká inflace a zamotané dodavatelské řetězce ztížily možnost těžit ze silnějšího růstu.

PSALI JSME:
Metodika MŽP k rozvoji „zelené energetiky“ je spíše zklamáním

Při pohledu na velké oblasti obnovitelných zdrojů energie, jako jsou elektromobily, solární a větrná energie, je zřejmé, že se objevují protivětry. Cena společnosti Tesla se letos snížila na polovinu, přestože její zisky vzrostly o 60 procent. To způsobilo obrat v ocenění ze 130x P/E na začátku roku na 30x nyní.

Zatímco akcie větrných elektráren, od Orstedu po Siemens Gamesa, se potýkaly s rostoucími náklady a vedoucí společnost na trhu GE Vernova má být nyní oddělena od své mateřské společnosti. Vzácným světlým bodem byl solární sektor, kde se prudce zvýšil výkon mikroinvertorů Enphase, které vykázaly 80% růst zisku při 40% maržích.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Českému státu hrozí kvůli dvojímu mimořádnému zdanění výrobců elektřiny žaloby a arbitráže

Zavřít reklamu ×
  1. Elektromobil jako zdroj energie. Asi bude jezdit pořád z kopce. Zisky Tesly vzrostly, ale její cena se snížila. Kdo by stál o firmu, která vydělává? Trčí to tu již tolik hodin a bez odezvy? Je to tak. Krize začíná v hlavě. Zatracené svědomí. Jak já bych si mohl žít!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Převratné produkty: Lék na obezitu od Novo Nordisk

V našem článku o převratných produktech se podíváme na firmu Novo Nordisk. Původně malá farmaceutická společnost se po 30 letech díky neustálým inovacím v oblasti insulinových léčiv a výraznému zvýšení produktivity …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB