Obnovitelné zdroje rostou

Investiční boom do obnovitelných zdrojů je stále silnější a viditelnější. Je podpořen cíli Pařížské dohody omezit růst globální teploty na 1,5 °C a byl urychlen důrazem na energetickou bezpečnost po ruské invazi na Ukrajinu a jejím energetickém „zbrojení“.
Investiční boom do obnovitelných zdrojů je stále silnější a viditelnější. Ilustrační foto: Pixabay.com

To podnítilo velkou politickou reakci, od amerického zákona o snížení inflace po plán REPowerEU, a Mezinárodní agentura pro energii (IEA) právě zvýšila svůj výhled obnovitelných zdrojů energie o 30 procent.

Tento silnější růst v kombinaci se snižováním ocenění v důsledku technologického vývoje činí z obnovitelných zdrojů klíčové investiční téma pro rok 2023, které by mělo znovu získat pozici oproti ropným zásobám (viz graf, pozn. aut.).

Zdroj: eToro

Podle IEA bude v příštích pěti letech na světě přibývat tolik energie z obnovitelných zdrojů, jako v předchozích dvaceti letech, přičemž 90 procent nové elektrické kapacity by mělo pocházet z obnovitelných zdrojů.

Výroba solární energie se v příštích pěti letech ztrojnásobí a výroba větrné energie se zdvojnásobí. Investoři tomu věnují pozornost a „čisté technologie“ jsou nejoblíbenějším tématem našeho globálního průzkumu.

V letošním roce se však objevily problémy. Výprodej na trzích a vyšší úrokové sazby se podepsaly na akciích obnovitelných zdrojů s vysokým zhodnocením, zatímco vysoká inflace a zamotané dodavatelské řetězce ztížily možnost těžit ze silnějšího růstu.

Při pohledu na velké oblasti obnovitelných zdrojů energie, jako jsou elektromobily, solární a větrná energie, je zřejmé, že se objevují protivětry. Cena společnosti Tesla se letos snížila na polovinu, přestože její zisky vzrostly o 60 procent. To způsobilo obrat v ocenění ze 130x P/E na začátku roku na 30x nyní.

Zatímco akcie větrných elektráren, od Orstedu po Siemens Gamesa, se potýkaly s rostoucími náklady a vedoucí společnost na trhu GE Vernova má být nyní oddělena od své mateřské společnosti. Vzácným světlým bodem byl solární sektor, kde se prudce zvýšil výkon mikroinvertorů Enphase, které vykázaly 80% růst zisku při 40% maržích.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. FB František Balco

    Elektromobil jako zdroj energie. Asi bude jezdit pořád z kopce. Zisky Tesly vzrostly, ale její cena se snížila. Kdo by stál o firmu, která vydělává? Trčí to tu již tolik hodin a bez odezvy? Je to tak. Krize začíná v hlavě. Zatracené svědomí. Jak já bych si mohl žít!

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB