Desetimiliardové sázky na pád německé ekonomiky

Vývoj v Německu je rizikem pro tuzemskou ekonomiku. Naši sousedé jsou na tom tak bledě, že v krajním případě mohou stáhnout pod nulu celou českou ekonomiku. Mezinárodní fondy nyní sázejí desítky miliard korun na pád německé ekonomiky a jejích největších firem typu Volkswagenu nebo Deutsche Bank. Německo dle nich páchá ekonomickou sebevraždu.
Mezinárodní fondy nyní sázejí desítky miliard korun na pád německé ekonomiky a jejích největších firem typu Volkswagenu nebo Deutsche Bank. Německo dle nich páchá ekonomickou sebevraždu. Ilustrační foto: Deutsche bank

Podle šéfa jednoho z těchto fondů, londýnského Marshall Wace, vedla populistická opatření německých vlád k odpojování jaderných a uhelných elektráren, takže nyní z velké části zůstávají vlastně jen plynové zdroje v tom případě, kdy panuje nepřízeň počasí taková, že obnovitelné zdroje nevyrábí elektřiny dostatek.

Dodejme, že plyn v důsledku války na Ukrajině musí Německo ovšem dovážet ze světa dráže, než když jej ještě mělo potrubně z Ruska.

Neutěšená energetická situace osudově podvazuje konkurenceschopnost největších německých firem, což se – vedle nástupu čínské konkurence v elektromobilitě a dalších faktorů – podle fondů jako Marshall Wace nebo Qube projeví pádem příslušných německých akcií, na který právě ve velkém sázejí.

Pokud multimiliardová sázka fondů vyjde, zapláče také Česko. A s ním i český spotřebitel. Jeho náladu utrácet už sice nebude kazit inflace, ale konsolidační balíček a Němci, kteří – jak praví klasik – nedělají malé chyby.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 4
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Marek

  Německo si všechny problémy zavinilo samo. Nyní čelí migraci,investic do zelených zdrojů energie a ještě válka na Ukrajině. Ani bohaté Německo tohle nedokáže zaplatit!

 2. Ing.Mysík

  Dobře si to ti kluci Čínský zaplatili, Proč podstupovat konkurenční boj se zavedenými ekonomikami, když je můžou vlastizrádci za pár milionů eur zlikvidovat sami zevnitř. Gratulace do Pekingu a jdu zabukovat letenky do Chile. Krásná příroda, skvělé víno a funkční stát. Přileťte pobejt. Napořád!

 3. MOJE JMÉNO

  Osobně bych začal okamžitým zrušením emisních povolenek….
  To by vyřešilo milion problémů ze dne na den.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB