Desetimiliardové sázky na pád německé ekonomiky

Názor
Vývoj v Německu je rizikem pro tuzemskou ekonomiku. Naši sousedé jsou na tom tak bledě, že v krajním případě mohou stáhnout pod nulu celou českou ekonomiku. Mezinárodní fondy nyní sázejí desítky miliard korun na pád německé ekonomiky a jejích největších firem typu Volkswagenu nebo Deutsche Bank. Německo dle nich páchá ekonomickou sebevraždu.
Mezinárodní fondy nyní sázejí desítky miliard korun na pád německé ekonomiky a jejích největších firem typu Volkswagenu nebo Deutsche Bank. Německo dle nich páchá ekonomickou sebevraždu. Ilustrační foto: Deutsche bank

Podle šéfa jednoho z těchto fondů, londýnského Marshall Wace, vedla populistická opatření německých vlád k odpojování jaderných a uhelných elektráren, takže nyní z velké části zůstávají vlastně jen plynové zdroje v tom případě, kdy panuje nepřízeň počasí taková, že obnovitelné zdroje nevyrábí elektřiny dostatek.

Dodejme, že plyn v důsledku války na Ukrajině musí Německo ovšem dovážet ze světa dráže, než když jej ještě mělo potrubně z Ruska.

PSALI JSME:
Německo se topí v nezvládnuté energetické přeměně

Neutěšená energetická situace osudově podvazuje konkurenceschopnost největších německých firem, což se – vedle nástupu čínské konkurence v elektromobilitě a dalších faktorů – podle fondů jako Marshall Wace nebo Qube projeví pádem příslušných německých akcií, na který právě ve velkém sázejí.

Pokud multimiliardová sázka fondů vyjde, zapláče také Česko. A s ním i český spotřebitel. Jeho náladu utrácet už sice nebude kazit inflace, ale konsolidační balíček a Němci, kteří – jak praví klasik – nedělají malé chyby.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Německo stále dramatičtěji zaostává za USA, varuje největší německá banka

Zavřít reklamu ×
  1. Německo si všechny problémy zavinilo samo. Nyní čelí migraci,investic do zelených zdrojů energie a ještě válka na Ukrajině. Ani bohaté Německo tohle nedokáže zaplatit!

  2. Dobře si to ti kluci Čínský zaplatili, Proč podstupovat konkurenční boj se zavedenými ekonomikami, když je můžou vlastizrádci za pár milionů eur zlikvidovat sami zevnitř. Gratulace do Pekingu a jdu zabukovat letenky do Chile. Krásná příroda, skvělé víno a funkční stát. Přileťte pobejt. Napořád!

  3. Osobně bych začal okamžitým zrušením emisních povolenek….
    To by vyřešilo milion problémů ze dne na den.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Praha opět mezi nejbohatšími regiony EU

Podle dat Eurostatu zveřejněných v tomto týdnu se Praha v roce 2022 umístila na 4. místě podle hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele v rámci řebříčku regionů Evropské unie. Tato čerstvá data jsou alespoň …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Poradna
Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti především pravidlo, že jsme si všichni rovni. Autor této poradny udělal podobnou zkušenost v posledním měsíci hned třikrát a – nestačil se divit.