Německo se topí v nezvládnuté energetické přeměně

Německo je stále nervóznější ze své historické energetické přeměny, takzvané Energiewende. Ta už má hmatatelné výsledky, jež zejména pro německý průmysl nejsou vůbec příznivé. Například za poslední dva roky i taková Francie přilákala o 50 procent přímých zahraničních investic více než Německo.
Německo se jaderné energie vzdalo a vsadilo na nestabilní a neřiditelné zelené zdroje v kombinaci s plynem coby zdrojem záložním. Ilustrační foto: Pixabay.com

Takřka třetina podniků německého zpracovatelského průmyslu vážně zvažuje či již uskutečňuje odchod ze země. Německu tak hrozí deindustrializace jako nikdy v dějinách. Jedním z míst, kam se německé podniky mohou uchýlit, je „odvěký rival“ Francie.

Tomu se nyní Berlín snaží zabránit. Trnem v oku Berlínu je plán Paříže masivně investovat do své chátrající sítě jaderných reaktorů a prodloužit tak jejich životnost.

Celkem 56 stárnoucích reaktorů, dokončených v 80. a 90. letech minulého století a zajišťujících dvě třetiny výroby elektřiny ve Francii, je majetkem předlužené francouzské státní společnosti EdF. Její dluh dosahuje v přepočtu astronomických 1 600 miliard korun.

Německo se obává, že v rámci svého nového plánu bude nyní francouzská vláda do reaktorů investovat tak masivně, že nakonec bude Francie disponovat i citelně levnější elektřinou, než jakou má Německo.

To se totiž naopak jaderné energie vzdalo a vsadilo na nestabilní a neřiditelné zelené zdroje v kombinaci s plynem coby zdrojem záložním – donedávna celkem levným ruským, nyní dráže dováženým i ze zemí typu USA či Kataru.

Jeden příklad za všechny. Největší německá hliníkárna Trimet musela loni kvůli vysokým cenám energie omezit produkci. Svoji náruč ji ale otevřel právě zmíněný francouzský energetický podnik EdF.

Jednomu ze závodů Trimetu, lokalizovanému na jihovýchodě Francie, nabídl nový desetiletý kontrakt na dodávky velmi levné jaderné elektřiny. Německá vláda se nyní bojí, že jí do Francie bude za levnější elektřinou utíkat zdaleka nejen produkce hliníku – a s tím i pracovní místa, pochopitelně.

Vláda v Berlíně proto nejprve navrhla, že bude své vlastní průmyslové podniky dotovat, aby ty byly schopné odolat vábení levnějších energií v zahraničí, včetně Francie. Jenže tento návrh naráží na odpor. Vlivné německé environmentalistické kruhy se obávají, že by zbrzdil přechod země na zelené energie.

Spor mezi dvěma největšími ekonomikami EU oslabuje Unii tváří v tvář globálním soupeřům typu USA nebo Číny, kteří z něj nakonec budou těžit zejména. Evropskou unii budou totiž hospodářsky oslabovat zjevně nejen drahé energie samotné – dražší než jinde ve světě –, ale i vzájemné půtky a vnitřní spory vyvstalé právě kvůli drahým energiím.

Nutno říci, že z velké části jsou evropské energie drahé jaksi uměle. EU si chtěla zdražit energii v rámci zelené přeměny, Green Dealu, jímž chtěla být vzorem celému světu. Nyní však hrozí, že se stane spíše odstrašujícím příkladem.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 18
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Ma Max

  Najvyšší čas se odstřihnout od burzy a prodávat tam za draho jen přebytky. Proč my máme draho jak v německu a francouzi mají vlastní elektřinu levnější.

  • Pe Petr

   Tomu vůbec nerozumím.To je fake News. Jak může mít Francie levnější elektřinu z jaderné elektrárny. To je přece nemožné. Pan premiér Fiala přece pvrdil, že zastropovat elektřinu u výrobců není možné. Musíme ji všechnu prodat na burzu do Německa, a zpět ji nakoupit za tržní ceny. Mnohdy ještě podstatně dráž než ostatní, protože jsme malý trh a kupujeme menší množství. Pokud je to pravda, že Francie si prodává svou elektřinu doma vyrobenou přímo, levněj bez burzy, tak nám tady zase někdo lhal. Takže všichni ti dezinformátoři co tvrdili, že to jde měli zase pravdu? Když si uvědomíme jakou škodu napáchala drahá energie v průmyslu, kolik domácností, hlavně seniorů dostala do obrovských problémů a podstatně zvýšila inflaci. Je to na trestní stíhání. Jeho zbabělé jednání, neschopnost cokoliv rozhodnout. Sám je ostudou v zahraničí a katastrofou doma. Myslel jsem, že Nečas řízený svou dominou, je absolutní dno kam může český premiér padnout. Fiala ho překonal ve všech směrech.. Vždyť i ta Nečasova domina co mu poroučela měla větší koule (obrazně) a víc testosteronu než ta bezpohlavní zbabělá nula co nám dělá premiéra. Měl by se chytnout s Lipavským za ruce a s celou vládou odkráčet do zapomnění.

   • To Tonda

    Od vlády ODS jedna lež za druhou. Pro pochopení situace si položme otázku: Komu prospívají nestydaté ceny elektřiny?
    Vládě a parazitům napojeným na vládu! Vládě proto že:
    1. vysoká cena = vysoké DPH od odběratelů do rozpočtu
    2.vysoká cena = vysoký zisk ČEZu a proto vysoká korporátní daň do rozpočtu
    3.vysoká cena = vysoký zisk ČEZu a proto vysoká válečná daň do rozpočtu
    4.vysoká cena = vysoký zisk ČEZu a proto obrovské dividendy do rozpočtu
    Kdo drancuje rozpočet netřeba komentovat. Je však nutné zdůraznit, že tímto způsobem naše prohnilá vláda obírá nás občany a naše firmy.
    A zastropování elektřiny u dodavatelů, kterých jsou stovky je jen další parazitizmus vlády, protože se nepochybně jedná o spřátelené firmy vládních politiků. Tzv. dodavatelé jsou jen průtokové zdražovače. Levně koupí, draze prodají. A když levně koupit nemohou, přispěchá vláda a zaplatí jim rozdíl mezi vymyšlenou velecenou a vládním stropem. Desítky miliard k této „kompenzaci“ zaplatí opět daňový poplatník.

   • Ja Jan

    ČEZ většinu elektřiny neprodává přes burzu, ale bilaterárními smlouvami. Jako akciovka musí ovšem i doma prodávat za tržní ceny. Francie si vymohla u EU vyjímku pro domácí trh a stát firmě EDF rozdíl mezi tržní a prodejní cenou kompenzuje což si ČR nemůže dovolit.

   • Ji Jiří

    Ano Péťo, vůbec tomu nerozumíš. Většině lidí nečiní problém pochopit to co je v článku výslovně napsáno: že ve Francii jsou JE majetkem francouzské státní společnosti EdF.. Zdůrazňuji to „státní“. Náš ČEZ ale státní není, je to akciovka a tudíž se musí chovat s péčí řádného hospodáře a jít po nejvyšší možné ceně pro své akcionáře. Že tím největším je stát, není podstatné. Dokud stát nevykoupí všechny akcie od minoritních vlastníků, nic se nezmění a jako ve Francii se chovat nebude..

   • PH Pavel Hájek

    Protože Němci mají dotovanou čistou energii a Francouzi dotují elektřinu všem obyvatelům. Což mimo jiné přispělo i k zanedbání údržby JE, díky nedostatku fin. zdrojů a polostátní energetická společnost proto žaluje stát. Odstavení jaderných bloků kvůli údržbě, vedlo aké ke zdražení el. energie v EU.

 2. FM FMach

  Myšlenka obnovitelných energií je hezká, ale je to utopismus, v současném světě se to nedá dělat jednostranně, ta druhá strana nás převálcuje.

  • Ma Mart

   Měl jste skončit u toho že v současném světě se to nedá dělat. a tečka.
   Za prve nejsou žádné obnovitelné zdroje, FW panel ani větrník nejsou obnovitelné.
   Za druhé tyto zdroje jsou především občasné. Budete mít energii jen občas protože zrovna svítí sluníčko, anebo bude s akumulací tak drahá že se jí vzdáte dobrovolně. V každém případě to nejsou zdroje které jsou schopné podporovat jinou civilizaci než svítící žárovku v kuchyni. Žádný průmysl natož konkurenceschopný průmysl.

 3. In Ing.Mysík

  Ale no tak, soudruzi! Poručíme větru, slunci a slavně a socialisticky zvítězíme nad kapitalistickejma jadernejma zrůdama!

 4. Pe Petr

  Fiala je hrobař tohoto státu! A ještě je na to patřičně hrdý……

 5. Pe Petr

  Německo nezvládlo 1 ani 2 světovou válku,kterou rozpoutalo.Dále nezvládlo migrační krizi ani zelené energie….Německo je pouze namyšlené a arogantní…

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB