Devět z deseti Čechů už postihla inflace, i úspory se ztenčily

Téměř 90 procent Čechů už zaznamenalo dopady rostoucí inflace, která v dubnu překonala čtrnáctiprocentní hranici. Nejvíce si lidé všímají růstu cen běžného zboží a ztráty hodnoty svých úspor.
Inflace negativně dopadá na rozpočet většiny českých domácností. Ilustrační foto: Pixabay.com

Vyplývá to z průzkumu společnosti ČSOB Asset Management, který má redakce FAEI.cz k dispozici. A podle výpočtů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau se v březnu poprvé po pěti letech snížily úspory domácností, když meziměsíčně klesly o 26 miliard korun.

Růst inflace dosud osobně nepocítilo pouze 11 procent lidí, necelá polovina Čechů ji zaznamenala především na růstu cen zboží. Skoro 28 procent dotázaných kvůli inflaci pociťuje zejména obavy o svoje úspory.

Čtvrtina lidí se už proto podle průzkumu ČSOB Asset Management snaží své peníze chránit volbou investičních a dalších produktů a 44 procent dotázaných zvažuje způsoby, jak na inflaci reagovat. Třetina Čechů však svoje nakládání s penězi měnit neplánuje.

Chybí jen ty peníze…

Mezi největší překážky, které naopak lidem v investicích brání, je nedostatek peněz, a to i kvůli rychle rostoucí inflaci. Podle expertů ČSOB Asset Management přitom investice dávají smysl již od drobných částek.

„Je určitě dobře, že část lidí už pochopila vážnost situace a snaží se svoje finance chránit. Tři čtvrtiny lidí však zatím žádné kroky neučinily, a komu leží úspory ladem v hotovosti nebo na běžných účtech, ten z jejich hodnoty ztratí za rok přes čtrnáct procent,“ uvedl Martin Vašek, výkonný ředitel ČSOB zodpovědný za oblast investic.

Dodal, že právě využití investičních fondů a dalších investičních produktů představuje účinnou obranu před rostoucí inflací. Některý ze způsobů investování přitom v tuto chvíli využívá zhruba polovina Čechů, z toho 44 procent právě kvůli zachování hodnoty svých úspor. Čtvrtina lidí si investicemi střádá peníze na důchod a necelá pětina si tak chce našetřit na velkou investici, například koupi nemovitosti.

Investor nemusí být expert

Nejčastěji naopak Čechy od investic odrazuje to, že se nevyznají na finančních trzích. K tomu, aby člověk zachoval hodnotu svých peněz pomocí investic, ale rozhodně není zapotřebí být odborníkem na finance nebo ekonomiku. „Od toho jsou zde správci fondů a investiční poradci. Kdo si není jistý, měl by se obrátit na některou ze zavedených investičních společností,“ řekl Martin Vašek.

Více než třetina dotázaných se investicím vyhýbá také kvůli strachu, že o svoje peníze přijdou. Při rozložení peněz do více investičních produktů a využití velkých a zavedených investičních společností je však možné takové riziko minimalizovat.

Úspory se ztenčily

Inflace má rovněž vliv na to, že se vklady českých domácností u bank v březnu poprvé za téměř pět let snížily. Oproti únoru klesly o 26 miliard korun na 3,04 bilionu korun. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, které provedla mimo jiné na základě dat České národní banky.

„Data o úsporách domácností a živnostníků již delší dobu naznačují, že doba výrazné akumulace úspor je pryč. Situace se začala měnit už ke konci prvního pololetí loňského roku, kdy lidé po uvolnění protiepidemických opatření začali více utrácet. Během posledních šesti měsíců se tento trend ještě prohloubil,“ sdělila Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Důvodů může být podle ní několik, ale tím hlavním je vysoká inflace: „Mnozí lidé, kteří si ještě před rokem odkládali peníze stranou, si to dnes již nemůže dovolit. Na jedné straně některé skupiny lidí své úspory rozpouští, na straně druhé se zvyšuje dynamika spotřebitelských úvěrů a růst objemu úvěrů na bydlení je stabilní na úrovni jedenácti procent,“ řekla Kameníčková.

Za mírným poklesem vkladů může být i odložená spotřeba z přechozích období. Tomu by napovídal růst úvěrů na spotřebu. Celková výše úvěrů pro domácnosti meziměsíčně vzrostla o 15 miliard. Objem úvěrů na bydlení se zvýšil o 12 miliard a objem úvěrů na spotřebu o tři miliardy korun.

„Když se podíváme na to, jak se meziročně měnil objem spotřebitelských úvěrů, vidíme zde jednoznačně rostoucí trend. Ještě v březnu loňského roku jejich objem v meziročním srovnání stagnoval, potom ale začal pomalu růst a v březnu tohoto roku už byl téměř o devět procent vyšší, než před rokem,“ upozornila Věra Kameníčková.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena