Živnostníci začali na podzim své úspory rozpouštět

Zatímco mezi domácnostmi se v posledních měsících objem úvěrů zvyšoval, mezi živnostníky se příliš neměnil. Meziročně se zvýšil pouze o jedno procento na 47,5 miliardy korun. Objem jejich vkladů se meziročně zvýšil o čtyři procenta na 173 miliardy korun. Vyplývá to z informací společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, která své výpočty provedla na základě dat České národní banky (ČNB).
Živnostníci začali na podzim své úspory rozpouštět. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Uvedený nárůst se ale odehrál ještě v prvním pololetí uplynulého roku. Během něj se objem jejich úspor zvýšil o 18,6 miliardy korun, v dalších pěti měsících se ale naopak nížil téměř o dvanáct miliard. Přesto byly koncem listopadu úspory živnostníků více než třikrát vyšší, než jejich úvěry.

Opačná situace v listopadu panovala mezi českými firmami. Zatímco objem jejich úvěrů se oproti říjnu zvýšil o 2,5 miliardy korun na 1 207 miliard, objem jejich úspor meziměsíčně vzrostl o 34 miliard, což je nejvyšší nárůst od března 2020.

Na konci listopadu tak dosahoval 1 324 miliard korun a byl o 116 miliard korun vyšší, než objem firemních úvěrů. Meziročně se tak objem úvěrů firem zvýšil o 4,8 procenta, zatímco objem jejich vkladů o 7,9 procenta.

PSALI JSME:
Živnostníci mají naspořeno 185 miliard. Jejich platební morálka se ale zhoršuje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB