Živnostníci začali na podzim své úspory rozpouštět

Zatímco mezi domácnostmi se v posledních měsících objem úvěrů zvyšoval, mezi živnostníky se příliš neměnil. Meziročně se zvýšil pouze o jedno procento na 47,5 miliardy korun. Objem jejich vkladů se meziročně zvýšil o čtyři procenta na 173 miliardy korun. Vyplývá to z informací společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, která své výpočty provedla na základě dat České národní banky (ČNB).
Živnostníci začali na podzim své úspory rozpouštět. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Uvedený nárůst se ale odehrál ještě v prvním pololetí uplynulého roku. Během něj se objem jejich úspor zvýšil o 18,6 miliardy korun, v dalších pěti měsících se ale naopak nížil téměř o dvanáct miliard. Přesto byly koncem listopadu úspory živnostníků více než třikrát vyšší, než jejich úvěry.

Opačná situace v listopadu panovala mezi českými firmami. Zatímco objem jejich úvěrů se oproti říjnu zvýšil o 2,5 miliardy korun na 1 207 miliard, objem jejich úspor meziměsíčně vzrostl o 34 miliard, což je nejvyšší nárůst od března 2020.

Na konci listopadu tak dosahoval 1 324 miliard korun a byl o 116 miliard korun vyšší, než objem firemních úvěrů. Meziročně se tak objem úvěrů firem zvýšil o 4,8 procenta, zatímco objem jejich vkladů o 7,9 procenta.

PSALI JSME:
Živnostníci mají naspořeno 185 miliard. Jejich platební morálka se ale zhoršuje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB