Devizové trhy na úvod týdne překvapivě v klidu

První obchodní den tohoto týdne byl na devizových trzích překvapivě klidný. Ze světa přitom trhy vstřebávaly výsledek francouzských voleb, na domácí scéně jsme se pak dočkali spíše nepříznivých statistik z reálné ekonomiky za květen.
Koruna v bezprostřední reakci na ranní zveřejnění slabých dat z reálné ekonomiky oslabila, ve zbytku dne se se pak kurz držel stabilní nad 25,15 CZK/EUR. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Euro v pondělí vůči dolaru pouze nepatrně posílilo. Výsledky parlamentních voleb ve Francii sice na první pohled přinesly úlevu z toho, že nezvítězilo Národní shromáždění. Na stranu druhou ale trhy cítí obavu z vítězství levicového bloku s účastí extrémních stran. Sestavení většinové vlády navíc nebude vůbec jednoduché.

Další nepříznivé zprávy pak přinesla německá čísla. Květnová bilance zahraničního obchodu ukázala na výrazné meziměsíční poklesy na straně dovozů i vývozů. Zejména výrazný propad v importech vyvolává obavy ze slabosti německé domácí poptávky. Výsledem výrazně nižších dovozů byl pak nepřekvapivě větší než očekávaný přebytek v celkovém zahraničním obchodě, což je ovšem slabá útěcha.

Zdroj: Jan Vejmělek, Komerční banka

Koruna v bezprostřední reakci na ranní zveřejnění slabých dat z reálné ekonomiky oslabila, ve zbytku dne se se pak kurz držel stabilní nad 25,15 CZK/EUR. Květnová tuzemská data ukázala na slabý výkon v průmyslu i stavebnictví a podtrhla tak pouze utlumený růst naší ekonomiky. Průmyslová výroba v květnu meziměsíčně výrazně klesla.

Vliv na to měla i nižší výroba aut, kterou trápí nedostatek součástek v tuzemských automobilkách. Po dubnovém nárůstu výrazně klesla i produkce ve stavebnictví. Celkově tak zůstává i stavebnictví v útlumu s ohledem na přísné měnové podmínky. Přebytek zahraničního obchodu v květnu sice přetrval, a to zejména díky pozitivnímu saldu obchodu s motorovými vozidly, oproti dubnu se však snížil.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB