Devizové trhy v zajetí geopolitiky

Názor
Vstup do nového týdne vůbec nevyzněl z pohledu finančních trhů špatně. Povzbudivá byla dopolední data předběžných předstihových sentiment indikátorů z průmyslu i ze služeb z Německa i eurozóny jako celku.
Dopolední eurové zisky se rozpustily a postupně začínal sílit dolar, jako měna bezpečného přístavu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Slibně vypadal i vývoj na geopolitické scéně ve světle snahy francouzského prezidenta Macrona dostat k jednacímu stolu prezidenty USA a Ruska. Chladná odpověď z Kremlu i přestřelky z rusko-ukrajinské hranice ale situaci na trzích rychle zchladily. Akciové indexy se propadly do červených čísel, dopolední eurové zisky se rozpustily a postupně začínal sílit dolar, jako měna bezpečného přístavu.

Zrcadlově vůči kurzu euro/dolar se pohybovaly všechny středoevropské měny. Ty ráno společně posilovaly, když jim navíc pomohla i oproti odhadům výrazně vyšší čísla o lednovém vývoji cen průmyslových výrobců v Německu.

Prakticky pro všechny regionální centrální banky jde o významný argument pro další utahování měnové politiky. Zhoršení situace na geopolitické scéně a posílení dolaru ale nakonec vyústily ve výprodej středoevropských měn. Koruna tak po dočasném posílení ke 24,28 CZK/EUR atakovala v odpoledních hodinách hodnoty zhruba o deset haléřů slabší.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Na regionální měny dolehla riziková averze

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Snaha Ruska uniknout „defaultu“ se blíží ke konci

Spojené státy tento týden ukončily platnost výjimky, která umožňovala americkým investorům inkasovat splátky ruského státního dluhu. Kličkování Ruska před „defaultem“ (nesplácením státního dluhu, pozn. red.) se tak …

Nadešla hodina ruského bankrotu?

Pravděpodobnost ruského bankrotu se dneškem citelně zvyšuje. Americké ministerstvo financí totiž ve středu těsně po půlnoci newyorského času, zakázalo přijímat americkým bankám a jednotlivcům splátky od ruské vlády.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB