Digitalizace stavebních agend je klíčová a problémy s ní jsou dočasné

Současný stav digitalizace stavebního řízení vzbuzuje u veřejnosti značné rozpaky. Úředníci v současné době vyřizují žádosti podle starého zákona. Kdy přijde řada na žádosti podané přes Portál stavebníka, nevíme. Problém ale není černobílý.
Proces digitalizace stavebního řízení momentálně vyvolává značné emoce. Úředníci zatím vyřizují žádosti podle starého zákona. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Proces digitalizace stavebního řízení momentálně vyvolává značné emoce. Úředníci zatím vyřizují žádosti podle starého zákona. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Digitalizace stavebního řízení je klíčová reforma. Má modernizovat a zefektivnit proces stavebního řízení a zajistit rychlejší výstavbu nemovitostí u nás. Nový stavební zákon a související digitalizace slibuje zjednodušení a urychlení tohoto procesu.

První týdny implementace ukázaly, že přechod na nový systém je náročný a provází jej řada komplikací. Úřady stále hlásí provozní problémy, které vyžadují zásahy. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) je proto pod tlakem, aby upravilo manuály, zlepšilo funkčnost portálu a uživatelskou podporu.

Zrychlení a digitalizace stavebního řízení tvoří jednu z komponent prvního pilíře českého Národního plánu obnovy. Sami jsme se Evropské komisi ke splnění této reformy zavázali. I proto existoval takový tlak na rychlé spuštění systému, nemluvě o řešení dlouhodobého problému s bydlením.

Proces digitalizace stavebního řízení momentálně vyvolává značné emoce. Oprávněné připomínky vznáší laická i odborná veřejnost. Nesmíme ale zapomenout, že po změně byla dlouhodobá celospolečenská poptávka. Dle indexu Světové banky Doing Business se Česká republika v parametru délky stavebního řízení dlouhodobě umisťovala na tristních pozicích.

V posledním žebříčku z roku 2019 (po pandemii covid-19 přestal index vycházet, pozn. aut.) se Česko umístilo na 157. místě, v těsném závěsu za Barbadosem, Pobřežím Slonoviny a Západním břehem Jordánu. Nebylo to tedy tak, že původní proces byl v pořádku. Naopak brzdil naši konkurenceschopnost a odrazoval investory. Stejné problémy v Česku identifikovala také OECD.

Zpoždění způsobená novým Portálem stavebníka mají přímý dopad na developerský sektor. Prodloužená doba povolování a vyšší náklady (hlavně na financování projektů) mohou vést k omezení výstavby a dočasnému zvýšení cen nemovitostí. To se může negativně odrazit na dostupnosti bydlení a zpomalit ekonomický růst.

Ač digitalizace přináší značné výzvy, jde o nevyhnutelný krok směrem k modernizaci stavebního sektoru a odbourání byrokracie. MMR pokračuje v aktualizaci postupů a zajišťuje lepší školení pro úředníky, aby se minimalizovaly počáteční obtíže. S důkladnou přípravou a přetrvávajícím úsilím může digitalizace nakonec splnit své sliby a přinést potřebné zlepšení jak pro developery, tak pro úřady.

Poctivé vyhodnocení digitalizace stavebních agend bude možné získat třeba za rok až dva roky skutečného provozu. Jsem přesvědčen, že i přes počáteční potíže digitalizace stavebního řízení nakonec přinese očekávané výhody. Úspěch digitalizace bude měřítkem naší schopnosti adaptovat se na technologické změny a využít je ve prospěch celé společnosti.

Autor je ředitel Asociace pro aplikovaný výzkum v IT
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB