Proč ve stavebním řízení patříme mezi nejpomalejší státy?

Názor
V letošním roce má u nás dojít k jedné z největších revolucí v rámci stavebního řízení v historii. Domácí ekonomika se podle řady studií potýká s pomalým povolováním staveb, které přinášejí vysokou míru neefektivity do celého systému rozvoje infrastruktury nebo kvality života obyvatel.
V Česku je na získání potřebných razítek v rámci stavebního řízení potřeba průměrně 246 dní, sedmkrát více než v nejrychlejším Singapuru. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ekonomika se každoročně nachází v rychlosti povolování staveb na nelichotivém 150. až 157. místě žebříčku Doing Business. Připomeňme, že podobně jako Česko si vedou v této oblasti Pobřeží slonoviny, Barbados, Kamerun nebo Kosovo. V jakém stavu je současná snaha o reformu a mohou tyto změny vůbec přinést tolik potřebné zlepšení?

Podle nedávné studie představuje stavebnictví v ekonomikách OECD (Organizace pro ekonomickou spolupráci a hospodářský rozvoj, pozn. red.) v průměru 6,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Stavebnictví je současně největším průmyslovým zaměstnavatelem v Evropě, na zaměstnanosti se podílí přibližně sedmi procenty.

PSALI JSME:
Česko v prima společnosti: Naše stavební řízení připomíná Kamerun

V Česku je na získání potřebných razítek potřeba průměrně 246 dní, sedmkrát více než v nejrychlejším Singapuru. Hospodářství trápí mimořádně náročná byrokracie v daném odvětví, proces je významně složitější než v řadě jiných států a stavební investor procesem prochází často několikrát.

Loni v březnu poslanecká sněmovna schválila věcnou novelu stavebního zákona, která přináší několik důležitých změn. Stavební úřady v městech a obcích zůstanou zachovány, ale vznikne Dopravní a energetický stavební úřad pro zvláštní typy staveb.

Digitalizace stavebního řízení je plánována na polovinu roku, Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) si představuje, že projekt Portál „stavebníka“ bude spuštěn k 1. červenci 2024. Digitalizace stavebnictví je slibovaná již od roku 2011.

PSALI JSME:
Cíl je jeden úřad, jedno povolení a jedno razítko, říká k novele stavebního zákona ministryně Dostálová

Podle odborníků ze sektoru stavebnictví (developeři, architekti, pozn. aut.) bohužel tento projekt žádnou revoluci nepřinese. Obávají se, že některé stavební úřady nejsou technicky vybavené a musí se nechat zastupovat nadřízenými orgány, řada nižších úřadů často bojuje i s nedostatečně rychlým internetem nebo malou velikostí datových úložišť.

Z pohledu ekonomie by největší revoluci ve stavebnictví udělala zejména výrazná deregulace stavebního zákona. Ten by mohl být založen na silném poklesu agend úředníků, rovněž na jejich dostatečné motivaci (finanční odhodnocení) spojené se schválením plánovaných staveb.

Autor je hlavní ekonom společnosti Argos Capital
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nový stavební zákon urychlí povolování a zlepší dostupnost bydlení. Ale ne dříve než za rok

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Problémy v tuzemském průmyslu přetrvávají

Index nákupních manažerů (PMI) výrazně poklesl z 46,2 bodů v březnu na 44,7 bodů v dubnu. Hlavním problémem je stále nízká zahraniční poptávka, která se projevuje nižším množstvím nových zakázek a tím pádem také …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Hypotéky zlevňují. Nazrál čas na nákup nemovitosti?

Analýza
Dobrá zpráva pro všechny, kdo uvažují o hypotéčním úvěru. čtvrteční zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB) přineslo nové snížení úrokových sazeb o půl procentního bodu. Základní úrok se dostal na hodnotu 5,25 procenta, a je tedy na nejnižší úrovni za poslední dva roky.