Dítě ve školce udělá radost při počítání daní

Poradna
Co je to školkovné? Sleva na dani uplatněná na základě umístění dítěte v předškolním zařízení. Přestože jde o celkem dostupnou a rozšířenou možnost, jak si pomoci k penězům, mnoha rodičům není jasné, jak se školkovné vypočítává a kdo na ně má nárok. A tak na tuto slevu raději neuplatňují. Na druhou stranu však mnozí do výpočtu nároku zahrnují i položky, které do něj nepatří.
Rodiče se často mylně domnívají, že školkovné se týká pouze pobytu v tzv. státní školce. Foto: Depositphotos.com

Podmínky pro uplatnění školkovného jsou nastaveny tak, že je splní prakticky všichni rodiče. Pak si mohou odečíst přímo z daní (nikoli z daňového základu) za rok 2019 až 13 350 Kč za každé dítě, které navštěvuje některé z předškolních zařízení. Navíc se školkovné v posledních letech pravidelně zvyšuje, protože je navázáno na výši minimální mzdy.

Bez stravy a kroužků

Se školkovným se pojí několik mýtů, které je třeba uvést na pravou míru. Sleva na dani se sice vztahuje na výdaje spojené s umístěním dítěte v předškolním zařízení, ale nikoli na všechny. Není možné do ní zahrnout například poplatky za stravu, kroužky, výlety a další aktivity. Započítává se pouze základní poplatek vybíraný školkou, tzv. školné, a jako sleva na dani se uplatňují jen tyto výdaje. Což ale ve většině soukromých školek bohatě stačí k naplnění maximální částky.

Zmíněná částka 13 350 Kč za rok 2019 totiž není paušál, ale maximální hranice. Zato pro každé dítě zvlášť, takže za dva předškoláky je možné snížit daň až o 26 700 Kč.

Uplatňují zaměstnanci i OSVČ

Tato sleva na dani není vázána na příjem rodičů a týká se nejen zaměstnanců, jimž roční zúčtování daně provádí zaměstnavatel, ale také OSVČ. A to i těch, kteří uplatňují výdajový paušál.

Ve všech případech je však nutné tento nárok doložit potvrzením předškolního zařízení – podnikatelé v rámci daňového přiznání, zaměstnanci do 15. února při ročním zúčtování daní prováděných zaměstnavatelem.

Na rozdíl od slevy na dítě však zaměstnanci tento daňový bonus nezaznamenají ve mzdě každý měsíc, ale jen jednou ročně. Podobně jako v případě penzijního nebo životního pojištění. A také, na rozdíl od slevy na dítě, školkovné nezakládá nárok na tzv. zápornou daň, kdy vám stát „vrací“ i peníze na dani nezaplacené. Díky školkovnému se můžete dostat nanejvýš na nulovou hodnotu vašich daní.

Nejen státní školky

Často se také rodiče mylně domnívají, že školkovné se týká pouze pobytu v tzv. státní školce. Nikoli, uplatnit je můžete v případě školky státní, firemní i soukromé, školky v zahraničí, v zařízení provozovaného na základě živnostenského oprávnění, a dokonce i při pobytu v registrované dětské skupině.

Nejčastějším příkladem, kdy slevu uplatnit nelze, jsou tzv. lesní školky či soukromé vychovatelky, hlídací koutky a neregistrované dětské skupiny. Nárok na slevu nemají ani rodiče, jejichž dítě je od poplatku na umístění v předškolním zařízení osvobozeno.

PSALI JSME:
Na co si dát pozor, když kupujete nemovitost?

Jen jeden z rodičů

Tak, jako v případě jiných daňových úlev, může o školkovné požádat jen jeden z rodičů. Pokud rodina žádá o slevu na dvě děti, každý z rodičů může uplatňovat slevu na jedno dítě. Platí však základní podmínka, že žadatel žije s dítětem ve společné domácnosti.

Tuto daňovou slevu mohou uplatňovat také prarodiče dítěte, ale jen za předpokladu, že je mají v péči nahrazující péči rodičů.

Nárok na školkovné nezáleží ani na tom, jak dlouho v kalendářním roce dítě do školky chodilo. Bude to mít vliv pouze na jeho výši, protože v každém případě se uznává pouze tzv. školné. Ať za část jednoho, nebo celých dvanácti měsíců.

PSALI JSME:
Při počítání daní nezapomeňte využít všechny výhody a slevy

Zavřít reklamu ×
  1. Pokud deti chodi do skolky nebo do skoly, je snad vzdy povinnosti rodicu prispivat do SRPS (spolek rodicu a pratel skoly). Nemuzu nikde najit, jestli jde tato platba take uplatnit v danovem priznani, pripadne podle ktereho paragrafu (skolkovne, dar,…). Poradite prosim?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruna neoslabuje pouze díky ČNB

Závěr týdne byl na devizových trzích nezajímavý. Nejobchodovanější měnový pár na světě se v závěru týdne držel stabilní u 1,055 USD/EUR a navázal tak na klidný kurzový vývoj z celého týdne. Zveřejněná data v průběhu …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB