Schválený schodek rozpočtu pro letošek není realistický

Názor
Deficit státního rozpočtu ve výši 295 miliard korun, který je schválený při letošní rok, není realistický. V debatě Institutu pro politiku a společnost to v úterý uvedl Mojmír Hampl, šéf Národní rozpočtové rady. „Schodek letos prostě nemůže skončit pod částkou 300 miliard korun,“ říká.
Deficit státního rozpočtu ve výši 295 miliard korun, který je schválený při letošní rok, není realistický, uvedl bývalý viceguvernér ČNB a současný šéf Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Autor foto: Anjulik – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73083763

Důvodem je podle Hampla například letošní mimořádná valorizace důchodů. „Mimořádná valorizace není rozpočtována, přitom představuje dalších dvacet miliard korun,“ vysvětluje. Dále je třeba podle něj i do ukazatele deficitu zahrnout zhruba třicet miliard korun financovaných skrze Státní fond dopravní infrastruktury.

„A v rozpočtu není nic schováno ani na případné vyšší náklady na kompenzaci cen energií,“ dodává. Sečteno, podtrženo, dostat se letos na plánovaný schodek 295 miliard korun, by podle Hampla vyžadovalo konsolidaci v rozsahu 50 až 70 miliard korun. „To by vyžadovalo opravdu velké konsolidační úsilí.“

PSALI JSME:
„Každý si musí sáhnout do svědomí, co vlastně dnes po státu chce,“ říká Mojmír Hampl

Obecným důvodem toho, proč se velmi pravděpodobně nepodaří dosáhnout plánovaného schodku, je, že „výdajová stránka rozpočtu trpí“. Například starobní důchod totiž dle Hampla loni meziročně rostl rychleji než inflace, o skoro dvacet procent. Letošní schodek – v rozsahu 350 nebo 360 miliard korun – by se tak mohl velmi podobat tomu loňskému.

Schodek státního rozpočtu v loňském roce činil celkově 360,4 miliardy korun. Jde o třetí nejvyšší deficit v historii samostatné České republiky. Hlubší byl schodek už jen v covidových letech 2020 a 2021. Přesto je však v úterý zveřejněný celkový výsledek lepší než plán vlády, který počítal se schodkem za loňský rok ve výši až 375 miliard korun.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vláda letos plánuje schodek státního rozpočtu ve výši 295 miliard korun

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Do předčasného důchodu zamířil rekordní počet Čechů

Úřady evidují rekordní počty lidí, kteří míří do předčasného úřadu. Podle aktuálním údajů Českého statistického úřadu, které má redakce FAEI.cz k dispozici, bylo v roce 2022 nově přiznáno 44,6 tisíce starobních …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?