EMTC přestala vyplácet úroky i jistiny a svolává setkání vlastníků dluhopisů

Skupina EMTC oznámila koncem minulého týdne prostřednictvím svého jednatele Tomáše Bárty neschopnost dál vyplácet jistiny dluhopisů a jejich úroky. Jako důvod uvedla současnou situaci společnosti. Informovala o tom Eliška Skřivanová ze serveru Rizikové dluhopisy. Celková hodnota vydaných a nesplacených dluhopisů skupiny činí podle aktuálního dluhopisového prospektu 680 700 000 Kč, uvedla.
Jednatel akciové společnosti EMTC – Czech Tomáš Bárta. Reprofoto: ochranainvestorupopravde.cz

Koncem minulého týdne obdrželi dluhopisoví investoři akciové společnosti EMTC – Czech pozvánku na setkání vlastníků dluhopisů, které se má konat příští pondělí v pražském Kongresovém centru. Jednatel společnosti Tomáš Bárta na něm chce řešit neschopnost firmy a jejích dceřiných společností dál vyplácet jistiny a z nich plynoucí úroky.

„O finančním zdraví emitenta se spekulovalo již delší dobu v souvislosti s výsledky hospodaření. Podle mezitímní účetní závěrky z června roku 2018 vykázala společnost ztrátu téměř 70 milionů korun,“ připomíná Skřivanová.

Bárta zvyšující se zápornou hodnotu vlastního kapitálu opakovaně vysvětloval plánovaným zadlužením v rámci investičního rozvoje softwarového projektu Lipa Learning, do nějž vkládal veškeré obchodní ambice. Z veřejně dostupného dluhopisového prospektu plyne, že do aplikace uvedené v roce 2013 proinvestoval okolo půl miliardy korun. Aplikace ale ani po šesti letech své existence nedokázala být dostatečně rentabilní.

Pochybnosti vyjádřil také auditor společnosti Tomáš Vondrák, který ve svém výroku uvedl: „Upozorňujeme, že i v této účetní závěrce byly identifikovány významné skutečnosti popsané v Příloze účetní závěrky Společnosti, které by mohly ohrozit předpoklad nepřetržitého trvání účetní jednotky. V posledních letech se opakovaly vysoké ztráty, za rok 2017 bylo dosaženo zisku jen díky výnosu z pohledávky z titulu odškodnění, o kterou Společnost vede soudní spor.“

PSALI JSME:
Dluhopisový gigant EMTC: Na hraně možností

I přesto letos v únoru Česká národní banka schválila společnosti EMTC dluhopisový prospekt, který ji opravňuje emitovat dluhopisy až do výše tří miliard korun. Mimochodem – v minulosti ČNB pokutovala firmu ve výši 600 tisíc Kč za to, že jednala v rozporu se zákonem o podnikání na kapitálovém trhu, když bez prospektu emitenta veřejně nabízela dluhopisy předem vytipovaným investorům, jejichž počet překročil zákonem povolenou hranici.

„Bohužel, toto je důsledek neregulovaného obchodování s dluhopisy bez ratingu a zajištění, které navíc opakovaně emitoval subjekt, jenž dokonce několik let po sobě vykazoval záporný hospodářský výsledek,“ konstatovala Eliška Skřivanová ze spotřebitelsko-poradenského webu Rizikovedluhopisy.cz, který před rizikovými emisemi firemních bondů dlouhodobě varuje.

PSALI JSME:
Firemní dluhopisy za miliardy vydávají i zjevně rizikové firmy

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciové trhy přišly o 3,3 bilionu dolarů

Zatímco obchodní války mohou vést k omezení mezinárodního obchodu, šíření koronaviru může vést k jeho zastavení. Tento krajní scénář by mohl vyvolat stagflaci, v rámci které by se zvyšovaly ceny zboží a služeb, ale …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru