Dluhopisy, nejobchodovanější třída aktiv na světě, se vrací na scénu

Názor
Dluhopisy jsou největší třídou obchodovaných aktiv na světě (cca 130 bilionů milionů amerických dolarů, pozn. aut.) a jednou z nejlikvidnějších. V loňském roce prudce upadly v nemilost investorů. Mnohé z nich zaznamenaly nejhorší výkonnost v historii (viz graf), zasaženou dvojitým šokem v podobě globální inflace a úrokových sazeb a vysokým oceněním po několikaletém růstu.
Dluhopisy jsou sice největší třídou obchodovaných aktiv na světě, ale loni upadly v nemilost investorů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To letos otevřelo řadu příležitostí. Příležitosti nově atraktivních výnosů z dluhopisů oproti americkým spořicím účtům nabízejícím v průměru pouze 0,3 procenta; nebo výhled na vrcholící úrokové sazby a nižší inflaci nabízející potenciální kapitálové zisky z dluhopisů.

Resp. pro ty, kteří vidí návrat klasické diverzifikace portfolia 60:40. Ne všechny dluhopisy jsou si však rovny. Mají velmi rozdílná úvěrová a inflační rizika. Od bezpečnějšího přístavu BIL až po fondy obchodované na burze TLT s nejdelší durací.

PSALI JSME:
Je už „vyvážené“ portfolio 60 % akcií a 40 % dluhopisů minulostí?

Trh dluhopisů lze rozdělit mnoha způsoby, které se od sebe značně liší. Podle typu na státní, podnikové, dluhopisy kryté hypotékami a dluhopisy vázané na inflaci. Podle rizika inflace nebo durace, od 3 měsíců až po 20 let. Nebo podle úvěrového rizika, od investičního stupně až po vysoký výnos.

Od velkých ETF (burzovně obchodovaný fond), přes krátkodobé americké státní pokladniční poukázky (BIL), až po nejdelší americké státní dluhopisy (TLT). Od inflačně indexovaných státních dluhopisů (VTIP) až po rizikovější korporátní dluhopisy s vysokým výnosem (HYG), stejně tak jako všezahrnující dluhopisové expozice (BND).

Citlivost dluhopisu na inflaci může být vysoká, protože jeho výnos je pevně stanoven. Čím delší je doba splatnosti neboli durace, tím větší je riziko, že ji inflace sníží. Inflace v USA se bude pravděpodobně nadále snižovat, nakonec až na dvouprocentní cíl Fedu (americká centrální banka, pozn. red.).

Dalším významným rizikem je úvěrové riziko. To je u státních dluhopisů téměř nulové, a to i přes nervozitu z hrozícího dluhového stropu. U podnikových dluhopisů je riziko jednoznačně vyšší. Ale i zde krátkodobé zisky a odolnost ekonomiky překvapily.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Čas na dluhopisy?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Akciové trhy: Evropské trhy většinou rostly

Hlavní index pražské burzy PX ve čtvrtek posílil o 0,18 procenta (1 550,34 b.). Ve čtvrtek nebyly zveřejněny žádné podstatnější korporátní informace. Zobchodovaný objem tvořil asi jen 80 procent dlouhodobého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB