
Zmíněný údaj 36,3 roku platí pro loňský rok, kdy poprvé od roku 2006 překročila průměrná délka pracovního života v Česku průměrnou délku pracovního života v celé EU. V EU jako celku měl loni patnáctiletý člověk před sebou v průměru 36,2 roku pracovního života (viz graf níže). Důvodem „předehnání“ EU je zejména probíhající prodlužování věku odchodu do starobního důchodu v ČR.
Letos čeští muži odchází do penze při završení věku 63 let a šesti měsíců, ženy, pokud nemají dítě, o půl roku dříve. Pokud dítě mají, tak dříve – například matka tří dětí jde do důchodu v 59 letech. Věk odchodu do důchodu se v ČR v současnosti každoročně prodlužuje, ale při dosažení úrovně 65 let toto prodlužování skončí. Sobotkova vláda totiž rozhodla o takzvaném zastropování věku odchodu do důchodu právě na úrovni 65 let.
Současná vláda letos v září rozhodla, že tuto úroveň ponechá jako strop nadále, minimálně do roku 2024, kdy proběhne další pravidelné pětileté přehodnocení smysluplnosti úrovně zastropování. Lze předpokládat, že letos a v příštích několika letech bude průměrná délka pracovního života v ČR převyšovat úroveň platnou pro celou EU.
Těžko ale dosáhne délky pracovního života v Nizozemsku, Švédsku, nebo dokonce Švýcarsku, kde činí 40,5, resp. 41,9, resp. 42,7 roku. Nejkratší pracovní život před sebou v EU mají naopak patnáctiletí Italové, v průměru pouze 31,8 roku.
Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)