Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Názor
Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a my se budeme těšit na klidné dny s představou pravidelného příjmu od státu. Kdo žije v tomto snu, měl by se rychle probudit. Je třeba se podívat pravdě do očí, která tak optimistická není.
Průměrný věk dožití v ČR se pohybuje kolem 78 let. Foto: Pixabay

Na začátku roku 2018 došlo k novelizaci zákona o důchodovém pojištění, která má za cíl snížit odchodový věk do starobního důchodu u čerstvě narozených dětí, které by při stavu před změnou zákona měly nárok na starobní důchod až po 70. roku života. Změnou zákona došlo k zastropování věku na hranici 65 let bez ohledu na počet vychovaných dětí. Na první pohled se tato změna může jevit pozitivně, až do doby než si uvědomíte následující fakta.

Novela se dotkla všech osob, které se narodily po roce 1965 a reálně začnou čerpat starobní důchod v roce 2030. Do roku 2030 bude stále docházet ke zvyšování odchodu do starobního důchodu u mužů o dva měsíce a u žen o čtyři měsíce, až se odchod zastaví na magické hranici 65 let.

Hranice 65 let ale není zárukou. V budoucnu důchodový věk s největší pravděpodobností poroste, což znamená, že změna zákona je pouze kosmetického charakteru a ve výsledku nic nikomu nezaručuje, pouze odsouvá problém na budoucí vládní uskupení. Zavedení stropu jako takového by mělo být každého pátého roku (v letopočtech končící číslovkou 4 a 9) přehodnoceno dle informací od ministerstva práce a sociálních věcí, kde zásadní informační roli bude mít Český statistický úřad, který eviduje a zkoumá demografický vývoj.

PSALI JSME:
Třetina Čechů tuší, že jim důchod stačit nebude

Jak přehodnocení bude pravděpodobně fungovat?

Dle Martina Potůčka, který byl členem důchodové komise, by měli Češi strávit v důchodovém věku alespoň čtvrtinu života, tedy důchodový věk se bude neustále přepočítávat podle aktuálního věku dožití. Stále si myslíte, že půjdeme v 65 letech do důchodu? Délka života se dlouhodobě prodlužuje a nic nenaznačuje, že by tento trend měl skončit.

Po roce 2030 začne kvůli zastropování důchodového věku růst deficit důchodového účtu, a tím i státního rozpočtu. Třeba v roce 2040 jen kvůli samotnému zastropování vzroste pravděpodobně počet důchodců přibližně o 200 tisíc. A stejně se sníží počet plátců pojistného. Na to nejspíš bude muset parlament reagovat opětovným zvýšením důchodového věku. Důchodový účet a státní rozpočet totiž i bez zastropování budou pod tlakem stárnutí české populace.

PSALI JSME:
Průzkum: Na penzi si muži spoří málo, ale chtějí mít vysoké důchody

Co by každý člověk měl dělat?

Každý člověk by si měl stanovit finální sumu, kterou by měl mít k dispozici v 65 letech. Sumu, ze které bude moci postupně odčerpávat finanční prostředky řekněme do 85 let až 90 let. Pokud se vám podaří nashromáždit 1 000 000 korun, tak po dobu 20 let si přilepšíte měsíčně cca o 4 000 korun. Pokud chci 8 000 korun, potřebuji 2 000 000 korun a tak dále.

Pokud se vám zdají tyto částky nedosažitelné, je třeba situaci řešit hned. Každým dnem se totiž snižuje vaše možnost důstojného stáří a hlavně důstojného stáří v okamžiku, který bude vyhovovat vám. Jistě, že dát dohromady milionové sumy, znamená odložit svůj momentální komfort ve prospěch své budoucnosti, ale žít na hranici chudoby nikdo přece z nás nechce.

A pokud někdo kontruje nyní oblíbenou hláškou: „Já se důchodu stejně nedožiju“, který často slýchávám hlavně z mladší generace, tak tu mám jeden statistický údaj: Průměrný věk dožití v ČR se pohybuje kolem 78 let. S neustálým lékařským pokrokem tato hranice bude stále růst.

PSALI JSME:
O přepočet důchodu je možné žádat po každých 360 dnech

Jak je to ve světě?

Zdroj: OECD

Autor je metodik finančního plánování společnosti Broker Consulting
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Odchod do předčasného důchodu je třeba pečlivě naplánovat

Sdílet:
 1. Jen makejte dokud nepadnete. On vám bude stát vyplácet penzi , ha,ha, ha … Vy budete celý život odvádět daně a budete rádi když se dožijete mrzké almužny!!!!
  A to se říká kdo ví jestli, páč dětí se rodí díky inteligentní podpoře rodin, tohodle režimu čím dál méně.
  Jo, nelíbilo se vám když chlapy chodili do penze v 60 ti a ženské podle dětí od cca 54 do 57 let…
  Máte co jste chtěli.

   • Tak nevím, buď lže autor, nebo OECD. Němci si snížili odchod do důchodu na 63 z 65, po odpracování určitého počtu let. Češi makají v přepočtu na hodiny o roky více než je průměr Evropy. Procentuelní přepočet co dává stát je jedním z nejnižších v Evropě. Fiktivní důchodový učet za r. 2018 je v přebytku 2 miliardy. Dělají z nás otroky. V Bruseli si někdo upšoukne a z ČR už honem politici hlásí, že jsou posr…

    • Ano, mělo by to být na hodiny a dny, nikoliv roky. To není objektivní. Když si vezmu, že díky ubývajícím lidem budeme dělat furt s přestávkou na krátký spánek.

   • Hranice pro odchod do duchodu by mela byt max 60 let. A moznost jit uz od 55 let do predcasneho . Kecy o doziti jsou nesmysl. Nikdo nehodnoti ten kvalitni zivot po 60 ti letech. Chozeni po doktorech , nemoci apod. Penize jsou cnb je natiskne .

   • Víte,na komunisty se nadává,ale proč? Darebáci byli,jsou a budou za každého režimu,ale je tu jeden podstatný rozdíl.
    Stavělo se ve velkém,měli jsme sociální jistoty,pracovat se muselo,nikdo nedostával sociální podpory.Ten,kdo nepracoval,byl příživník.Víte,kolik by se dnes ušetřilo na některých obyvatelích?

    • Vse spatne.Nrjsrm zastance teto doby,ale za komousu se stavelo daleko min nez ted.Kdyz si chtel postavit svepomoci ba cihlu cekal roky a stene mu fovezli pet fur s polovinou rozvytych,tak si po prasi delal tvarnice ze skvary.Soc davkY sice nebyly ale jak pisete,do prace musel cjodit kazdy jenze vsichni vime,ze se tam stejne lidi nepredreli lrotoze se chladtalo i na pracovisti.a socialni jistoty?Tady si porad stezijeme a vubec si neuvedomujeme jak se mame jako jidstvo posledni dobou velmi dobre Hlane my ve vyspelich statech.

     • Tak se máme dobře, že v průběhu posledních 14.dní co jezdím vlakem do práce, tak měl vlak třikrát hodinové zpoždění z důvodu tří sebevražd. V místních i celostátních novinách o tom už raději ani nepíšou.
      Zlaté časy do roku 1989.

     • Pane Locane, naučte se gramatiku a pište česky. Prosím.

   • Paní, kde jsou teď Němci a většina západoevropanů a kde jsou teď Rusáci a většina východoevropanů a po 2 sv. válce na tom byli asi zhruba stejně. Nebo kde je Severní korea, Kuba a Venezuela, ještě mi řekněte, že jste si nevšimla, že ti soudruzi asi dělali a stále dělají něco špatně 🙂

  • Celkem solidní myšlenku jsi zabil tou děsnou hrubkou ale co chtít po nostalgických vyznavačích let minulých kdy byl sice smrádeček ale teploučko a strana za Tebe rozhodla i kdy se máš vyměšovat co? :DD

   • CrazyM
    Ještě jsi asi nezavadil o svoje,vyměšovat jsme měli co,nyní
    “velký bratr”ví i kde a za kolik,to je OK?

  • Teda opravdu moc by mne zajimalo kde berete ty lži že se věk prodlužuje.Za posledních 5 let v mém okolí zemřeli10 lidi kteří nedožili 50 let

   • Já má ve svém okolí několik lidí nad osmdesát a žádný z nich nevypadá, že by se to chystal zabalit

   • Presne tak. Jaky je rozdil mezi 60 tnikem soucasnym a pred dvaceti lety. Ten dnesni je jeste vic stresovany. Kecy o prodluzovani veku jsou nesmysl. Jasne chrapat v parlamentu po 60- satce se asi da. Proto zvani o prodluzovani veku. Ja nepracuji uz od 50-sati. Dulezity je prijem a ne prace. Ted kazdy zdechne v praci , je to na kazdem .

  • Pane Vendo, gratuluji, se vším s vámi naprosto souhlasím. A ty komunisti to byli opravdu sv..ně, oni chtěli , aby občané pracovali jen chlapi do 60ti a ženy které měli 4 děti a více jen do 53 a ta, která děti neměla do 57 let. A k tomu ještě odpracovat tak moc let 25 aby jste měl nárok na důchod, ženám za každé dítě připočítávali k důchodu 3 roky takže moje matka měla 5 dětí takže odpracovala jen posledních 10 let protože na děti měla 15 let důchod se jim počítal posledních 5 nebo 10 let a co bylo výhodnější to dostali. Mne už důchod prodloužili o 4 roky a 4 měsíce a už mi jej počítali od 18ti let. Takže mám důchod od mojí matky , která šla do důchodu v r. 1985 a pracovala 10 let vyšší důchod o 1500,00 Kč a odpracováno jsem měla 40 let a se 3 mi dětmi jsem byla celkem 3,2 roků doma. To se máme opravdu skvěle, jsem šťastná, že jsem nikde necinkala.

  • Nejlépe se mají zase komouši co jsou dnes v důchodu! Proč? Protože od r. 89 stále vládnou komouši!

 2. Jde o to, jak pan Potůček v důchodovém věku za peníze daňových poplatníků počítá čtvrtinu života – 78-(78*0,25)=78-19,5=58,5 roků odchod do důchodu

 3. I dnešní hranice 65 let je příšerná. Měl by se zohlednit i počet odpracovaných let, neboť např. já pracuji od 18, takže v 65 letech budu mít odpracováno 47 let!!!! Není to trochu moc???

  • Důchod se počítá od věku 15 let. Já jsem šel do důchodu ve věku 63 let a mám započteno 48 odpr. let. Jenže jsem nebyl padlý na hlavu, tak jsem poslední dva roky byl na nemocenské!!!!! HAHA.

 4. není to tak dávno co jste dělali z Putina blbce a despotu jak rusům zvyšuje odchod do důchodu na 65 let. Už je to tady, máme co jsme chtěli..,

 5. “Dle Martina Potůčka, který byl členem důchodové komise, by měli Češi strávit v důchodovém věku alespoň čtvrtinu života, tedy důchodový věk se bude neustále přepočítávat podle aktuálního věku dožití. ”
  Průměrný věk dožití v ČR se pohybuje kolem 78 let
  78:4 = 19,5 x 3 =58,5 tak nevím asi neumí někdo počítat???

 6. Průměrný věk dožití je u každé profese jiný. Pokud musí někdo pracovat nyní skoro 50 let manuálně, nemůže prostě být zdravý a jeho šance dosáhnout jen na průměr je mizivá. Házení všech poctivě pracujících do jednoho pytle je Boha pustá genocida elitářské menšiny na již tak dost po celý život trpící části vlastního obyvatelstva!

  • To máte pravdu. A netýká se to jen manuálně pracujících.
   Navíc zaměstnatelnost starších lidí. Můj kamarád, pětapadesátiletý zemědělský ing., byl asi na 60-ti konkurzech a pohovorech, nyní dělá taxikáře. A za toho taxikáře je moc rád! Úplně zlomený člověk.

 7. kdyby ty kur.y minulé vlády nerozfofrovaly půl biliónu korun důchodového fondu, co nám tu zbyl po komunistech, tak by bylo vše v poho, ale teď vymýšlejí, jak nás ještě víc odřít.

  • Žádný důchodový fond za komunistů neexistoval. Důchodový fond byl za První republiky, za okupace byl zrušen, připravovalo se jeho znovuzaložení ale to komunisté zatrhli. Od té doby jsou důchody položkou státního rozpočtu .

 8. Já si myslím, že 65 let je tak maximum, co by mělo být a pro ženy by to mělo být max. 62 let. Pro všechny. Dle sebe, pracovala jsem na plný úvazek do 63 let /od 8-do 18h/ s cestou domů a bylo to už únavné, a hlavně na nervy, ale pokud budete někde jen v kanclu, v malém kolektivu, to se může dělat klidně do 68 mu let. Podle věku v Senátu, a často i u poslanců, soudím, že tuto hranici posuzují podle sebe, no to víte, je lepší být zaštítovaný věkovou hranicí do penze, než být propuštěn z důvodu vysokého věku , a co kdyby se tomu tak v ČR stalo, že? Např. já jsem za, aby ve vládě nebyl nikdo starší 65 ti let ! Jako ty senilní takající hlavy tam jako fakt nepotřebujeme. Je plno schopných a chytrých lidí od 50-60ti let, + doba mandátu a vyjde to akorát.

  • Jo souhlasím, těch 65 je moc. pro nás,co pracujeme od 18. Ale je třeba si taky uvědomit, v kolika začínají pracovat dnešní absolventi (odklad školy, devítka, jedna VŠ, kterou nedodělá, druhá VŠ, Erasmus, cestování, …) a šup, ono je to třeba 28. To už je ale potom do těch 65. odpracovat aspoń 35 let docela fuška.
   Takže asi tak.
   odchod do důchodu by měl být mnohem víc navázaný ne na biologický věk, ale na odpracovaná léta. U mnoha současných absolventů je i 70 O.K., protože zdaleka nestihnou oddělat ani to, co já do 60, o 65. ani nemluvě.

   • Vole , hranice by mel byt max 60 let a predcasny duchod od 55 let. Jinak kdo chce pracovat po 60 at pracuje , kdyz je debilni potom zdechne a duchoduse ani nedozije.

 9. Čekají mě ještě tři roky a pár měsíců. Celý život poctivě pracuji a dnes již závidím těm co mohli odejít v šedesáti. Ta šedesátka pro manuálně pracující je až až.

 10. Já bych chytrého pana autora místo sezení v různých výborech a skupinách poslala makat na tři směny k pásu, nebo dělat zedníka a být venku v zimě, dešti, vedru….a pak by mohl předvádět, že je v 65 letech jak mladý jura, který by si to střihl ještě tak do 70, protože má sil na rozdávání…jo z tepla kanceláře se to kecá, ale ne každý tam může sedět, protože pokud nikdo nebude makat rukama, tak nebudou potřeba kanceláře a nebude koho řídit 🙂 a ať jsou průzkumy jaké jsou z běžné výplaty prostě nikdo dva miliony neuspoří, když spousta lidí žije od výplaty k výplatě…a ano důchodový účet bude v mínusu a víte proč? protože tento stát absolutně nepodporuje mladé rodiny, všichni se diví, že se první děti rodí ženám po třicítce, ale co mají dělat, když jim chtějí dopřát alespoň trochu slušný život a zázemí..

 11. DEMENCE místních vlád nezná mezí! Zatímco pan Babiš zcela pragmaticky “sype” prachy důchodcům, o nichž je známo, že jsou, resp. budou největšívoličskou základnou v této zemi, a tak si zajšťuje přízeň těchto voličů, NIKDO problém neřeší!!
  Neřeší se zvýšení porodnosti dětí, danové ulevy mrzské, podpora rodin ubohá, atd … NULOVÁ JISTOTA ČEHOKOLIV!!! Přitom dostatek dětí dokáže důchodovou reformu, resp ne-reformu udržet na uzdě ( když ne vyřešit! ) V Polsku to již pochopili a Poláci mají poměrně slušné výhody na každé dítě! Kdy to dojde našim politikům? Nikdy, to jsou kariéristi a nehledí na budoucnost státu a jeho občanů, ale jen na vlastní blaho!
  Spousta z nás již má, platí si důchodové připojištění. Zde by měla být cesta! Ale zase ta “povinnost” je pouze a jen na jednotlivci. Jsou firmy, které zaměstnancům do důchodového připojištění přispívají poměrnou částkou k vlastní platbě zaměstance, proč nemají tuto povinnost podniky výměnou za tu samou daňovou úlevu a výpadek z výběru těchto daní se nehledá jinde? Řešení je několik, ale žádné nebude populární, osobně si tedy myslím, že by mělo být ústavní, aby jedna vláda něco nezavedla a po nějakém čase jiná vláda toto nařízení zase nezrušila … to už tady bylo ( zrušeno oprávněně! )
  Doměnka zvyšování odchodu do důchodu je utopie a fikce! Jakkoliv věk lidí stoupe, nijak nestoupe jejich produktivní věk! To že občan žije do 90ti let neznamená, že je schopen do 70ti pracovat, když už dnešní 30-40cátníci jsou kolikrát trvale na medikamentech! To je holý nesmysl! Jasně, u mnoha profesí to jde, ale u ještě více profesí je to NEMOŽNÉ! Fyziologicky nikdo ještě nenaučil tělo stárnou pomaleji! To jej “naučili” jen naši politici!

  • Naprosty souhlas . Produktivni vek se snizuje a tim by se mel neustale snizovat vek pro odchod do duchodu.

 12. Takže jinými slovy si my, obyčejní lidé můžeme vybrat ze dvou možností:
  1. spořit si na důchod (kterého se třebas vůbec dožít nemusíme) a žít na hranici chudoby teď.
  2. Teď, dokud máme ještě síly si trošku málo užívat a risknout ten důchod na hranici chudoby.

 13. Neumím si představit, z čeho bych měla našetřit milion. A další meloun by si měl našetřit manžel….Jenže to bychom museli teď být o chlebu a vodě.

  • A kde tedy berou lidi penize na predrazene byty. Domy za 25 mil. v Praze jsou hned vyprodane. Takze blbci co kupuji predrazene nemovitosti mohou za to , ze ceny stoupaji.

 14. V této poslední době, kdy celý svět již velmi brzy bude čelit Božímu hněvu, je naprosto zbytečné spořit si někde a doufat, že na své stáří budu finančně zajištěn. V době, kdy se zvyšuje počet přírodních pohrom, extrémní sucha, požáry, extrémní deště a bouřkové jevy, silné vichřice, zvýšuje se intenzita slunečního záření zakrývaná rozprachem chemických látek z letadel. Do toho znamení na Slunci, Měsíci a hvězdách, znamení Syna člověka. Tehdy, když Pán Bůh zvedá varovný prst, mám myslet na své spokojené stáří?

 15. Reálný odchod do důchodu v 55!! Tak by to bylo správné! Dítě by měl možnost odečíst buď muž, nebo žena, dle mateřské nebo domluvy mezi sebou. Dnes jsou některé ženy emancipovane… To by byl opravdu real. A kdo chce pracovat, ať si pracuje třeba do 100.
  Takto jsme pořád loutkami v každém systému! Celý život pracuji, mám 3 děti a zatím 4 vnoučata. Ráda bych se důchodu ve zdraví v dnešním uspěchaném světě dočkala. Proboha! Ještě 9 let! Co mám udělat, aby to bylo dřív!

  • Taky jsem vychovala 3 deti vystudovala vysokou skolu a do duchodu mi chybi jeste 6 dlouhych let. Kdyby byl socialismus, tak jsem v duchodu od 54 let. I kdyz jsem cely zivot pracovala v kancelari, jsem unavena a hlavne uz mi nejde projat ty neustale zmeny v zakonech a predpisech. Mam uz toho dost. Kazda zminka o zvysovani hranice pro duchod mi zvysuje ktevni tlak.

 16. Na Průměrný plat nedosáhnou 60% pracujících.
  Na Průměrný věk nedosáhne 60% důchodců.
  Statistika jen podvádí.

 17. A proto nechci deti, do dnesni doby, kdy musime pocitat kazdou korunu, si dite nemuzem dovolit. A prekvapuje me, kteri si naflakaji decka a neresi, jestli maji co do huby. Ja pujdu asi az v 70 letech do duchodu, pokud chteji zvysovat neustale hranici vekovou 🙁

  • A moje děti které musím Já vychovat Vám budou muset platit Váš důchod… jste pane pěknej sobec doufám že se toho důchodu opravdu nedožijete… s úctou..

 18. A proto si nebudu porizovat dite, kdyz vim, ze na nej z financnich duvodu nemam. Ja pujdu v 70 letech do duchodu, kdyz neustale zvysuji vekovou hranici 🙁

 19. Důchodový věk nastavit na 65 – OK. Ale zvýšit podíl zásluhové části. A to nejen podle toho, kolik dotyčný odváděl do soc. pojištění, ale také podle toho kolik dětí vychoval a kolik tyto děti odvádějí na daních (odvodech na soc. pojištění).

  Tím by se dala nastartovat porodnost u těch, kteří pracují a vydělávají, protože příživníci mají většinou opět děti příživníky.

 20. Autor je metodik finančního plánování….

  Jeho rada – měli byste si našetřit aspoň milion… Hezký názor…. Ale myslí milion nyní, nebo za 10, 20, 30 let? Protože stát úmyslně a plánovitě měnu znehodnocuje. Takže 1 milion za 20 let může odpovídat současným 300 tisícům.

  • Ano, cílená inflace EU 2,5%. Je to kritérium, které mají členské země splňovat. Prostou trojčlenkou zjistíte, že při více jak 40 letech spoření jste na nule. Jediné zhodnocení jsou odpočty z daní a zhodnocení vkladů, které je zase zdaněno. Tudíž je nesmysl si peníze odkládat, ale musíte je investovat do hmotných statků. Třeba zahrádka.

 21. Šťastní jsou ti, kteří jsou v důchodu nyní. Za cca 20 let se budou důchodci chodit pást. Zrovna ti, kteří platili nejvíce na daních dopadnou v důchodu nejhůře…

 22. Pracovat do 65-70 let? Lidé kteří dělají těžkou manuální práci v dolech,na stavbách,ve fabrikách,v lese……………………….. to do pětašedesáti či dokonce sedmdesáti let fyzicky nevydrží a spousta lidí se té pětašedesátky ani nedožije,vidím to všude kolem sebe. Takovou hloupost mohl vymyslet jedině nějaký kancelářský povaleč. A šetřit na důchod od třiceti či dříve je také nesmysl když ČNB úmyslně znehodnocuje měnu a záměrně zvyšuje inflaci.

 23. Děs a hrůza. Ti co to určují,ti v životě makat rukama nebudou . Neví vůbec jaké to je. Jedinou starost kterou mají je udržet se u koryta co nejdyl .

 24. Divíme se,že nebude na důchody a stát by nejraději abychom pracovali do padnutí.Co takový policajti,vojáci a další ti mají své výsluhy-“důchod” už po 15 letech služby!Na to peníze jsou,ale pro staré a nemocné už ne!!Je to špína.

 25. Autor uvádí nepravdivé údaje,ke zvyšování odchodu do starobního důchodu došlo u žen od ročníku 1957 o šest měsíců. Toto navýšení vzniklo tzv. malou důchodovou reformou, která proběhla v naprosté tichosti.

 26. Není práce jako práce.O mzdách v naší krásné montovně ani nemluvím.Článek je nicneříkající a provokativního charakteru.Všichni,kteří poctivě pracují,budou po zásluze potrestáni.

 27. Našetřit si milon?
  Z manuální práce těžko a když se do toho přidá kombinace rozpadu manželství kdy bývalá manželka práce se štítící s podporou sociálek a justiční mafie ti napraží takový alíky,že nemáš ani na nájem a je to každýmu fuk,hlavně,že parazit se má dobře,je utopie.
  Autor a jemu podobní co se proválí ve zlatých klecích včetně výše zmiňovaných si nevidí na špičku nosu!

 28. Při tom svinstvu co je obsaženo v tom co denně dýcháme, pijeme a konzumujeme nevěřím, že důchodový věk poroste. Nevěřím ani tomu, že současný uváděný důchodový věk je pravdivý. Vidím kolem sebe, že lidé umírají čím dál mladší a přibývá čím dál více lidí vážně nemocných.
  Lidi, kteří odvádí státu dávky z výdělku, poctivě a tvrdě pracují , měli by pracovat do 55 let a pak by měli mít možnost, užívat zaslouženého odpočinku a pokud někdo bude chtít a bude to zvládat, tak ať pracuje jak dlouho chce.
  Zvedat neustále důchodovou hranici? To vymýšlí ti, kteří potřebují delší dobu na to, aby co nejvíce nakradli.
  A našetřit si miliony? To je výsměch obyčejným, poctivým pracujícím lidem…

 29. Stát by měl do té doby především zlikvidovat veřejný dluh a usilovat o zvýšení porodnosti! Každý dluh je zátěž a když budeme bez dluhů, bude víc na důchody. Šetřit si na důchod v penězích je blbost. Peníze nám naši mocipáni mohou snadno znehodnotit. Dnes je to tištění nových peněz a jednou to bude zrušení hotovosti se záporným úrokem na účtu. Nejlepším zabezpečením jsou nemovitosti, zlato, stříbro, akcie, starožitnosti. Jen tomu člověk musí trošku rozumět.

 30. S tužkou v ruce v kanceláři to do 65 jde ,ale manuálně ne ,po 55 cítíte každý měsíc jak ubývá sil. Je to o tom ,že delšího věku se budou dožívat jen ti co nepracují fyzicky. Tudíž jim budou zvedat rok dožití. Lidé kteří se dožili 80ti let a pracovali fyzicky , spočítáte ve svém okolí na prstech jedné ruky.

  • Nesouhlasim i v kancelari pracuji lide, kteri maji zdravotni problemy nebo jsou jen unaveni. Nevim, proc by zrovna tito museli byt do 65. Nikdo by nemel tak dlouho pracovat.

 31. průměrný věk dožití mě nezajímá. zveřejněte kolik procent lidí umírá v jakém věku

 32. Pracovala jsem do 66 let, ty poslední roky jsem musela zvolnit tempo, což jsem si jako OSVČ naštěstí mohla dovolit, takže jsem už nepracovala 10 hodin denně ale jen 8. Jestli si někdo myslí, že lidi přes 60 budou mít stejný tah na branku jako ve 40, je blázen. Moje starší dcera, anesteziologická sestra, s nadsázkou prohlašuje, že na operačním sále usne dřív než pacient. A k tomu prodlužování věku – z mojí maturitní třídy (27 absolventů) ji 6 mezi námi není, první odešel v 50. Je mi 68.

 33. Souhlasím s naprostou většinou komentářů. Jde zase o jeden z demagogických článků s cílem ulovit co nejvíce klientů všelijakým “spořícím společnostem” jejichž “management” si bude dobře žít. On totiž každý průměrný občan uvažuje rozumně a dokázal by si nějaké prostředky na stáří uspořit, aby si přilepšil k almužně, kterou mu jednou z jeho odvedených peněz bude stát vyplácet. Ovšem ty soukromě uspořené peníze mu za ty roky tak významně ukrojí inflace(před kterou ho neuchrání žádná penzijní společnost), že už mnohem dříve než po těch 20 letech v důchodu mu ten měsíční příspěvek 4.000,- Kč nebude prakticky k ničemu.

 34. Asi mám značně odlišný názor. Proč bych měl spořit na důchod,když mohu investovat. Tři klíčové možnosti. Úspěšné podnikání,nákup nemovitosti, vytváření vlastního dividendového portfolia. Prvé dvě možnosti jsou náročné (nápad,větší obnos), tak raději třetí možnost,která je dostupná téměř pro každého,kdo má nějaké volné peníze. Prostě postupně se stanu rentiérem (ročně získám cca 4-7% čistého). Peníze utratím a lépe když je reinvestuji nákupem dalších akcií. Nepotřebuji mít žádný milion v bance,ale každý rok dividendy a po delší době je předpoklad,že dividendy za rok budou dělat více jak 50 tis.Kč třeba i ten 1 mil.Kč a budu dobře připraven na penzi. Ten 1 milion jsem uvedl jako provokaci,ale reálné číslo pro cca 20% občanů by mělo být 400 tis.Kč ročně (k tomu může dopomoci i třeba dědictví.

 35. Žádnou magickou hranici do důchodu nečekám, důchod si neplatím již mnoho let a na stát se nespoléhám. Proto jsem v klidu, nenchám se státními úředníky ovládat. Nejsem jejich loutka, jsem svobodný, jako pták, a také přes 20 let zdravý v 58 letech – bez lékaře či léčitele.
  jak-prezit.cz

 36. Ať mi stát vrátí polovinu peněz o které mě za celý život okradl a důchod po něm nebudu chtít žádný.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru