Do konce února měly firmy nahlásit daňovou optimalizaci

Koncem února vypršela lhůta pro ohlášení přeshraničních uspořádání, které vykazují znaky daňové optimalizace a jejichž počátek spadá do doby mezi červnem 2018 a červnem 2020. Upozornila na to poradenská společnost BDO.
Do konce února měly firmy nahlásit daňovou optimalizaci. V řadě případů nakonec asi rozhodne až soud Evropské unie. Ilustrační foto: Pixabay.com

Novelizovaná směrnice se stala součástí českého právního řádu vloni, přičemž správcem oznámení je Specializovaný finanční úřad. Oznámení lze podat v češtině i angličtině. Finanční správu musí o uspořádáních informovat jejich zprostředkovatelé, případně sami daňoví poplatníci.

Oznamovací povinnost vyplývá z normy EU známé jako „směrnice DAC6“. Unijním cílem je zlepšit mezinárodní spolupráci při správě daní. Sedmadvacítka tak chce mít větší přehled o uspořádáních, která by mohla naplňovat znaky tzv. agresivního daňového plánování.

Kvůli pandemii koronaviru prodloužila česká vláda oznamovací lhůty.

PSALI JSME:
Bojíme se regulací, zní od firem z celého světa i ČR

„Do 28. února 2021 musí firmy ohlásit daňově optimalizační uspořádání, k jejichž vzniku byl podniknut první krok mezi 25. červnem 2018 a 30. červnem 2020. To je období, k němuž se váže účinnost směrnice DAC6,“ uvedl partner poradenské společnosti BDO Jiří Jandečka. Do konce dubna je pak podle něj třeba oznámit aktualizované údaje změn provedených do konce loňského roku.

Přeshraniční daňová uspořádání stačí ohlásit jen jednou a v jednom státě EU. „Pro ilustraci: Česká firma využívá uspořádání, které zahrnuje Česko, Německo a Kypr. V takovém případě stačí, když o uspořádání informuje jen český úřad. Ale pokud už uspořádání oznámila v Německu, v Česku ani na Kypru ho už znovu hlásit nemusí,“ vysvětlil Jandečka.

Tuzemská společnost by podle něj nemusela nic oznamovat ani v případě, že uspořádání už ohlásila jiná povinná osoba, například kyperský zprostředkovatel.

PSALI JSME:
Optimalizace: Jak si ještě letos snížit daňovou povinnost?

Každému nově oznámenému přeshraničnímu uspořádání je přiřazeno jedinečné identifikační číslo, tzv. A-ID. Podobně se vždy automaticky vygeneruje unikátní identifikační číslo podání D-ID. „Obě čísla jsou zasílána na e-mailovou adresu. Oznamovatelé a další účastníci uspořádání by si je měli pečlivě uschovat. Poslouží totiž jako důkaz splnění ohlašovací povinnosti,“ zdůraznil Jandečka.

Naplňování směrnice DAC6 stále komplikují výkladové nejasnosti, které Komora daňových poradců konzultuje s Generálním finančním ředitelstvím. „Ne vždy panuje jistota, kde je hranice mezi tím, co se musí hlásit a co ne. Nejen v Česku, ale i v jiných státech EU bude ještě patrně dlouho trvat, než se množství výkladových nejasností vyřeší. Nakonec asi v řadě případů rozhodne až soud Evropské unie,“ uzavřel daňový odborník.

PSALI JSME:
Brexit zkrátil lhůtu pro žádosti o vrácení DPH

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru