Brexit zkrátil lhůtu pro žádosti o vrácení DPH

S lednovým završením brexitu se zkrátila lhůta pro žádosti o vrácení daně z přidané hodnoty (DPH) zaplacené loni v Británii. Nyní mají firmy čas jen do března, upozornila poradenská společnost BDO. Prokazování osvobození od DPH se podle odborníků ale naopak usnadní.
S lednovým završením brexitu se zkrátila lhůta pro žádosti o vrácení daně z přidané hodnoty zaplacené loni v Británii. Ilustrační foto: Pixabay.com

„Mnoho českých plátců každoročně žádá o vrácení DPH ze států EU. Na tyto žádosti vztahující se k loňsku zůstává standardní lhůta do 30. 9. 2021. Británie ale z EU v lednu zcela odešla, čímž se na ni tato lhůta přestala vztahovat. Nicméně vrácení daně zaplacené v Británii je pro české plátce za rok 2020 ještě možné, byť žádost lze podat jen do 31. 3. 2021,“ vysvětlil daňový expert BDO Petr Vondraš.

Odchodem z Unie získala Velká Británie status třetí země, což má mimo jiné za následek, že dodání zboží se považuje za vývoz a pořízení zboží za dovoz. „Od ledna se obchodování s Británií řídí stejnými pravidly, jaká platí například pro USA, Čínu nebo Rusko. Výjimkou zůstává obchodování se Severním Irskem, které neztratilo postavení členského státu EU. Nově bude Severní Irsko pro obchodování v rámci EU používat daňové identifikační číslo s předponou „XI“,“ uvedl Vondraš.

Obchod s Británií zatížila administrativa spojená s celním řízením, osvobození od DPH se ale bude prokazovat snadněji. „Dodání se už nevykazují v souhrnném hlášení. A veškerá unijní potvrzení o doručení zboží vystřídalo rozhodnutí celníků o výstupu zásilek z EU. Tak to alespoň funguje v případech, kdy zboží putuje v celním režimu vývozu,“ vysvětlil Luděk Procházka, ředitel společnosti Gerlach, která je předním českým poskytovatelem celních služeb.

PSALI JSME:
Rok 2021 začne nebezpečnou jízdou dolaru a pobrexitovou Británií na křižovatce

Zásilky do Británie už nelze zdaňovat českou DPH

Po brexitu se už na obchod s Británií nevztahují zjednodušení platná v EU. „Nadále nelze využívat zjednodušení pro třístranný obchod, sklady či prodej a nákup nových dopravních prostředků. Skončilo také pravidlo, že zásilky do Británie šlo do stanoveného limitu zdaňovat českou DPH,“ uvedl předseda Asociace pro anglické právo advokát Jakub Honzík.

Při tvorbě daňových přiznání mohou vzniknout nejasnosti u zboží, které k zákazníkovi dorazilo v lednu, ale jehož dodání začalo v prosinci. „V těchto případech se má dodání vykázat ještě podle unijních pravidel pro pohyb zboží, tedy mimo režim dovozu a vývozu. A to i tehdy, když zboží překročí hranici EU až v lednu,“ upozornil daňový specialista Petr Vondraš.

Jako příklad uvedl situaci, kdy si britský zákazník objednal u české firmy díly pro výrobu. „Firma předala díly přepravci 29. prosince. Do Británie přijela dodávka 4. ledna. Tentýž den vystavila česká firma fakturu za dodání, kterou vykáže v lednovém přiznání k DPH na řádku 20 jako osvobozené dodání do EU. Samozřejmě za předpokladu, že splnila všechny náležitosti běžně vyžadované pro osvobození dodání v rámci EU,“ vysvětlil daňový expert.

PSALI JSME:
Brexit český export neprodraží. Otázky vyvolává vyplácení dividend

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru