Do Prahy se loni nově přistěhovalo 11 tisíc lidí. Budou ale mít kde bydlet?

Názor
V Praze na konci roku 2018 bydlelo 1 308 632 lidí. Do metropole se loni přistěhovalo 11 076 nových obyvatel, vyšší byla také porodnost než úmrtí. Celkem se tak počty Pražanů zvedly meziročně o 14 119. Vyplývá to ze včera zveřejněných dat Českého statistického úřadu. Budou mít ale noví obyvatelé hlavního města kde bydlet?
Počet obyvatel v Praze v posledních letech nejenže stále roste, ale roste stále rychleji. Foto: FAEI.cz

Bytů se totiž v loňském roce dokončilo pouze 4008, což je o 14 procent méně než v roce 2017. A na lepší časy se neblýská ani v oblasti zahajovaných bytů, jejichž čísla jsou oproti těm dokončovaným ještě nižší. Dá se tedy očekávat, že nedostatek bydlení v Praze se do budoucna bude ještě dále zhoršovat.

Je třeba si uvědomit, že Český statistický úřad zaznamenává pouze oficiální data trvalých pobytů. Lidí v Praze ve skutečnosti bydlí zhruba o 200 až 300 tisíc více. Mezi ty, kteří propadnou sítem oficiálních statistik, patří například studenti nebo lidé, kteří se do české metropole přistěhovali za prací, ale nezměnili si trvalý pobyt.

I ti, kteří nejsou vedeni v oficiálních statistikách, však musí někde bydlet. A vzhledem k malému počtu dokončovaných bytů a stále rostoucímu počtu obyvatel se jim bydlení hledá stále hůře. Počet obyvatel v Praze totiž v posledních letech nejenže stále roste, ale roste stále rychleji. Například ještě v roce 2015 činil tento oficiální meziroční nárůst pouhých 6031 lidí, tedy téměř polovinu současného přírůstku.

PSALI JSME:
Přestane být Praha příjemné místo pro život? Pokud se nerozhýbají stavební úřady, pak ano

Trend v oblasti zahajovaných a dokončovaných bytů je přitom spíše opačný. Například v roce 2015 bylo zahájeno i dokončeno zhruba 4000 bytových jednotek. Od té doby se však čísla zahájených a dokončených bytů začala rozcházet. V loňském roce tak bylo dokončeno 4008 bytů, ale začalo se stavět pouhých 2687 bytů v bytových domech.

Pokud stavební úřady nezačnou povolovat větší počty bytů, můžeme očekávat, že se deficit bydlení v Praze bude i v budoucnu dále zvyšovat. Již nyní v Praze chybí téměř 20 tisíc bytů. Když se situace nezmění a rozdíl mezi nedostatečným množstvím povolených nových bytů a poptávkou po nich bude dále narůstat, bude v roce 2030 v hlavním městě scházet až 100 tisíc bytů. Bydlení by tak v české metropoli nenašlo minimálně 200 tisíc lidí.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Středočeský kraj se rozrůstá a doplácí tak na neschopnost Prahy plánovat a stavět

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Téměř polovina Čechů jezdí na dovolenou autem. Co podceňují?

Analýza
Téměř polovina Čechů (47 %) podle Českého statistického úřadu jezdí na dovolenou autem. Nejčastěji do bližších zemí: Na Slovensko, do Chorvatska nebo Itálie. Dlouhé cesty ovšem znamenají poměrně silnou zátěž, zejména pro řidiče. Od únavy či chvilkové nepozornosti může být už jen krůček k dopravní nehodě, zejména pokud popojíždíte v dopravní zácpě vyvolané nástupním dnem na dovolenou.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru