Dodávky ropy Družbou do Česka se zastavily v důsledku raketového úderu. Cena ropy míří vzhůru

Názor
Dodávky ropy ropovodem Družba z Ruska do zemí EU, včetně Česka, jsou přerušeny. Uvedla to maďarská petrochemická společnost MOL. Důvodem přerušení dodávek je zasažení související infrastruktury na ukrajinském území. Hlavní město Ukrajiny Kyjev a další místa se v úterý staly terčem raketových úderů ruských vojsk, které jsou nejrazantnější a nejplošnější od únorového začátku invaze.
Dodávky ropy ropovodem Družba z Ruska do zemí EU, včetně Česka, jsou přerušeny. Ilustrační foto: Správa státních hmotných rezerv

V důsledku úderů přišlo o dodávky elektřiny zhruba sedm milionů ukrajinských domácností. Poškodily také trafostanici, která zajišťuje elektrický proud ropovodu Družba. V důsledku výpadku dodávek elektřiny je právě zastaven tok ropy Družbou. MOL ujišťuje, že má dostatek záložních kapacit, aby nedošlo k ohrožení dodávek ropy a ropných produktů v celém středoevropském regionu. MOL patří k největším prodejcům pohonných hmot v ČR.

Cena ropy Brent v reakci na zprávu citelně vzrostla, a to zhruba o 2,2 procenta. MOL ovšem vzápětí uvedl, že prověřuje způsoby, jak ropovod co nejrychleji vrátit do provozu.

PSALI JSME:
Do Česka neproudí ruská ropa. Ceny paliv mohou vyletět, hrozí i přídělové hospodaření

Než se tak stane, zůstávají přerušeny dodávky ropy do Maďarska, na Slovensko a do Česka. Do ČR zhruba polovina veškeré importované ropy proudí právě Družbou, resp. její jižní větví. Pokud by došlo k trvalejšímu výpadku dodávek Družbou, budou v EU zvláště zasaženy kromě rafinérií tří jmenovaných zemí ještě ty německé a polské. Tato zařízení totiž stále zpracovávají ruskou ropu Ural, která přitéká Družbou.

Maďarský MOL a polský petrochemický podnik Orlen by v případě trvalejšího výpadku dodávek patřily v EU mezi zvláště poškozené společnosti. Orlen je jediným provozovatelem rafinérií v Česku, které ovládá skrze jím vlastněný podnik Unipetrol. Orlen je největším provozovatelem čerpacích stanic v Česku, převážně pod značkou Benzina.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ruská ropa z Družby nebude podléhat unijnímu embargu

Zavřít reklamu ×
  1. Nač to znovu zprovozňovat, když bruselská výjimka z protiruských sankcí na tento ropovod končí poslední prosincový den. EU přece nechce ani ruský plyn, ani ruskou ropu a vůbec nic z Ruska. Prý se EU obejde bez ruských zdrojů, říkají politici. To se teda máme na co těšit. Už teď bez ruských komodit krachují firmy, viz slovenská hliníkárna, u nás Lanex Bolatice, sklářské firmy atd. Politiků se to nedotkne a když půjde do tuhého, tak politici z EU vezmou roha.

  2. Tento ropovod už nikdo zprovozňovat nebude. Na těch pár týdnů to ani nemá smysl. Ropu budeme brát od přátel
    z USA….Taky plyn z USA…Nakonec i auta z USA(Tesla)…..Bohatá ČR si to může dovolit 🙂

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny plynu v EU mohou na jaře dramaticky klesnout

Dle řady letošních jarních a letních prognóz měla Evropa v těchto dnech a týdnech mířit do nejhoršího stadia probíhající energetické krize. Nic takového se naštěstí nekoná. Tedy alespoň zatím. Burzovní cena plynu v …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB