Dolar nejsilnější od června 2020

Dobrou kondici americké ekonomiky potvrdily předběžné výsledky amerického hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí. Ty byly pro trhy pozitivním překvapením. K mezičtvrtletnímu růstu HDP přitom nejvíce přispěla výrazná tvorba zásob, odrážející snahu firem o uspokojení robustní poptávky v podmínkách zaostávající nabídky. Zhruba v souladu s očekáváními ale zrychlila i spotřeba domácností.
Dolar je po zasedání Fedu nejsilnější od června 2020. Ilustrační foto: Pixabay.com

Evropské i americké trhy dnes vstřebávaly také dozvuky včerejšího zasedání Fedu (americká centrální banka, pozn. red.). Na něm šéf Fedu Powel ujistil trh v očekávání brzkého příchodu měnově-politického utahování. Jeho ostatní vyjádření však byla poměrně nezavazující a pro trhy ne až tak překvapivá.

Celkově byl výstup Fedu trhy i tak hodnocen jako více jestřábí, než očekávaly. Burzovní indexy dnes včerejší ztráty vesměs vykompenzovaly a lepší data z americké ekonomiky v kombinaci se závěry Fedu potom vedly ke zpevnění dolaru, který k euru posílil viditelně pod 1,12 USD/EUR, což je nejsilnější hodnota od června 2020.

Dařilo se i měnám středoevropského regionu. Nejvíce – o více než jedno procento – posílil maďarský forint, podpořený zvýšením depozitní sazby tamní centrální banky na očekávaných 4,3 procenta. Kolem 0,5 procenta si však připsaly i koruna a polský zlotý.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Posilující korunu bude letos srážet americký dolar

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB