Domácí měna pod výprodejním tlakem

Názor
Krátce po jmenování Aleše Michla novým guvernérem centrální banky vstoupila Česká národní banka (ČNB) opět na devizový trh. To vše se navíc odehrálo na pozadí dalších proinflačních překvapení z nově zveřejněných dat a růstu sázek finančního trhu na intenzivnější zpřísňování měnové politiky v zahraničí. Příliš se tak nedařilo ani ostatním měnám střední a východní Evropy.
Tlaky na oslabení koruny pravděpodobně ještě nějakou dobu vydrží. Vysoká inflace spojená s poklesem reálných příjmů domácností může českou ekonomiku letos vtáhnout do recese. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Udržování kurzu pod 24,75 koruny za euro ale nebylo zadarmo. Na základě nedávno zveřejněné desetidenní bilance ČNB odhadujeme, že od začátku května do 10. června centrální banka vynaložila na obranu koruny již přes pět miliard eur, tedy více než tři procenta celkových devizových rezerv, které centrální banka většinově naakumulovala v době kurzového závazku v letech 2013 až 2017.

Tlaky na oslabení koruny pravděpodobně ještě nějakou dobu vydrží. Vysoká inflace spojená s poklesem reálných příjmů domácností může českou ekonomiku letos vtáhnout do recese. Problémy v dodavatelských řetězcích přitom dál brzdí tuzemský export, který za normálních okolností vytváří přirozenou poptávku po koruně.

PSALI JSME:
Koruna nadále drží plochý trend

Zpřísňování měnové politiky v zahraničí (zejména ze strany Evropské centrální banky, pozn. aut.) v kombinaci s možným holubičím posunem v obměněné bankovní radě ČNB navíc postupně vyčerpává i podporu koruny ze strany úrokového diferenciálu. Domníváme se sice, že ČNB bude buď pokračovat ve svých devizových intervencích i po 1. červenci, nebo bankovní rada v novém složení nakonec doručí další zvýšení sazeb.

Alespoň krátkodobě však vidíme výrazné riziko skokového oslabení koruny: Zaprvé pokud se nová bankovní rada rozhodne ukončit současnou intervenční politiku, zadruhé když prodejní tlaky zesílí a eroze devizových rezerv se stane neudržitelnou, nebo zatřetí pakliže nová bankovní rada potvrdí svůj holubičí postoj v době, kdy se očekává pokračování zpřísňování měnové politiky v ostatních zemích středoevropského regionu i ve světě.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Centrální banky v uplynulém desetiletí roztočily kolotoč inflace a spekulace. Teď je nemohou zastavit

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.