Koruna nadále drží plochý trend

Ceny průmyslových výrobců za květen v Německu byly v meziročním srovnání pouze o desetinu vyšší (33,6 %), než konsensus analytiků. Na meziměsíční dynamice jsme nicméně pozorovali značné zpomalení z dubnových 2,8 procenta na květnových 1,6 procenta, což by mohlo naznačovat odeznívání problémů v subdodávkách a prudkého nárůstu cen energetických komodit.
Koruna se v pondělí trendu v regionu vyhnula a pokračovala v plochém trendu posledních dnů, ze kterého je evidentní aktivita centrální banky na trhu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výsledky nedělních francouzských voleb vyzněly špatně pro blok prezidenta Macrona, který ztratil absolutní většinu v parlamentu. Jako reálná možnost se jeví partnerství s aliancí pravicových Republikánů a UDI. Euro v přímé návaznosti příliš nereagovalo, nicméně od rána mírně posílilo k 1,053 USD/EUR.

Aktivita na finančních trzích byla v pondělí menší vzhledem k svátku v USA. Středoevropské měny, kromě koruny, po celý den mírně posilovaly. Polský zlotý připsal během dne zhruba 0,6 procenta a obchodoval se na úrovni 4,65 PLN/EUR.

Maďarský forint se krátce před koncem obchodování pohybuje na 398 HUF/EUR (0,6 %). Koruna se trendu v regionu vyhnula a pokračovala tak v plochém trendu posledních dnů, ze kterého je evidentní aktivita České národní banky (ČNB) na trhu.

Ministerstvo financí, spravující státní 70% podíl v ČEZu, podalo návrh na vyšší dividendu. Ten činil pouhých 48 korun představující navýšení (původně navržené výše dividendy, pozn. red.) o čtyři koruny, čemuž by odpovídala zhruba výplata dvou miliard korun nad rámec návrhu managementu. Pražská burza, podobně jako její evropské protějšky, připisovala od pondělního rána zisky (0,6-1,5 %).

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB