Koruna nadále drží plochý trend

Názor
Ceny průmyslových výrobců za květen v Německu byly v meziročním srovnání pouze o desetinu vyšší (33,6 %), než konsensus analytiků. Na meziměsíční dynamice jsme nicméně pozorovali značné zpomalení z dubnových 2,8 procenta na květnových 1,6 procenta, což by mohlo naznačovat odeznívání problémů v subdodávkách a prudkého nárůstu cen energetických komodit.
Koruna se v pondělí trendu v regionu vyhnula a pokračovala v plochém trendu posledních dnů, ze kterého je evidentní aktivita centrální banky na trhu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výsledky nedělních francouzských voleb vyzněly špatně pro blok prezidenta Macrona, který ztratil absolutní většinu v parlamentu. Jako reálná možnost se jeví partnerství s aliancí pravicových Republikánů a UDI. Euro v přímé návaznosti příliš nereagovalo, nicméně od rána mírně posílilo k 1,053 USD/EUR.

Aktivita na finančních trzích byla v pondělí menší vzhledem k svátku v USA. Středoevropské měny, kromě koruny, po celý den mírně posilovaly. Polský zlotý připsal během dne zhruba 0,6 procenta a obchodoval se na úrovni 4,65 PLN/EUR.

PSALI JSME:
Region oslabuje, korunu zřejmě drží ČNB

Maďarský forint se krátce před koncem obchodování pohybuje na 398 HUF/EUR (0,6 %). Koruna se trendu v regionu vyhnula a pokračovala tak v plochém trendu posledních dnů, ze kterého je evidentní aktivita České národní banky (ČNB) na trhu.

Ministerstvo financí, spravující státní 70% podíl v ČEZu, podalo návrh na vyšší dividendu. Ten činil pouhých 48 korun představující navýšení (původně navržené výše dividendy, pozn. red.) o čtyři koruny, čemuž by odpovídala zhruba výplata dvou miliard korun nad rámec návrhu managementu. Pražská burza, podobně jako její evropské protějšky, připisovala od pondělního rána zisky (0,6-1,5 %).

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Za čtvrtletními výsledky ČEZu jsou extrémně vysoké ceny komodit

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Průlomový verdikt soudu: Stát dělá málo pro ochranu klimatu

Analýza
Městský soud v Praze v průlomovém rozhodnutí vyhověl spolku Klimatická žaloba ČR a dalším žalobcům a nařídil státu urychleně a v souladu s jeho povinnostmi z evropského a mezinárodního práva přijmout nezbytná opatření pro zpomalení klimatické změny. Soudy v Česku tak rozhodly vůbec poprvé v historii.