Domácnosti, které neměly ceny energií zafixované, už pociťují zdražení

Průměrná domácnost letos utratí za elektřinu 32 636 Kč, tedy o 23 % víc než v roce 2018. Vyplývá to ze statistik portálu Porovnej24.cz, podle něhož se některé společnosti chystají do konce roku zdražit ještě více. Podzim je proto podle odborníků ideální dobou pro změnu dodavatele elektřiny a plynu.
Růst cen elektřiny bude pokračovat, některé společnosti plánují zdražit již na podzim. Foto: Depositphotos.com

Pro většinu domácností představují útraty za energie jednu z největších položek domácího rozpočtu, nejvíce jej pak zatěžují právě na podzim a v zimě. Zvláště u elektřiny pak budou účty ještě vyšší než před rokem, v průměru o více než šest tisíc korun.

Nejvíce si připlatí ty domácnosti, které elektřinu nepoužívají jen k osvětlení a pro běžné domácí spotřebiče, ale také k ohřevu vody a k vytápění. Podle analytiků portálu Porovnej24.cz, který se dlouhodobě zabývá srovnáváním finančních produktů, navíc ceny elektřiny dále porostou.

Zatímco průměrná útrata za plyn bude letos oproti roku 2018 zhruba o polovinu nižší, výdaje za elektřinu naopak vzrostly téměř o čtvrtinu. Růst cen bude navíc pokračovat, některé společnosti plánují zdražit již na podzim.

Například největší energetická společnost ČEZ plánuje od 1. listopadu zvednout ceny dvoutarifních sazeb až k hranici 2 000 korun za MWh, což představuje zdražení o 11 %.

Elektřina bude zdražovat nejméně pět let

„Domácnosti, které nemají cenu fixovanou, již následky zdražování pocítily. Tento trend bude navíc pokračovat nejméně do roku 2025. Na druhou stranu, zdražování již nebude tak výrazné jako v roce 2019, kdy za skokovým růstem stála zejména vyšší cena emisních povolenek,“ vysvětluje Martin Špaček, expert na energetiku a partner společnosti Porovnej24.cz.

„Do roku 2025 je třeba počítat s každoročním, v průměru se zhruba desetiprocentním, zdražením elektřiny českým domácnostem,“ říká pro portál FAEI.cz hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Podle něj lze v období let 2020 až 2025 navzdory možnému globálnímu zpomalení očekávat pokračující zdražování cen elektřiny. „To proto, že cena elektřiny je stále více regulována a současně je tedy stále odtrženější od tržního vývoje,“ dodává ekonom.

PSALI JSME:
Elektřina letos opět zdraží a znatelně zdražovat bude i v příštích letech

Na rostoucí ceny energií ovšem mohou spotřebitelé reagovat, a to zejména změnou dodavatele. Statistiky ukazují, že spolu s rostoucími cenami se zvyšují také rozdíly mezi jednotlivými nabídkami na trhu, domácnosti tak mohou ušetřit tisíce korun.

Ulevit rozpočtu se dá samozřejmě i změnou zdroje vytápění, například cena plynu je dlouhodobě stabilní a průměrná domácnost za něj letos podle odhadů portálu zaplatí 5 551 Kč, tedy o čtyři procenta méně než v roce 2018. Ne pro všechny je ale tato varianta dostupná a pro ty, kteří budou i letos topit či ohřívat vodu elektřinou, je změna dodavatele jedinou možností, jak neplatit více než loni.

Rok Průměrná útrata domácnosti za elektřinu (v Kč) Průměrný rozdíl mezi nejdražší a nejlevnější nabídkou (v Kč)
2014 25 417 3 139
2015 24 995 3 349
2016 25 338 4 588
2017 25 154 6 459
2018 26 550 5 728
2019 32 636 12 196

Zdroj: Porovnej24.cz

Ideální chvíle k přechodu k jinému dodavateli

„Dá se říci, že vlivem náhlého růstu cen se také velmi rozšířila nabídka, protože každá energetická společnost na situaci reaguje jiným způsobem a s rozdílnou rychlostí. Právě teď je proto ideální chvíle k přechodu k jinému dodavateli – podle našich statistik může momentálně průměrná domácnost ušetřit přechodem k levnější společnosti přes dvanáct tisíc korun ročně,“ upozorňuje Špaček.

Ušetřit se dá ale i u stávajícího poskytovatele. Podle statistik portálu totiž 85 % spotřebitelů platí za energie tarifové ceny a neví, že by od svého poskytovatele mohli dostat výhodnější nabídku. „Na to, kolik odběratelé za energie platí, toho o nich často příliš neví. Mnoho domácností tedy netuší, že by mohly přejít k jiné společnosti či u svého stávajícího dodavatele požádat o nižší sazbu,“ upozorňuje Špaček a dodává, že spotřebitelé, kteří nechtějí zbytečně přeplácet a chtějí zjistit, jaké mají možnosti, si mohou ceny zkontrolovat například prostřednictvím finančních srovnávačů.

Rok Průměrná útrata domácnosti za plyn (v Kč) Průměrný rozdíl mezi nejdražší a nejlevnější nabídkou (v Kč)
2014 5 617 1 770
2015 5 403 1 145
2016 5 435 1 374
2017 5 172 1 043
2018 5 770 2 870
2019 5 551 1 393

Zdroj: Porovnej24.cz

Pozor na „energetické šmejdy“

Při výběru poskytovatele elektřiny je také důležité dávat si dobrý pozor na nejrůznější podvodníky či tzv. energetické šmejdy. Na ty se letos chtělo zaměřit i Ministerstvo průmyslu a obchodu. Jenže chystaná novela, která přinutí všechny zprostředkovatele energií zaregistrovat se u Energetického regulačního úřadu a zakáže některé nekalé praktiky, vstoupí v platnost až od začátku roku 2020.

Na samotné zapsání pak budou mít zprostředkovatelé ještě dalších šest měsíců. Některé energetické společnosti i proto navrhly deklaraci, která je zavazuje k důkladné kontrole všech zprostředkovatelských subjektů. „Ne všechny společnosti se ale zatím k deklaraci přidaly. Podepsaly ji navíc zejména ty, které se šmejdy nespolupracovaly ani dříve. Je proto třeba si při volbě dodavatele i nadále dávat dobrý pozor,“ varuje Špaček.

Zdražování elektřiny je podle Kovandy z Czech Fund až takové, že na něj někteří její dodavatelé nebyli připraveni. „Těm krachy hrozí a lidé by si na ně proto měli dát obzvlášť pozor,“ upozorňuje ekonom.

PSALI JSME:
Dodavatelům elektřiny hrozí krachy. O to více budou zkoušet své triky zejména na starší lidi

×
  1. Pěkně pitomý PR článek. Průměrnou útratu měřit podle netrapsarentní kalkulačky s náhodným vzorkem respondentů, navíc ultranesmysl jako průměrná útrata za elektřinu 32k (více než dvojnásobná) a 5,5k za plyn (více než 5x méně oproti realitě).

  2. Ne všichni hold věřili, že to opravdu bude třeba. Já to mám u Bohemia energy fixnutý na rok za celkem do dobrou cenu, kterou jsem jinde neviděl. Možná se ještě nějaká konkurence objeví po novém roce, ale to už mi je v tuhle chvíli jedno a řešit to budu zas až před koncem smlouvy.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Křečkující Češi vtrhli do obchodů

Lidé vyhledávají akční nabídky na trvanlivé potraviny a vykupují je z obchodů. Zjevně se obávají negativních ekonomických i zdravotních dopadů spojených s rychlým šířením onemocnění covid-19.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru