Domýšlivý Západ nyní prožívá svůj pád

Názor
Newyorské útoky z 11. září 2001, jejichž dvacáté výročí jsme si o víkendu připomněli, stěžejně přispěly k rozpoutání „války proti terorismu“. Do ní se zejména na území Afghánistánu a Iráku zapojili také české vojenské jednotky. ČR za tyto mise do loňského roku vydala zhruba 17,5 miliardy korun.
Před dvaceti lety, když se svět sbíral z šoku z „náletu na Dvojčata“, se říkalo, že už nikdy nebude stejný. A není. Ekonomická síla Západu povážlivě klesá, zejména pak Evropy. Ilustrační foto: Pixabay.com

Komu se taková suma zdá vysoká, nechť si ji zasadí do kontextu. Na zhruba právě takovou částku by daňové poplatníky vyšlo například přidávání státním zaměstnancům o pevnou částku tří tisíc korun, které navrhuje ČSSD. Včera tento záměr, který už dříve deklaroval šéf partaje Jan Hamáček, potvrdila jeho stranická kolegyně, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

V případě Hamáčkova, resp. Maláčové návrhu jde evidentně o předvolební uplácení. V případě našich vojáků v Afghánistánu nebo Iráku šlo o skvělou reprezentaci země. O přihlášení se k určitým hodnotám. O stvrzení spojenectví. To vše ostatně ani nelze dobře poměřovat penězi. Už vůbec na ně nelze přepočítávat životy našich vojáků, kteří při misích bohužel padli.

Jsou-li ochotni politici jen tak uplácet voliče tou samou sumou, za niž po bezmála dvacet let výtečně působili v zahraničí naši vojáci, pak těžko někdo může jejich působení označit za nákladné. Naopak. Jde o doklad výborného poměru cena/výkon, alespoň tehdy vzhledem k dalším možným využitím, jehož se ty peníze – jak nyní před volbami vidíme – také mohly dočkat.

PSALI JSME:
Babiš s Hamáčkem se přetahují, kdo více zvýší platy ve veřejné sféře

Bohužel, hospodárná, skvělá, ba hrdinská reprezentace českých vojáků v zahraničí se překryla s údobím určitého soumraku Západu, což na jejich působení v očích některých kritiků nezaslouženě vrhá stín. Tento soumrak symbolizuje jako máloco to, k čemu došlo takřka na den přesně dvacet let po newyorských útocích. V pátek ruský plynárenský gigant Gazprom oznámil, že dokončil plynovod Nord Stream 2.

Před dvaceti lety, když se svět sbíral z šoku z „náletu na Dvojčata“, se říkalo, že už nikdy nebude stejný. A není. Svět se změnil. Ale tak, jak by tehdy čekal jen málokdo. Ekonomická síla Západu povážlivě klesá, zejména pak Evropy. Ta tam je ruku v ruce s tím také síla geopolitická. Před dvaceti lety by ke kompletaci Nord Streamu 2 nedošlo. Rusko bylo rozklížené.

A Západ mnohem semknutější než dnes. Ale také – tehdy stále čerstvě oslněn svým studenoválečnickým triumfem – bohorovně přesvědčený o své neochvějné pozici světového lídra. Dokonce tak neochvějně, že – rovněž před dvaceti lety – umožnil Číně vstup do Světové obchodní organizace. Tím jí dal ekonomická a geopolitická křídla, která ji nyní vynášejí na pozici supervelmoci nového bipolárního světa.

PSALI JSME:
Za vojenské mise v Afghánistánu vydala ČR v letech 2004 až 2020 celkem 16,4 miliardy korun

Domýšlivost předchází pád. A svůj pád nyní Západ prožívá. Ve vojenské oblasti jej demonstruje aktuální nešťastné stažení z Afghánistánu. Potupa. Před dvaceti lety mnozí čekali, že 11. září přiměje Západ k ještě pevnějšímu semknutí. Nenastalo. Západ v domýšlivém opojení zapomněl na to, co jej učinilo tak silným.

Je to zhoubná domýšlivost, jež dala – a sále bohužel dává – Západu zapomenout na to, na čem vyrostl. Na svobodě. Na tom, že dával volný průchod lidské invenci a podnikatelskému zápalu. Na pokoře. Na tom, že nerelativizoval své dějiny. Na tom, že ctil křesťansko-židovské kulturní kořeny a pracovní morálku. Dnes jsou tato slova skoro sprostá. Stejně jako kapitalismus. I na něm Západ vyrostl.

Západ vyrostl, ale teď chřadne. Mohl být mnohem dále, ale upadá na úroveň Číny či Ruska. Není to tak, že jej tyto autoritářské režimy dohání. To je mnohem spíše tak, že Západ ztrátou svého potenciálu klesá na jejich úroveň.

PSALI JSME:
Nord Stream 2: Německo vysílá signály

Vsadil totiž pod vlivem domýšlivého pocitu neohroženosti chybně na to, na čem v minulosti Peking či Moskva tolik pohořely. Zejména na víru, že ekonomiku a společnost lze rozvíjet administrativně shora, regulovat oboje ve jménu světlých zítřků.  A je vlastně jedno, zda pod vlajkou rudou nebo zelenou.

Spontánnost a invenčnost, živené přirozeně „zdola“, jsou třeba v EU stále pevněji sevřeny v kleštích regulací. Co ještě kleště nezahubily, to přežívá jen skrze dotace na dluh. Západ přejal jistou formu socialismu. Ekonomicky slábne, což drolí jeho někdejší semknutost. Místo aby posiloval to, co ve 20. století upevnilo jeho pozici světového lídra, následuje cestu poražených 20. století.

Nord Stream 2 to vystihuje. Evropa, resp. EU domýšlivě vsadila na zelenou politiku. Domýšlivě proto, že míní, že když zezelená ona, zezelená celý svět. Pokud ale budou ostatní světové ekonomiky typu Indie nebo Číny, ba i USA, zelenat pomaleji, Evropa dále hospodářsky upadne, aniž by v environmentální oblasti z globálního hlediska čehokoli podstatného dosáhla.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Brusel a revoluční zelený balíček. Unijní ekonomice hrozí, že se osudově střelí do nohy

Zavřít reklamu ×
  1. Dobrý den, logické, jelikož je víc zaměstnanců státních a nevykonych složek než těch co vytvářejí hodnoty o zrudnem systému luxusních soc. dávek nemluvě!!! Toť celý problém,!!!! Na tomto skončili v minulosti všechny podobné společnosti, zdravim🐷🐷🍖🍖🍖😛😛😛😂

    • Velice dobrý článek,bohu žel jsou mezi náma takoví tam nahoře,kterým zášť,nenávist a touha být mocný nedovolí vidět realitu.

  2. Nic nevydrží na věky. Varšavská smlouva, Třetí říše, Rakousko-Uhersko, Titanik, Německý spolek.
    EU to čeká také – zbyde po ní pár stránek v dějepise.

  3. Absolutně nesprávný komentář k věci. Nebudu komentovat případ naší „bodré“ armády, ale přejdu hned k věci. Kapitalismus, dnes už jenom turbo-kapitalismus je na konci své původní existence která měla za bázi vždy a jenom nové volné a perspektivní trhy. Ty ale dnes už nejsou a Putin nás dál na východ nepustí. Po světových válkách jsme zažili první velkou globální hospodářskou krizi za ca 30 let, tedy v 80-tých letech m.s. Tu jsme odvrátili v Davosu kde jsme po 12 roků jednali jak to udělat. Díky domluvě Ruska a USA jsme tedy otevřeli východní Evropu. Nyní ale uběhlo dalších 30 roků a my stojíme zase čelem u zdi, nemáme ale kam dál expandovat. Konkurence z dříve chudých států roste, auta se vyrábí ve Vietnamu, Číně, Indii a Turecku. Situace je tristní a bylo třeba světovou ekonomiku ochladit, což je ale jenom přechodná záležitost. Dnešní nedostatek komponentů pro výrobu, masivní zdražování a inflace včetně Covidu je pouze nutnou anomálií pro prodloužení kolapsu světové ekonomiky. Dnes máme trhy přeplněné a přehřáté, odbyt klesá a dluhy stoupají. Nepomůžou nám ani e-auta ,nebo nové technologie které přeskakují generace. Budeme se muset teple obléci, po volbách to začne. Mimochodem jsem v 80-tých letech byl 12 let v Davosu u toho když se to připravovalo, vím tedy o čem píši. Kdo nerozumí tomu jak kapitalismus funguje nepatří do diskuze. Ale už ten výraz kapital-ismus nám říká že jde o kapitál, tedy peníze, zisky a soutěžení kdo bude nejlepší.

  4. Petre,vše si namlel v odpovědi dohromady (mak,maso,orechy a kavu)stoho nic neuvariš ani se to neda ta směs použit!!Globalizace a jeji nasledky,praci berou roboti ,služeb je jako nikdy predtim.Svět se měni a to je problem-nikoliv že kapitalizmus konči,zanika,droli se atd.To je jedine co drži svět světem od 1900 roku doted,Amerika a mnohe zapadni staty +Australie,již,Afrika atd.Socialist.staty jsou chude a budou,Čina nepatři tam,ta ma svuj vlastni vyvoj.Ekonomika neni přehrata tak jako nebyla ta v Americe 30,70 letech.To že se moc vyrabi neni problem ekonomiky ani kapitalizmu ale lid nepochopil že je třeba vice sedět nežli běhat a stat,vice spat než konzumovat,cestovat a honit se …Zato nemuže kapitalizmus že maš 5 mobilu 2-3 auta,4 kalkulačky,9 panvi atd.Ale neni to prehrati,naopak.Nejde tohle zastavit bez valky,a to nikdo nechce.Najednou lide neprestanou utracet ani pracovat-pořad je prace dost,bude dokud je lidi a spotřeby.Odbyt klesa jen u něčeho.Zisk a soutěž nema nic s kapitalizmem–to slovo znamena volny trh,svoboda podnikani,soukromi majetek a volne ceny(oproti vychodu a komunist.smišleni(stejne ceny,narodni hospodarstvi,centralni planovani atd)Děkujte Bohu že tady neni feudalizmus a komunizmus.To bys chodil pořad v tesilkach,košeli z dederonu a makal u soustruhu,nebo na poli,traktor by ti jen pujčilo drušstvo,autobus by tě odvažel do prace,dovolenou by ti dali podle zasluh a kde oni uzneji.Chudaci děti byse učili Marxismu,Darwinovou evoluci a ko*otiny.Knihy by se četli dokola(Anna Karenina,Vojna a Mir atd)Diky tomu proklinanemu zapadu a kapitalizmu jsme kde jsme(auta Ford prvni pasova vyroba,už od parniho stroje,lokomotivy ..)Když na zapadě lide seděli v kavarnach a v klubech -na vychodě lide bydleli v zeměnkach,koupali se v sudech 5 členu domacnosti v te same vodě,bojler a teplou vodu mělo 5% obyvatel…pokrok a vubec člověk že je člověkem udělal KAPITALIZMUS.Komu se nelibi muže do Afriky,na Kubu,do Ruska za Moskvu 500 km na vychod stači,Kirgistan a podobně.Takže trhy jsou (1/3 světa nema co my)ale nechce se moc–neni to Putinem,toho jde odstranit za minutu.Kulminace zboži a služeb na tretiny uzemi je problem!Nikomu se nechce do prachu,kde prši nebo pali slunce.Člověk je zlo a hřich lidstva nikoli Kapitalizmus.Vidiš jen konkurence u aut a zboži z Činy,dik Bohu zaně,jak by Eu a USA udělalo 900 milionu aut,kamionu a autobusu ročně navic proně?Nechapeš volny trh,nikomu nemuže vadit nikdo,at je levny a dobry-to je konkurence co tlači na cenu,tak je to spravne.Zdražovani a inflace nema nic spoločne z kapitalizmem,ale tisk peněz ,levna prace atd.V socializmu by nebylo nic zle proto že by bylo skřite a uměle-to chceš?Vždyt i měnu mužeš upravit a jako že inflace neni a tisknout.Kapitalizmus nelže,bojuje a poctivě se chova.Problem je zneuživani systemu a korupce.Socialista vždy bude nadavat na buržoazii,kapitalisty protože to maji v hlavě nastaveno tak,jako že někdo pije vino a jiny pivo—narodil jsem se jako demokrat a kapitalist.uvažuji-a nezměnim se.Vim že to je spravne-nic neni dokonale,ale nic lepšiho svět nema.Eu kdyby nebyla je tady pořad smrad,lide v bidě,valka na Balkaně doted,Rus by ani neodjel atd.Lide nereptejte ale budte radi za tohle.Jdeš do obchodu a maš na vyběř s 19-ti druhu pečiva,7 druhu chleba,jogurtu mailand,desitky druhu kavy,marmelad spousta,čaju no všeho-už jste zapoměli na roky do 89.???Žil jsi na zapadě pišeš tak se chovej tak že to co maš ti umožnil system -kapitalismus,ne jiny.Dluhy nestoupaji kuli kapitalizmu ale že lide neplati a daně schovaveji do danovych raju a zamlčuji skutečnost,přepiszji na bile koně fa atd.Zakladaji s.r.o,ano to je zneužiti ,vše zlo je jen v člověku a v zakonech nebo dirach v zakoně.VOLNY TRH,VOLNY POHYB ZBOŽI,SOUKROMI MAJETEK ZATO NEMUŽE!!!Promin nejsem Čech tak neumim psat beschybně Česky.

  5. ZUMA.Když nejsi Čech,tak se mezi nás netlač.Nakonec to,co jsi napsal,je jen propagandistická slátanina.Je to Tvoje víra,ale tady jsou jiné podmínky,než byly,a v současnosti nadále jsou,na celém slavném západě.Takovou propagandu si zveřejňuj doma.Právě ten volný trh za to může,neboť je obsazen korporacemi a na ty malé už nezbývá prostor k realizaci.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

PMI index poprvé od srpna 2020 pod padesátkou

Index nákupních manažerů (PMI) v tuzemském zpracovatelském průmyslu se poprvé po téměř dvou letech propadl pod padesátibodovou hranici dělící fázi expanze od kontrakce. Dle průzkumu mezi nákupními manažery v …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB