Nord Stream 2: Německo vysílá signály

Názor
Plynovod Nord Stream 2, který má vést plyn z Ruska přímo do Německa, je hotový z 99 procent. Dokončený by měl být již tento měsíc. Berlín teď vysílá signál, který Moskva přijme příznivě. Pokud by se totiž Rusko rozhodlo plynovod využít jako geopolitickou zbraň, samo Německo nejspíše nic neudělá, informuje agentura Bloomberg.
Trasa plynovodu Nord Stream. Zdroj: Wikipedia, Autor: Samuel Bailey ([email protected]) – Vlastní dílo, CC BY 3.0

Řešení celé věci bude chtít řešit sankcemi na úrovni EU. Jenže sankce proti Moskvě EU uplatňuje už sedm let, od doby ruské anexe Krymu, a nijak zásadně nezabírají.  Z hlediska Moskvy je příznivou zprávou to, že pokud využije plynovod jako geopolitickou zbraň, Berlín nebude nijak pospíchat s utažením kohoutků plynovodu.

V prekérní situaci se tak ocitá zejména Ukrajina. Rusko výstavbou plynovodu upevňuje svoji pozici pro případné vyjednávání s ní. A nyní, když Berlín signalizuje, že plynovod nehodlá jen tak vypínat, stává se pozice Ruska vůči Ukrajině ještě silnější.

Moskva tedy případně může vážně pohrozit zastavením tranzitu plynu přes Ukrajinu a tím Kyjev přimět, aby přistoupil na její tranzitní podmínky, tj. například na Ruskem preferované poplatky za tranzit. Dochází tak ke geopolitickému a ekonomickému oslabení Ukrajiny a celého jí blízkého regionu. Postoj Německa se krajně nezamlouvá ani třeba Polsku.

PSALI JSME:
Rusko pokračuje v boji s inflací, covidem i sankcemi

Berlín tím však vysílá signál také do Washingtonu. Signál, který se tam líbit nebude. Spojeným státům se projekt nezamlouvá. Jak z geopolitického hlediska – upevňuje moc Ruska nad východní Evropou. Tak z hlediska ekonomického – činí Evropu závislejší na ruském plynu, takže ta pak bude mít zřejmě slabší zájem o dovoz zkapalněného plynu amerického.

Bidenova administrativa se snažila na Berlín zatlačit, ovšem podle Polska či Ukrajiny jen nedostatečně. Německá kancléřka Merkelová sice v červenci uvedla, že v případě ruského využití plynovodu jako geopolitické zbraně Berlín podnikne protiopatření i na národní úrovni. Nynější signály z Berlína ale napovídají, že se tak spíše nestane. A tento postoj Berlínu se pravděpodobně nezmění ani s blížícím se kancléřčiným odchodem z funkce.

Jde tak vskutku o zprávu, jež libě zní moskevským uším, zatímco představuje úder Washingtonu. A tím pádem i transatlantické spolupráci. A také jednotě EU – vždyť Berlín upřednostňuje spolupráci s Moskvou před geopolitickými zájmy třeba zmíněného Polska, s nímž, na rozdíl od Ruska, sdílí členství v EU.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trump chce zablokovat dokončení plynovodu Nord Stream 2

Zavřít reklamu ×
 1. Ne, Bidenova adminsitrativa se nesnazila tlacit ani na Rusko, ani na Nemecko. Ta zrusila Trumpem zavedene sankce na NordStream.

 2. Ukrajinci si za toto mohou sami. Kdyby nekradli plyn a byli by věrohodnou tranzitní zemí, byli by transitní zemí stále. Poláci asi byli moc hladoví a hlavně chtějí především ten americký drahý plyn, Rumuni si to také podělali, když se na ně EU jen ošklivě podívala. Závislost na Turecku by byla také na houby. Tohle řešení bylo asi jako poslední možné.

  • Úžasně zjednodušený pohled na problém NordStream! Nejste nějaký politický komentátor placený Ruskem?

   • no venco ale on má pravdu okrajinci si to potento sami a pšonci to samé na to nemusí být ruský agent stačí číst a myslet což se o tobě říci nedá jinak němcům nic jiného nezbývalo protože plynovod přes ukrajinu končí v roce 2024 to rus oznámil cca před 5 lety – měl by jsi vědět síla sibiře 1 je dostavěna začala se stavět dvojka ale hlavní je to že němec je v prd….. a ten plyn musí mít a pokud schvaluješ vydíraní jak poláků tak ukrajinců a jejich krádeže plynu taj jsi opravdovej ……………

   • Vážený pane, Nord Stream není žádný problém. Je třeba se na celou věc dívat otevřenýma očima. Ono je to na dlouhé povídání. Opravdu by mě zajímalo, proč bychom měly tahat zkapalněný plyn z Ameriky, a podstatně dražší, když tady máme plyn z Ruska, kde zásoby jsou jistě na dlouhá léta. Není třeba do toho vůbec takat Washington . Je třeba jenom použít zdravý rozum…!!! Troufám si říct, že Váš pohled na věc je pohled právě vyšlého studenta základní školy.
    Děkuji za pozornost.

   • Ano, komentář čeká na schválení…!!! Jaké schválení ? Není náhodou zaručena svoboda vyjadřování…? Nebo to je jenom kus papíru ta svoboda, a realita je ve skutečnosti úplně jiná…!!! Ve skutečnosti každý komentář čeká skutečně na schválení…!!! Jak je to možné ? Nejsme náhodou svobodná společnost ? Realitu už jsem vyzkoušel. Za pravdivý názor v jiné rubrice jsem dostal blokádu na 24 hod…!!! Jak je to možné…? Taková je bohužel realita…!!!

 3. Některé země zapomínají, že košile je bližší, než kabát. Tak na to doplatí. Obávám se, že my se chováme stejně. Naši politici chtějí dělat velmocenskou politiku, ale ekonomicky na to nemáme a vojensky už vůbec ne!

  • Přesně tak,vydírání jim šlo pěkně,ovšem Rusko není zádné ořezávátko a Německo potřebuje ke svému růstu jistotu energie..toť vše,je to v ekonomice,vole-to řekl jeden americký president před 25 lety…

  • Přesně tak,vydírání Ukrajincům šlo pěkně,ovšem Rusko není žádné ořezávátko a Německo potřebuje ke svému růstu jistotu energie..toť vše ,je to v ekonomice,to je jasný…

 4. Až na to, že Rusko bylo a je spolehlivé a ani za Studené války nikdy nešidilo a vždy dodalo, co bylo slíbeno. Jen jednou se to muselo vypnout, to když Ukrajina začala krást.

  • Jak někdo může určovat Německu s kým bude obchodovat? Je to země s velmi silnou ekonomikou a naši hujeři jim nemají co vytýkat. A navíc, jestliže se dohodly Německo a USA tak co se do toho vměšují další.

 5. USA už se drobí, prezidentské volby byl gigantický podvod..to bude rozbuška..padnou do roku 2023..rozdrobí se na více než 100 státečků, neboť i regiony 50ti dnešních států mají ambice se na centrálu vy.rat…byl to projektově uměle vytvořený stát, mají gigantickou nadspotřebu je jich jen 5 procent populace světa a přitom spotřebovávají 50 procent všech zdorjů planety získaných pomocí válek…a odpady tvoří 40 procenty…!!!..buď padnou oni a nebo my všichni…prožrali by planetu…

 6. Nejsem ekonom, nejsem Rusofil, z Americké arogance je mi na nic a nemůžu se zbavit pocitu, že Němci vědí něco, kvůli čemu jim stojí za to rozkmotřit se s Amerikou a částečně i s EU. Je samozřejmé, že košile bližší kabátu, ale pořád je tu něco, co dává smysl jejich odstoupení od atomové energie a to v době tvrdé snahy o zákaz používání nafty – ropy – nejen v autoprůmyslu. Nevěřím, že by Němcům šlo o podporu Rusů, ale možná o to, ukázat ostatním, že svoje politické názory neupřednostňují před svými ekonomickými zájmy.

 7. A jak to bude s námi ? Zatím dostáváme plyn přes Ukrajinu a Slovensko, které z toho má slušný zisk / nakonec nám také něco ukápne/. A když to Rus Ukrajincům zavře, dostaneme něco? O tom moudrý autor nepíše.

  • Podívejte se na tu mapu. K nám půjde plyn z NS II přes plynovod OPAL. My na tom vyděláme, přes nás půjde plyn do dalších zemí Slovensko, země jižní Evropy, takže pro nás i tranzitní poplatky od těchto zemí.

 8. RUSKO a jeho 22 suveréních republik,rozhodování jeho parlamentu DUMY je dejinným příkladem toho jak si od doby Ivana Hrozného dokázalo poradit s cizáckými Normandskými nájezdníky, s nájezdy Německých ratířů. S muslimskými nájezdníky, se Švédsko Finskými okupanty Kyjevské Rusi a Vladimirské oblasti, s francouzským Hitlerem Napoleonem co táhl na Rusko Evropou a cestou vraždil zabíjel kradl co potřeboval, jak si dokázalo poradit s fašistickými germánskými vrahy a jejich kolaborantskými státy, s dnešními teroristickými muslimskými sebevrahy s nepřizpůsobivými špindírami a přistěhovalci a jak si dokáže uchránit své národní a nerostné bohatství před kapitalisticko tunelářskými nadnárodními společnostmi, které jsou úzce propojeny s politickými špičkami EU a USA. Rusko má dnes ten samý politický presidentský systém jako USA -prezident a parlament Kongres a president a parlament Duma….a příkladně chrání svých 22 republik jejich občany daňové poplatníky a své státní zájmy jako USA a brání rozkradení své vlasti křiváckými banderovci a západními nenažranci…a EU+USA štve že Rusko dokáže být ve výrobě potravin energií a vojenství samostatné a najdou se dnes “západní” i čeští blbečci co účelově a lživě spojují dnešní demokratické Rusko s bolševickým SSSR a straší svět válkami s Ruskem s KLDR s Čínou, aby se udrželi u moci jako ochránci svých národů a ekonomiky a odmítají tržní principy svobodného netotalitního hospodaření mezi státy zejména s Ruskem a Čínou

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.