Dopady pandemie: Právní ochrana majetku se zdvojnásobila

Zájem lidí o zajištění právní ochrany svého majetku se v koronavirové pandemii více než zdvojnásobil. Změnily se také požadavky klientů. Zatímco před pandemií se chtěli především vyvarovat majetkovým ztrátám v případě rozvodu, v posledním roce se nejvíce řeší otázky dědictví, správného nastavení vlastnictví nemovitostí a také jejich zajištění tak, aby v případě krachu podnikání nepřišla o majetek celá rodina.
Lidé při pandemie více myslí na právní ochranu svého majetku. Foto: Pixabay.com

Vyplývá to ze statistik společnosti Právní Ochrana Majetku, která nabízí speciální nabídku vlastníkům nemovitostí, veřejně registrovaných věcí, jako jsou například letadla, jachty, veterány a cenné předměty, nebo podíly ve společnostech.

Produkt umožňuje vyvarovat se konfliktním a nákladným přechodům majetku v rámci dědictví, majetkových ztrát v případě rozvodu, možným podvodům, závisti či škodám z pouhých nedopatření.

„Pandemie si vynutila zásadní změnu v chování lidí. Často se obrovským způsobem vyhrotily situace v rodinách, jsou častější případy, kdy lidé zpochybňují podomácku psané závěti. Všichni cítí mnohem větší nejistotu a pochybnosti, co bude, strach lidí se zvýšil,“ konstatuje Pavel Strnad z advokátní kanceláře Polverini Strnad, která exkluzivně poskytuje právní služby společnosti Právní Ochrana Majetku.

PSALI JSME:
Zemřít bez závěti by měl být „trestný čin“

„Před koronakrizí toto lidé často vůbec neřešili, ale když vidí dopady na své okolí, známé a kamarády, mnohem více se začali zajímat také o svou právní ochranu,“ dodal Strnad.

O 108 procent více

Ze statistik výše uvedené společnosti vyplývá, že řešení právní ochrany majetku poptalo v „pandemickém“ roce od března 2020 do února 2021 o 108 procent lidí více než za stejné období o rok dříve.

Kompletně se také změnila struktura požadovaných řešení. Zatímco před pandemií 68 procent poskytovaných právních řešení souviselo se zamezením majetkových ztrát v případě rozvodu, v posledním roce spadlo toto číslo na třetinu – bylo to jen 22 procent poptávek.

PSALI JSME:
Šest základních pravidel, jak správně zajistit právní ochranu svého majetku

Nejvíce se řeší právě dědictví, a to v 38 procentech. V těsném závěsu je pak celkové správné nastavení právní ochrany majetku, a to v souvislosti s riziky – zejména z podnikání – jednoho ze členů rodiny (37 %).

Prodloužená řízení

Koronavirová pandemie má ale na právní majetkové služby ještě další dopad. Kvůli zvýšenému počtu úmrtí přibývá dědických řízení a podle Notářské komory se kvůli kumulaci práce prodlužuje i jejich délka, a to až o několik měsíců. Nejvážnější je situace v regionech, které nákaza postihla nejvíce.

Podle České televize se například zdvojnásobil počet řízení u notářky Heleny Markové z Mariánských Lázní na Chebsku. „Od ledna do 26. března minulého roku jsme měli sedmdesát šest věcí. Letos jich zatím máme sto sedmdesát,“ řekla Marková pro ČT.

PSALI JSME:
Závěť má sepsáno sedm procent lidí nad 50 let

Podobně na tom je i notářka Danuše Svobodová ze Sokolova. Za první dva měsíce roku tu jsou na třetině toho, co řešili za celý minulý rok. „Loni jsme měli 442 spisů, teď máme 163 spisů a máme pryč dva měsíce,“ konstatovala notářka. Nápor spisů hlásí rovněž další notáři napříč republikou.

„Dá se říct, že kopíruje vývoj pandemie,“ poznamenal prezident Notářské komory Radim Neubauer. „Problematické okresy jsou na tom nejhůř,“ potvrdil.

Na případném prodloužení délky dědického řízení se podepisuje také to, že nákaza se nevyhýbá ani notářům. Některé části dědického řízení tak notáři s pozůstalými řeší na dálku, přes telefon nebo po mailu. V pozdějších fázích je ale u dědictví nutná osobní účast.

PSALI JSME:
„Při porcování dědictví se často odhalí letitá tajemství,“ říká prezident notářů Neubauer

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti …

Obral vás kamarád? Bojujte!

Už se vám stalo, že se na váš úkor někdo jiný obohatil? Nemuselo jít o krádež, podvod či jiný úmyslný trestný čin, dokonce ani nešťastnou shodu okolností, a přesto jste přišli o peníze? Prostě jste se snažili někomu …

Chodče, při mrazech na chodník nelez!

Je týden před Vánoci a paní Vendula vyráží z bytu pro poslední dárky pro vnoučata. Dojde však sotva do poloviny obvyklé trasy k metru a sen o poklidných Vánocích se jí rozplyne. Pád na namrzlém chodníku v první …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB