Dopady pandemie: Právní ochrana majetku se zdvojnásobila

Zájem lidí o zajištění právní ochrany svého majetku se v koronavirové pandemii více než zdvojnásobil. Změnily se také požadavky klientů. Zatímco před pandemií se chtěli především vyvarovat majetkovým ztrátám v případě rozvodu, v posledním roce se nejvíce řeší otázky dědictví, správného nastavení vlastnictví nemovitostí a také jejich zajištění tak, aby v případě krachu podnikání nepřišla o majetek celá rodina.
Lidé při pandemie více myslí na právní ochranu svého majetku. Foto: Pixabay.com

Vyplývá to ze statistik společnosti Právní Ochrana Majetku, která nabízí speciální nabídku vlastníkům nemovitostí, veřejně registrovaných věcí, jako jsou například letadla, jachty, veterány a cenné předměty, nebo podíly ve společnostech.

Produkt umožňuje vyvarovat se konfliktním a nákladným přechodům majetku v rámci dědictví, majetkových ztrát v případě rozvodu, možným podvodům, závisti či škodám z pouhých nedopatření.

„Pandemie si vynutila zásadní změnu v chování lidí. Často se obrovským způsobem vyhrotily situace v rodinách, jsou častější případy, kdy lidé zpochybňují podomácku psané závěti. Všichni cítí mnohem větší nejistotu a pochybnosti, co bude, strach lidí se zvýšil,“ konstatuje Pavel Strnad z advokátní kanceláře Polverini Strnad, která exkluzivně poskytuje právní služby společnosti Právní Ochrana Majetku.

„Před koronakrizí toto lidé často vůbec neřešili, ale když vidí dopady na své okolí, známé a kamarády, mnohem více se začali zajímat také o svou právní ochranu,“ dodal Strnad.

O 108 procent více

Ze statistik výše uvedené společnosti vyplývá, že řešení právní ochrany majetku poptalo v „pandemickém“ roce od března 2020 do února 2021 o 108 procent lidí více než za stejné období o rok dříve.

Kompletně se také změnila struktura požadovaných řešení. Zatímco před pandemií 68 procent poskytovaných právních řešení souviselo se zamezením majetkových ztrát v případě rozvodu, v posledním roce spadlo toto číslo na třetinu – bylo to jen 22 procent poptávek.

Nejvíce se řeší právě dědictví, a to v 38 procentech. V těsném závěsu je pak celkové správné nastavení právní ochrany majetku, a to v souvislosti s riziky – zejména z podnikání – jednoho ze členů rodiny (37 %).

Prodloužená řízení

Koronavirová pandemie má ale na právní majetkové služby ještě další dopad. Kvůli zvýšenému počtu úmrtí přibývá dědických řízení a podle Notářské komory se kvůli kumulaci práce prodlužuje i jejich délka, a to až o několik měsíců. Nejvážnější je situace v regionech, které nákaza postihla nejvíce.

Podle České televize se například zdvojnásobil počet řízení u notářky Heleny Markové z Mariánských Lázní na Chebsku. „Od ledna do 26. března minulého roku jsme měli sedmdesát šest věcí. Letos jich zatím máme sto sedmdesát,“ řekla Marková pro ČT.

Podobně na tom je i notářka Danuše Svobodová ze Sokolova. Za první dva měsíce roku tu jsou na třetině toho, co řešili za celý minulý rok. „Loni jsme měli 442 spisů, teď máme 163 spisů a máme pryč dva měsíce,“ konstatovala notářka. Nápor spisů hlásí rovněž další notáři napříč republikou.

„Dá se říct, že kopíruje vývoj pandemie,“ poznamenal prezident Notářské komory Radim Neubauer. „Problematické okresy jsou na tom nejhůř,“ potvrdil.

Na případném prodloužení délky dědického řízení se podepisuje také to, že nákaza se nevyhýbá ani notářům. Některé části dědického řízení tak notáři s pozůstalými řeší na dálku, přes telefon nebo po mailu. V pozdějších fázích je ale u dědictví nutná osobní účast.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB