Zemřít bez závěti by měl být „trestný čin“

Názor
V rámci právní ochrany majetku je třeba pečlivě myslet i na způsob řešení dědictví. Pokud zůstavitel nezanechá závěť, bude totiž jeho pozůstalost rozdělena podle zákona. Když zůstavitel, tedy ten, kdo zemřel, neprojeví svou pravou vůli, zvyšuje se riziko sporů mezi dědici. A dochází k nim stále častěji.
Když zůstavitel nezanechá závěť, bude jeho pozůstalost rozdělena podle zákonných pravidel dědické posloupnosti. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Když neexistuje závěť, neprojeví zůstavitel svou pravou vůli. Kvůli sporům mezi dědici pak velmi často dochází až k ohrožení majetkové situace pozůstalých osob – partnera, dětí, rodičů nebo sourozenců. A zpravidla vždy k narušení jejich vzájemných vztahů.

Mimo jiné hrozí prodlužování dědického řízení například v případě, kdy bude nutné vypátrat zůstavitelovy potomky z předchozích vztahů. Tyto průtahy mohou zbytečně blokovat správu a užívání majetku a ohrožovat živobytí pozůstalého partnera či nezletilých dětí.

V případě, kdy zůstavitel nezanechá závěť, bude jeho pozůstalost rozdělena podle zákonných pravidel dědické posloupnosti.

PSALI JSME:
„Závěť sepsaná doma? Žádná jistota,“ varuje prezident Notářské komory Radim Neubauer

Zákon v těchto pravidlech stanoví, jaké osoby a jakým způsobem si rozdělí pozůstalost. Principem jsou tzv. dědické třídy a dělení pozůstalosti na poměrné části.

Použití zákonných pravidel v případě neexistence závěti může vést i k extrémním případům. Příklad z praxe? Tak třeba vdova se stane spoluvlastníkem bytu – ve kterém žila celý život a který spadal do společného jmění manželů – společně se zůstavitelovou partnerkou, se níž žil poslední dva roky ve společné domácnosti.

V případě závěti má zůstavitel značnou volnost pořídit se svým majetkem čistě dle své vlastní vůle – například odkázat pozůstalým konkrétní věci z pozůstalosti. Také může ukládat příkazy či stanovit podmínky pro dědění, čímž se ještě více posiluje význam jeho vůle a přání i po jeho smrti.

PSALI JSME:
„Dědictví může skončit bankrotem,“ varuje předseda Krajského soudu v Praze Ljubomír Drápal

Přehled dědických tříd

1. Děti (případně jejich děti) a manžel, všichni stejným dílem. Zůstavitel měl se svou manželkou dvě děti, po jeho smrti se tak pozůstalost rozdělí na tři díly a každému z dědiců připadne 1/3. Pokud ale nedědí děti (resp. zůstavitel žádné nemá), přechází se do 2. dědické třídy. Manžel sám dědit nebude.

2. Manžel, rodiče zůstavitele, ti, kteří se zůstavitelem žili po dobu nejméně jednoho roku před smrtí ve společné domácnosti. Manžel dědí nejméně polovinu, ostatní stejným dílem. V této třídě může dojít k problematické situaci, kdy spolu manželé nežijí, každý žije s jiným partnerem, ale stále nejsou rozvedeni. Pokud jeden z nich zemře, může v této třídě společně s manželkou a rodiči dědit i partnerka zůstavitele.

3. Zůstavitelovi sourozenci (či jejich děti), ti, kteří se zůstavitelem žili po dobu nejméně jednoho roku před smrtí ve společné domácnosti. Všichni stejným dílem. V této třídě také může dědit zůstavitelova partnerka, a to společně, rovným dílem, s jeho sourozenci či neteřemi a synovci.

PSALI JSME:
Vydědění: Při čtení závěti se potomkům protáhne obličej

4. Prarodiče zůstavitele, stejným dílem.

5. Prarodiče rodičů zůstavitele, stejným dílem. Prarodičům zůstavitelova otce připadá polovina pozůstalosti a stejně tak prarodičům zůstavitelovy matky. Pozůstalost se tedy dělí na osminy a každému z prarodičů rodičů připadne jedna osmina, pokud jeden z páru již nežije, připadne jeho dědický podíl druhému.

6. Děti dětí sourozenců zůstavitele, děti prarodičů zůstavitele (příp. jejich děti), každý stejným dílem. Dědí praneteře a prasynovci a strýcové a tety zůstavitele, a to každý stejným dílem.

Autor je advokát AK Polverini Strnad
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dědictví? Naběháte se

Zavřít reklamu ×
 1. Žádnou závěť sepisovat nebudu. Žádný notář totiž není povinen poradit, jak by bylo nejlépe s majetkem naložit. Jde mu o ten placený úkon – sepsat závěť. Mám dvě děti, až zemřu, tak jim bude pastřit všechno na polovinu. Když jednomu dám projevením své vůle všechno, budou se hádat, budou se soudit, ten, kterému jsem v poslední vůli nic neodkázala, bude neopomenulný dědic a stejně musí dostat polovinu toho, co by dědil, kdyby závěť nebyla. Až mě děti naštvou, dám všechno za svého života nějaké charitě nebo nadaci. A nenadělá nikdo nic.

 2. Přesně, já bych toho zemřelého pěkně potahal po soudech, neřáda jednoho. Si dovolí umřít bez závěti, kdo to kdy viděl! 🙂

 3. Zemřít bez závěti by měl být „trestný čin“
  ….ano ano správně, já bych navrhoval podle osvědčeného staletí praktikovaného lumpa nebožtíka co neměl závěť nepohřbít na hřbitově

 4. Za vhodnější považuji věnovat něco svým blízkým ještě za života teplou a ne až po smrti studenou rukou.
  Dědictví, jaké si při dědění ze zákona potom moji potomci u notáře mezi sebe rozdělí, tak asi žádné spory a hádky mezi pozůstalými nevyvolá.

 5. Tak toto mě fakt netrápí.Dům z roku 1938 v pohraničí a auto z roku 1994 žádnou bitku v případě dědictví nevyvolá.Spíš by musel dědic hodně investovat aby mohl dům a auto dál využívat………

  • Přesně 🙂 vše utratit , bydlet v nájmu a nemít barák/dům/byt .. prakticky nic nemít je to nejlepší. Nikdo nikomu nemůže nic vzít ..

 6. Pokud chci, aby můj majetek po mé smrti připadl manželce a mým dětem, nemusím sepisovat závěť, když máme dědění podle zákona a souhlasím s tímto způsobem dědění. Něco jiného by bylo, kdybych chtěl s majetkem udělat jinak.

 7. Nechápu, proč za života mohu třeba celý majetek dát komu chci, tak nelze v tom smyslu udělat závěť?! Co se mojí smrtí mění?

 8. Dokud tu bude ta zákonná část o neopomenutelných dědiců, nemá závěť takřka žádnou váhu. Až bude závěť nadřazena nad vším, pak bude mít i svoji váhu.

 9. Teta o kterou jsem se 14 let starala po mozkové příhodě sepsala závěť v můj prospěch. Dědici ze zákona závěť napadli, soud se táhl 8 let,jelikož si vymýšleli nejdřív zdravotní stav a další a další.Po osmi letech nervů a neskutečných urážek jsem soud sice vyhrála, ale stálo mě to 150.000,- Přesně tak jak píše pan Míra,pokud nebude nadřazeno dědení ze závěti nad jinými, je to zcela zbytečné.

 10. Jenže realitou dnešní doby nezřídka se stává že zůstavitel odchází osamocen bez dědiců. A pak v tom případě všechno propadá státu nebo i najdou se hijeny co po tom pasou. Smutný konec věčného hromadění na úkor života!!!

 11. Takźe v prvé řadě by měli být osvebozeni od poplatků ti, kteří závěť pořizují. Ale jelikož se skoro všem jedná o peníze, tak je to složité.

 12. Jasně, takže někdo zemře bez závěti a v tu ránu je to trestný čin ! Probuděj ho z mrtvých, aby dostal pokutu !

 13. Pořídit závěť není složité a notář není k tomu potřebný.. Občanský zákoník říká:
  Kdo chce pořizovat v písemné formě beze svědků, napíše celou závěť vlastní rukou a vlastní rukou ji podepíše.
  Prostě kus papíru a pero , napsat a podepsat. A pak ji někde uložit.
  §1534
  Závěť, kterou zůstavitel nenapsal vlastní rukou, musí vlastní rukou podepsat a před dvěma svědky současně přítomnými výslovně prohlásit, že listina obsahuje jeho poslední vůli.
  To je tedy, pokud by ji napsal třeba na PC.

 14. Notářům nikdy nepřiznávat žádné movité věci, je to zlodějskovyděračská banda. Nenažranci !!!!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.