Dopravnímu hororu kvůli popraskané D35 na Přerovsku mohla předejít dokončená D1. Její dostavbu bohužel dlouhodobě blokují aktivisté

Dopravnímu hororu kvůli popraskané D35 na Přerovsku mohla předejít dokončená D1 mezi Přerovem a Říkovicemi. Její dostavbu bohužel dlouhodobě blokují aktivisté-jednotlivci. Urychlené dokončení D1 v tomto úseku přitom v petici Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě podpořilo na 10 tisíc spoluobčanů, kteří na Přerovsku, žijí, pracují nebo jím pravidelně projíždějí. S neudržitelnou dopravní situací v místě jsou tak osobně obeznámeni nebo se jich přímo dotýká.
V posledních dnech situace eskalovala i díky popraskané D35. Silniční provoz na Přerovsku mohl být přitom dávno převeden na dálnici D1. Ilustrační foto: Policie ČR

Dopravní situace je na Přerovsku dlouhodobě katastrofální a neudržitelná. Při průjezdu městem řidiči čekají v zácpě nezřídka i více než hodinu. Neúnosná hustota provozu má samozřejmě dopad na množství vypuštěných zplodin a zvýšené riziko nehodovosti. V posledních dnech situace eskalovala i díky popraskané D35. Silniční provoz na Přerovsku mohl být přitom dávno převeden na dálnici D1, což by byla pro Přerováky a obyvatele okolních obcí velká úleva. Dokončení D1 v úseku mezi Přerovem a Říkovicemi bohužel dlouhodobě blokují aktivisté-jednotlivci.

Nejhlasitější kritika dostavby D1 přitom zaznívá z úst aktivistů, kteří s Přerovem nemají nic společného. Další vystupují jménem Dluhonic, obce, která se už v minulosti dohodli se zástupci Přerova, Olomouckého kraje a ministerstva dopravy na kompenzacích za dokončení D1 ve výši 132 milionů korun.

„Obyvatelé Přerova a přilehlých obcí, jako jsou například Přáslavice, Kocourovec či Daskabát, jsou bohužel rukojmími záliby některých jedinců v blokování dostavby D1,“ komentuje (ne)dokončení D1 předseda Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě Libor Lukáš. „Je paradoxem, že hlas jednoho aktivisty z Brna má větší váhu, než hlas desetitisíc spoluobčanů, kteří na Přerovsku žijí, pracují, podnikají nebo jím pravidelně projíždějí,“ doplňuje Libor Lukáš.

Jeden příklad za všechny. Aktivisté-jednotlivci, vznesli připomínky v rámci územního řízení na D1-136, jenom proto, aby mohli hrát o čas (a na nervy Přerováků). Argumentovali tím, že ve stavební dokumentaci není dostatečně řešen vliv posypové soli na vody v okolí. Plán zimní údržby se přitom standardně zpracovává až po zprovoznění stavby. Její možné dopady na vodohospodářské poměry v krajině, budou přitom naprosto stejné, jako na jiných úsecích českých a moravských dálnic.

„Mandát od deseti tisíc spoluobčanů je dostatečnou podporou k tomu, abychom v naší snaze a podpoře dokončit D1 pokračovali. Petici proto chceme předat jak předsedovi Poslanecké sněmovny České republiky, tak ministrovi dopravy. Jsme připraveni udělat maximum proto, abychom co nejdříve dosáhli dokončení posledního úseku D1 u Přerova,“ uzavírá výkonný ředitel Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě Libor Žádník.

Podpis petice na podporu dokončení D1 byl minulý týden ukončen. Pro se vyslovilo na 10 tisíc spoluobčanů. Lidé mohli petici podepisovat nejen online, ale také osobně na několika místech na Přerovsku.

Nezpochybnitelná fakta týkající se dostavby D1 jsou i nadále k dispozici hravou a srozumitelnou formou na www.dalniceprerov.cz.

Na YouTube kanále www.dalniceprerov.cz je k dispozici aktuální anketa s obyvateli Přerovska, která byla natočena 24. června 2021.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Libor Myška ve vedení společnosti ŠKODA AUTO Deutschland

Po pěti úspěšných letech odchází Frank Jürgens z vedení společnosti ŠKODA AUTO Deutschland. Jeho nástupcem se stane Libor Myška, který do ŠKODA AUTO Deutschland přichází z centrály společnosti ŠKODA AUTO v České …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru