Dostupnost bydlení už nelze posuzovat jen výší splátky hypotéky, přičtěte i výdaje za energie

Názor
Náklady na vytápění domů a jejich celkovou energetickou náročnost ovlivňuje řada proměnných, kterým je při koupi, stavbě či rekonstrukci bydlení třeba věnovat pozornost. Účet za energie totiž kromě současné energetické krize ovlivňuje i tvar, lokace a izolace vašeho domu, počet lidí v domácnosti, užívání tepelného čerpadla nebo třeba zavedení fotovoltaiky.
Češi rozdíl v hodnotě štítků brzy pochopí a hodnota nízkoenergetických domů se zvýší a domy se špatným štítkem naopak významně ztratí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V moderním domě vybaveném běžnými technologiemi pak můžete za energie platit do tří tisíc měsíčně. Klíčovým ukazatelem je přitom energetický štítek daného domu. Energetická náročnost domů se posuzuje podle zpřísněného zákona o hospodaření energií, který v aktualizovaném znění platí od roku 2020. Stěžejním měřítkem je přitom energetický štítek budovy.

Ten má sloužit zájemcům o nové bydlení i současným majitelům domů, aby měli lepší představu o tom, kolik za užívání svého obydlí ročně zaplatí. Do hodnocení energetické náročnosti budovy se proto mimo jiné započítávají základní výdaje na vytápění, ohřev a přípravu teplé užitkové vody, osvětlení, chlazení, větrání, úpravu vlhkosti domu či pomocné energie jako tepelné čerpadlo nebo fotovoltaiku.

Systém poté rozřazuje domy podle jejich energetické náročnosti do sedmi tříd od A do G. Platí přitom, že čím vyšší klasifikační třídu váš dům má, tím přísnější jsou požadavky na jeho energetickou soběstačnost a tím víc v něm ušetříte za měsíční účty za energie.

PSALI JSME:
Poslední šance na levnější bydlení. Od příštího roku zdraží rodinné domy o stovky tisíc korun

Nepochopitelnou, ale stále ještě aktuální raritou je prodávat domy se štítkem G za podobnou cenu jako domy s vyšším štítkem. Jako by si kupující neuměli spočítat, jak velký rozdíl v nákladech na provoz je čeká.

Staré domy vytápěné plynem přitom samozřejmě nemohou konkurovat novostavbám osázeným nejlepšími technologiemi – a to po mnoha stránkách, té energetické především. To dokazuje i jednoduché porovnání nákladů za energie v domě se štítkem G a v modelovém domě se štítkem A a moderními technologiemi.

V domě s nejnižším energetickým štítkem tedy měsíčně zaplatíte přes 13 tisíc místo dvou tisíc, ročně přes 160 tisíc místo 25 tisíc. Provoz domu se štítkem G je tedy o více než 135 tisíc ročně dražší, než zvolené referenční řešení. Pokud byste si za stejné peníze, jako za moderní dům se štítkem A, koupili dům se štítkem G, za 30 let byste přišli o více než čtyři miliony korun.

PSALI JSME:
Na výběr nemáme: Zelený diktát z Bruselu zdraží byty i domy a sníží kvalitu bydlení

Češi rozdíl v hodnotě štítků brzy pochopí. Poté se hodnota nízkoenergetických domů ještě nevyhnutelně zvýší a domy se špatným štítkem naopak významně ztratí. Právě teď je tedy na investování do úsporného moderního domu ten nejlepší čas. Postavit si jeden takový přitom není žádná věda.

Je naprosto pochopitelné, že zájemce o nový dům v první řadě zvažuje, zda výsledná měsíční splátka hypotéky odpovídá možnostem jeho rozpočtu. Je ale načase uvažovat o něco komplexněji a připočítat k hypotéce i další nezbytné náklady, kterým se v domě nevyhneme a které dnes dělají ještě větší rozdíly než kdy předtím.

Nehodnoťte dostupnost bydlení jen výší měsíční splátky za hypotéku. Dnes už je jiná doba. Musíte brát v potaz celkové náklady za dům a zahrnout do nich nejen splátku hypotéky, ale také výdaje za energie i údržbu domu. Často pak zjistíte, že díky dlouhodobě nižším provozním nákladům dosáhnete na mnohem lepší dům.

Autor je ředitel společnosti Ekonomické stavby
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Přísnější nároky na energetickou náročnost budov zdražují byty o statisíce

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB