Na výběr nemáme: Zelený diktát z Bruselu zdraží byty i domy a sníží kvalitu bydlení

Už za pár dnů začne platit další část evropské směrnice o energetické náročnosti budov, která nařizuje stavět všechny bytové domy a stavby větší než 350 metrů čtverečních „s téměř nulovou spotřebou energie“.
Dojde k dalšímu zvyšování cen bytů, které v konečném důsledku dopadne na tisíce rodin toužících po vlastním bydlení. Kvůli Bruselem vynucenému zdražení buď a vytoužený domov nedosáhnou, nebo si jej výrazně připlatí. Foto: pixabay

Dosud se to týkalo jen budov s plochou nad 1500 metrů čtverečních. Toto nařízení, které navíc stejnými pravidly už za rok spoutá i výstavbu všech nových rodinných domů, zdraží nové bydlení o stovky tisíc korun. Lepší kvalitu prostředí v bytech a domech navíc nepřinese.

Ceny nových bytů se v projektech projektovaných v souladu s touto směrnicí kvůli nutnosti instalovat energeticky úspornější materiály a rekuperační systémy zvýšily zhruba o deset procent. To v reálných cenách znamená stovky tisíc korun. Další náklady navíc spolkne pravidelná údržba a opravy rekuperačního systému včetně například pravidelné výměny filtrů.

Tímto nařízením tak dojde k dalšímu zvyšování cen bytů, které v konečném důsledku dopadne na tisíce rodin toužících po vlastním bydlení. Kvůli Bruselem vynucenému zdražení však na vytoužený domov nedosáhnou, případně si výrazně připlatí.

Tento bruselský diktát je tak jen dalším důkazem toho, jak v bruselských kancelářích rozhodují lidé, kteří daným věcem vůbec nerozumí a často jsou navíc pod vlivem lobbistů. Svým nařízením výrazně pokřivili trh, kdy úplně minoritní část, o kterou měly zájem jen jednotky procent kupujících, povýšili na jedinou možnou alternativu.

Navíc údajné přínosy ke snížení energetických výdajů jsou spíše vysněné než reálné. Aby se totiž slibovaných energetických úspor dosáhlo, museli by lidé přestat větrat okny a využívat pouze rekuperačního systému, protože samotné zateplení budovy a použití oken s vyššími izolačními vlastnostmi totiž většinou nepomůže dosáhnout nařízených cílů.

Jsem přesvědčen o tom, že drtivá většina domácností se tohoto zvyku nevzdá. Už jen proto, že při běžném chodu domácnosti často nastávají situace, kdy je nutné velmi rychle nárazově vyvětrat – například při spálení jídla či po odchodu návštěvy používající intenzivní a nepříjemný parfém.

Nevýhodou je také nutnost pravidelně poměrně složitý rekuperační systém servisovat a upravovat. Někteří uživatelé si také stěžují na vyšší hlučnost. Za více peněz tak kvůli bruselským byrokratům získáme horší bydlení.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 24
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. lu lukaš

  Bohužel je dle mého názoru článek trochu zaměřen proti rekuperaci, která však může být dobrým pomocníkem, ovšem není nutná vždy. Hlavní problém spíše vidím v tom, že spousta architektů a následně projektantů nedokáže navrhnout a vyprojektovat energeticky úspornou stavbu. Kamarád, který působí na jedné stavbě se dokonce setkal s tvrzením architekta, že za krásno se musí trpět. Bohužel tím kdo trpí je ve finále uživatel nebo majitel stavby. To samé platí o projektování v BIMu, je to skvělý nástroj, bohužel spousta lidí jej ani nechce využívat.

 2. Ma Matej

  Vazeni ctenari, clanek je velmi nevyvazeny a hodnota sdeleni se blizi nule. Na fraze typu „bruselsky diktat“ nebudu reagovat, protoze to jsou nesmysly. Stejne jako informace o tom, ze rekuperacni jednotka je slozite zarizeni. Naopak, instalace nuceneho vetrani zvysi komfort bydleni v bytech. Napr. zajisteni nizke koncentrace CO2 v byte bez instalace nuceneho vetrani je temer nemozne. Zvidavy ctenar si jiste sam relevantni informace dohleda a ty ostatni nema cenu presvedcovat. BTW mam neprijemny pocit, ze clanek redakce zverejnila ne kvuli technickym informacim, ale prave kvuli souslovi „bruselsky diktat“…

 3. Ho Honza

  To je ale snůška keců. Rekuperaci mám tři roky a rozhodně bych jí nedal z domu! Filtry vyperu jednou za rok v umývadle. Když vařím pouštím digestoř (s filtrem). Prádlo suším v obýváku, nikde žádná plíseň ani zápach. V koupelně, na VC a v kuchyni mám spínače na nucený chod v max. režimu na dvacet minut. Spočítaná i změřená úspora po zateplení je 75% energií. Návratnost při dnešních cenách je dvacet let. Sousedka sice dosáhne na vlastní bydlení (finančně), ale to co se jí dnes a denně valí z komína je k nedýchání. Jinými slovy – dosáhne na vlastní bydlení ale na úkor sousedů!!!

  • Ma Martin

   Souhlasim. A navic pan Korec stavi byty a domy v tak otresne kvalite, ze na jeho miste bych se ostudou propadl do zeme. Viz bytove domy v casti Solniky v Roztokach u Prahy

  • Vl Vlasta

   A ja mam starsi dum,peclive rekonsruovany,topim drevem a zadne rekuperacni nesmysly nepotrebuji.To suseni pradla v obyvaku me rozesmalo.

 4. Fl Flodur

  Každé technické zařízení představuje budoucí problém,nutnost údržby a závislosti na zdroji energie.
  Kvalitní stavba ,která má schopnost akumulace ,nic takového nepotřebuje.Rekuperace je náplast na všechny ty rychlostavby,které laciněji nevyjdou a to hlavně díky některým technickým vymoženostem.

 5. Na Natpa

  Čím víc je v domě techniky, tím víc je zaděláno na budoucí náklady spojené s údržbou. Ona ani ta životnost zařízení nebude kdoví jaká. Bydlím na vesnici ve starém, nově zrekonstruovaném domě, topím v krbových kamnech paletama, které mám zadarmo a podobná technika mi nesmí do domu. Tyhle nesmysly nemají s ekologií nic společného. Ať se raději někdo v Bruselu zamyslí, kolik hnije v lesích dřeva, které by mohlo sloužit jako palivo. Lidé by se měli vrátit k přírodě.

 6. Ja Jarda

  je dobré přečíst to pořádně-domy nad 350m ,na takovej asi opravdu málokdo dosáhne,ani bych ho nechtěl,mamlasové

 7. Ho Honza

  Článek je totálně zavádějící. Pan generální ředitel se vybrečel že bude muset zdražit byty, v minulém článku vyčíslil rekuperaci do bytu 3+kk na 450 tis. Dle mých zkušeností rekuperace do RD je okolo 150-300 tis. Takže chudák vydělá víc. Splnit podmínky směrnice se dá i jinými způsoby než rekuperací, ale to asi není podstatné, protože článek redakčně upravil doktor přírodních věd

  • To Tomáš

   Mám rekuperaci HOME MADE ve starém domě, zmizeli plísně, vlhkost, přestala mě bolet hlava a spím až do rána. A taky už neřeším, jestli někdo něco venku pálí. Jo a k návratnosti, nějaký rok života navíc, lepší pohoda, komfort…. (dá se postavit i z rozvodama a řízením za 20.000,-Kč)

 8. Ra Radim

  Je “skvělé” si přečíst komentáře lidí, kteří nemají vlastní zkušenost s pasivy ani s rekuperací. Mám zděný pasiv, samozřejmě s rekuperaci a zrovna topím krbovými kamny a neměnil bych ani náhodou. Barák byl stejně drahý jako klasický, protože jsem nemusel instalovat za 300 tis. tepelné čerpadlo, navíc byl postaven s dotací z Nová zelená úsporám- tzn. 500 tis bonus. Všem doporučuji se vzdělat v této oblasti, navštívit nějaký pasiv a pak si udělat vlastní názor a nedat na tyhle rádoby odborné články. Je to jen snůška nesmyslů…

  • M. M.Š.

   To je fakt co píšete,poněvadž každá liška chválí svůj ocas,zvláště,když z toho plynou nějaké nekalé a podivné výhody.Je to jako s umělým chrupem,žádnej cvok(většinou herec nebo herkyně) nebude tvrdit,že ten jeho umělý chrup je k ničemu,za ty prachy!!!,skutečnost je taková,že ten umělý chrup je opravdu k ničemu a majitel zubního veledíla ve stylu „bílý žralok“ jistě nepřizná,že se ani pořádně není schopen najíst……….jó,za ty peníze,proč by nezalhal.

   • Ra Radim

    M.Š.: vážený, čísla jsem napsal, protože finanční stránka věci je důležitá a ve společnosti je plno bludů, jak jsou pasivy drahé. A pouze jsem přidal názor člověka, který v pasivu bydlí 5 let a může to porovnat se standardem. Nikomu to nevnucuju. Ale zeptal bych se Vás, kolik let jste v pasivní stavbě strávil, ze víte, jak je to špatné? Docela bych si vsadil na odpověď 0… tož asi tak. Jo a dotace ministerstva životního prostředí je fakt nekalá výhoda, to mě pobavilo.

 9. Up Uživatel pasivního domu

  Čtenáři, majitel developerské firmy šíří dezinformace a mýty, aby Vám dráže prodal byty. Pokud chcete udělat z nízkoenergetické bytu pasivní, (3+KK se třemi okny) zaplatíte navíc následující: 1) Fasáda + 12tis kč (přidáte 15cm polystyrénu/vaty (plocha 15m2) včetně delších kotev) ostatní komponenty zateplovacího systému se nemění.
  2) Dáte lepší okna + 50tis
  3) Plně vyhrazená (Zehnder Comfoair Compact) rekuperace pro samostatný byt včetně potrubí + 70tis.
  Všechny ceny včetně dopravy montáže… Za těchto investovaných 132tis kč budete platit na hypotéce o 600kč měsíčně více. Současně ale bude platit za energie o polovinu méně. Takže na tom vyděláte. A v důchodě vás nečeká energetické chudoba. https://energetika.tzb-info.cz/11557-energeticka-chudoba-tema-dneska-1
  Prohlášení „Já moudrý podnikatel z Prahy, chytřejší než zbytek světa, nápadně připomínají opilecké řeči v hospodě poslední cenové kategorie bez ventilátoru. Nyní k mýtům: A) V bytě/budově s rekuperací můžete otevírat, jak budete chtít, spíše si myslím, že uvítáte možnost se nenechat v noci budit projíždějícími sanitkami a pokřikujícími opilci. B) Rekuperační jednotky se běžně nekazí, proto je většina z nich prodávána s 5 letou zárukou. C) Filtry se mění výměnou filtrační tkaniny, nikoliv výměnou celého filtru. Je to stejné jako v autě, kde také neměníte celý box, ale jen filtr samotný. U rekuperačních jednotek se mění filtrační tkanina, která vás bude stát asi 80kč na jednu výměnu (ve městě budete měnit každé 3měsíce). V oblastech s velkým výskytem PM10 a benzoapyrenu, opět spíše rekuperační jednotku uvítáte a budete sami požadovat instalaci mnohem složitějších a dražších filtrů na bázi aktivního uhlí, protože zdraví máte jen jedno. https://cs.wikipedia.org/wiki/Benzo(a)pyren D) Pokud je systém potrubí hlučný, je to vlivem špatně odvedené práce a chybného návrhu. A takovou závadu lze reklamovat/dodatečně snadno odstranit.

  • Ja Janke

   Nečeká Vás energetická chudoba?
   Vy si myslíte, že pokud by domácnosti snížily svojí spotřebu o 90%, tak budou platit za spotřebované energie o 90% méně a energetické společnosti se připraví o zisk? Ach ta naivita 😀

 10. Ai Air

  Kecy v kleci, developer staví co nejlevněji a nejrychleji a to u pasivů úplně nelze, ošidit stavbu znamená pozdější problémy kupujícího, u pasivu problémy od začátku a tím pádem menší zisky. Pasivní dům s rekuperací není o nic dražší, pokud se správně navrhne a postaví, kvalitní okna a dveře jsou dnes již samozřejmostí, izolace také, rekuperace komplet nahradí klasický otopný systém za obdobné peníze. Takový dům provozujeme již osm let a neuvěřitelná pohoda. Bohužel dnešní průměrný projektant s tím nemá vlastní zkušenosti a navrhuje technologicky a funkčně zastaralé stavby za velké peníze. Rozumný investor si pasiv s rekuperací jako novostavbu vybere i bez Bruselu.

 11. MS Marek Sláma

  Mám rekuperací (aktivní) ve více než sto let starém domě, který jsem sám zrekonstruoval.Topim horkovzdušným systémem z akumulačního krbu. Ovšem jen když je opravdu chladno. Rekuperacni jednotka mi dům polovinu topné sezóny stačí vytopit. V létě příjemně dochladi. Jsem tak zvyklí na čerstvý vzduch z jednotky a ticho v domě, že žena bez běžící jednotky ani neusne. Žádné plísně že zateplení, stále čerstvý vzduch. Ano, něco to stojí, pořizoval jsem ji bez dotací a dost jsem z toho nespal, nemám peněz nazbyt. Ale po několika letech provozu jsem za to rozhodnutí rád. Těch mých známých se zateplenými domi a plísněmi v nich…

  • JB Josef Byron

   Jak řešíte to když je venku například 95 procent vlhkosti a nebo když je venkovní teplota na bodu mrazu a tím se vlastně nasává z venku voda (rosný bod). Určitě musíte venkovní vzduch předehřívat a to také něco stojí.

 12. Pa Pavel

  Uz to tady dost lidi v podstate napsalo, ale musim se take pridat. Clanek se absolutne nezaklada na pravde, vse co v nem je napsane je pouze dezinformace a hloupost.. Pokud je tenhle blabol nazor sef-developera a ochranare zvirat, tak zrejme nevi vubec nic o problematice energeticky uspornych domu a o takovem tematu nema vubec psat! Doufam, ze si to tady precte a aspon trochu se bude stydet, fuj.

 13. PG Petr Gold

  Ti, které jsme tam zvolili VČETNĚ KOMUNISTŮ A ZEMANOVCŮ, TAM NESEDÍ ZA NĚJAKÉ DROBNÉ !! A až tam skončí, NO TAK V ČR pak kritizují práci Evrop. parlametu a země, jako Německo, Belgií, Francií… !

 14. EB Eduard Boháč

  Článek je naprosto nesmyslný, každá ušetřená kWh se počítá, nikdo neví jak porostou ceny energií. Rekuperaci vlastním dobrých 20 let. Dokonce před léty jsem si koupil novou výkonnější a s vyšší účinností. Obsluha a údržba je minimální a přínosy k nezaplacení, čistý vzduch je uvnitř takřka stejný jako venku a ještě bez prachových částic. Nikdy bych se jí nevzdal.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB