Asociace: Síkelovo ministerstvo diskriminuje malé a střední firmy

Názor
Čtyři miliardy korun jsou připraveny pro dotační výzvu programu Aplikace v rámci Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) avizovalo, že ji vyhlásí v pátek 22. července. Už teď je ale jasné, že tyto prostředky neposlouží účelu, pro nějž měly být původně určeny.
Ministerstvo průmyslu a obchodu vedené Jozefem Síkelou nastavilo podmínky čerpání dotací v rámci programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost způsobem, který malé a střední firmy ve skutečnosti diskriminuje. Zdroj foto: STAN

Programový dokument OP TAK jasně říká, že z pohledu české ekonomiky je hlavním cílem tohoto operačního programu zvýšení přidané hodnoty a produktivity českých podniků, zejména těch malých a středních. MPO však nastavilo podmínky čerpání těchto dotací způsobem, který malé a střední firmy ve skutečnosti diskriminuje.

Je to dlouho očekávaný a zcela zásadní nástroj udržení a rozvoje výzkumných a vývojových aktivit, obzvláště v současné nelehké době, poznamenané následky pandemie covid, energetickou krizí, vysokou inflací a válkou na Ukrajině.

Aktuální výzva ale stanovuje minimální požadovanou dotaci ve výši pěti milionů korun, což přibližně odpovídá celkovým nákladům projektu ve výši 10 milionů korun. V předchozích výzvách byla minimální dotace nastavena ve výši dvou milionů korun, což odpovídalo celkovým nákladům projektu ve výši cca čtyř milionů.

PSALI JSME:
Drahé energie: Vláda hodila podnikatele a firmy přes palubu

Z reakcí zejména malých, ale i středních podniků, je zřejmé, že pro většinu z nich bude v současné době mimořádně komplikované připravit a úspěšně realizovat projekt s celkovými náklady dosahujícími desetimilionové nebo i vyšší hodnoty. Je evidentní, že většina malých podniků nebude schopna tuto podmínku splnit, a budou tak z výzvy eliminovány.

Přitom platí, že kvalita výzkumného a vývojového projektu není dána výší nákladů, respektive i ‚malé projekty‘ mohou přinášet vysoce kvalitní řešení. Malí a střední podnikatelé se tak nemohou ubránit dojmu, že výzva je připravena pouze pro několik velkých projektů.

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) přitom ministerstvo na situaci, která může nastat, bude-li výzva vyhlášena s touto diskriminační podmínkou, předem upozornila.

Osobně jsem na konci června zaslal panu ministrovi (Jozefu Síkelovi, pozn. red.) dopis, kde jsem jej požádal o přehodnocení tohoto atributu nadcházející výzvy programu Aplikace, alespoň pro malé a střední podniky.

PSALI JSME:
Pomůže vláda podnikatelům postiženým předvánočním lockdownem? Zatím to brzdí ministr Síkela

Vysvětlil jsem mu, že tímto krokem lze zajistit udržení inovační konkurenceschopnosti malých a středních podniků v České republice, které jsou současnými okolnostmi velmi tvrdě zasaženy.

Ministrovým jménem mi v polovině července odpověděl náměstek Marian Piecha, který vysvětluje, že „hranice byla nastavena s cílem podpořit větší a technologicky náročnější projekty a motivovat žadatele ke spolupráci s veřejným sektorem“.

S žádostmi o podporu projektů s dotací do pěti milionů si prý máme počkat na připravovanou výzvu Partnerství znalostního transferu. Na parametrech té současné se nic měnit nebude, odbyl nás náměstek.

Autor je předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Silná slova a velké ego Jozefa Síkely. Bude to na roli ministra stačit?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Čeští podnikatelé nejsou zvyklí fňukat

Čeká nás pokles ekonomiky. Jinými slovy recese. Spolu s dalšími zástupci podnikatelských svazů jsem si to minulý týden vyslechl přímo od členů bankovní rady České národní banky (ČNB), jejíhož jednání jsme se zúčastnili.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nešťastné a neveselé. Každý desátý Čech nemá peníze na vánoční dárky

Průzkum
Bezmála desetina Čechů letos nebude kupovat žádné vánoční dárky, protože na ně nemají dost peněz. Ukázal to průzkum pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Z odpovědí také vyplynulo, že mnozí lidé nakupují dárky s výrazným předstihem. Výsledky průzkumu má redakce FAEI.cz k dispozici.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …