Dovolená na lodi? V Čechách bez lodního průkazu i bez zkoušek

Stát se kapitánem vlastního plavidla, byť jen krátkodobě zapůjčeného, není nic složitého. K vedení vybraných plavidel totiž nepotřebujete žádný průkaz, ani zkoušky. Česká republika je plavební oblastí s podobnými možnostmi jako vyhlášené lodní velmoci Francie, Holandsko a Belgie.
Stát se kapitánem vlastního plavidla, byť jen krátkodobě zapůjčeného, není nic složitého. K vedení vybraných plavidel totiž nepotřebujete žádný průkaz, ani zkoušky. Foto: FAEI.cz

Tuzemská dovolená na lodi se v dnešní době řadí mezi velmi oblíbené typy aktivního trávení volného času. Říční putování nabízí jedinečné zážitky z cestování, ale také ideální možnost jak strávit volný čas v přírodě, koupat se a rybařit. Na své si přijdou zamilované páry, party přátel, pracovní a zájmové skupiny i rodiny s malými dětmi.

Vzhůru na palubu

Celkem se můžete plavit po bezmála 400 kilometrech nádherných vodních cest českých a moravských řek, kanálů, průplavů a jezer.

Pro plavbu po Horní a Dolní Vltavě i Labi sice není vyžadován žádný průkaz způsobilosti (průkaz VMP – vůdce malého plavidla), nutné jsou však alespoň minimální zkušenosti a praxe.

Nejmenší, nejkratší, ale paradoxně nejznámější plavební oblastí v ČR je Baťův kanál. Tamní lodě jsou také obecně levnější než v ostatních plavebních destinacích. Pro plavbu po „Baťáku“ nejsou třeba ani žádné předchozí zkušenosti. Nalodit se můžete v přístavu Sudoměřice, pokud ale chcete na Vltavu, pak ideální podmínky nabízejí pražské Holešovice, Orlík a směrem na České Budějovice zase kotviště Lavičky.

Ale pozor! Musíte být ve střehu. Každá plavební sezóna se totiž začíná prodávat už v létě předchozího roku. Kapacity se rychle tenčí a kdo dříve přijde, dříve také pluje.

Ilustrační foto: FAEI.cz

Katamarán, plachetnice nebo hausbót?

Řízení hausbótu ovládáte pomocí kormidelního kola z kormidelního stanoviště. Nejprve vyrazíte na svou první testovací plavbu se zkušeným lodníkem a pod jeho dohledem se naučíte ovládat loď včetně proplutí plavební komorou.

Pronajmout si ovšem můžete i obytnou motorovou loď, motorový člun, kajutovou plachetnici, sportovní plachetnici či katamarán. Dle speciální vyhlášky může vést plavidlo osoba starší 18 let, a to bez průkazu způsobilosti (VMP) maximální rychlostí 12 km/hod. Musí být ovšem seznámena s technikou vedení plavidla a s pravidly plavebního provozu. Orientační cena týdenního pronájmu obytné lodě pro šest osob se pohybuje v rozmezí 20 až 30 tisíc korun.

Ilustrační foto: FAEI.cz

A příští rok třeba Jadran?

Pokud máte tuzemskou dovolenou na lodi už za sebou, naplánujte si něco většího a dobrodružnějšího. Vyrazit můžete třeba na Jadran. V Chorvatsku je při pobřeží velké množství ostrůvků, proto se tam netvoří příliš velké vlny a lze plout i poměrně krátké úseky. V podstatě můžete v každé zátoce bezpečně zakotvit a najít zázemí, jachtařskou marínu s vybavením, elektřinou i sociálním zázemím. Zkrátka – na Jadranu nemusíte dostat ani mořskou nemoc.

Ahoj na vodě!

Pronájem lodí

www.dovolenaslodi.cz
www.sppraha.cz
www.pobytovelode.cz
www.ceskonalodi.cz
www.vltavaslodi.cz

PSALI JSME:
Zákaz nezákaz, na vodě pije polovina vodáků

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Cestování

Polovina letních zájezdů je už vyprodaná

Češi se opět ve velkém vrátili k nakupování letních dovolených s mnohaměsíčním předstihem. Zájem o takzvané First Minute zájezdy u cestovních kanceláří meziročně vzrostl o patnáct až dvacet procent. Až polovina …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Peníze narveme do lidí, hlásí Babiš. Z hojnosti, která končí

Názor
Starobní důchody podle premiéra Andreje Babiše (ANO) příští rok vzrostou na průměrných patnáct tisíc korun měsíčně a růst pak mají i nadále. Opakuje, že „peníze narveme do našich lidí“, do důchodců a zejména do důchodkyň. Libozvučně to zní masám, hlavně v regionech. Má to jen malé ale…
Rolovat nahoru