Drahé hypotéky a inflace zvednou nákupy bytů za vlastní

Názor
Byty jsou velmi žádaná komodita. O to více v době, kdy inflace míří k deseti procentům a lidé vidí, že jim sahá na úspory. Těch je mezi Čechy nejvíce v historii – rekordních 731 miliard. Obava, aby jim inflace úspory zcela „nesežrala“, je vede k tomu, že investují. A kam investovat jinam, než do koupě nemovitostí?
Drahé hypotéky a inflace zvednou nákupy bytů za vlastní. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Současný vývoj ekonomiky aktivuje lidi, kteří mají úspory. Vezmou své velmi nízce úročené peníze z banky a investují je do koupě bytu, byť mají vyřešené svoje vlastní bydlení. Takový byt pak v naprosté většině případů vstupuje na nájemní trh.

Vlastní hodnota bytu možná meziročně nevzroste už o 20 až 25 procent, jak jsme viděli v minulých letech. Ale minimálně o pět až deset procent naroste. K tomu se připočte možnost pronájmu. Dříve se dalo na pronájmu získat pět procent ročně. To už dnes neplatí, ale dvě až tři procent ročně se na tom získat dají.

PSALI JSME:
Investiční byt teď vynese dvě procenta a méně

Česká národní banka ve čtvrtek skokově zvedla základní úrokovou sazbu na 4,5 procenta. To je nejvíc za 20 let. Turbulentní vývoj ekonomiky bude mít obrovský dopad na nemovitostní trh. Znovu totiž zdraží půjčky na bydlení. Více než polovina klientů Central Group nyní při koupi bytu čerpá hypotéku. V horizontu nejbližších měsíců počet úvěrových klientů klesne zhruba o třetinu.

Sazby hypoték už rostou nahoru, lidé ale stále ještě využívají dostupnější limity pro půjčky, které se ale od 1. dubna změní. Ještě do konce března mají čas dosáhnout na hypotéku lidé, kteří se později do limitů nevejdou.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jak hluboko do kapsy si sáhnou domácnosti po zpřísnění limitů pro poskytování hypoték?

Zavřít reklamu ×
  1. Tak nepochybně, při stoupajících úrokových sazbách mohou ceny nemovitostí jenom růst, myslím že to se nějak tak přesně stalo v letech 2007/2008 v USA.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéku teď neberte, budou levnější

Lidé se teď často ptají, zda si mají na hypotéku pořídit vlastní nemovitost, v níž spatřují pojistku proti tak rapidní inflaci. Hypotéku nyní spíše nebrat. Bude levněji. Podívejme se, co říkají světové dluhopisové …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.