Drobní investoři by se neměli soustředit jen na americké akcie, ale i na další regiony

Analýza
Mezi drobnými investory jsou znatelné snahy přizpůsobit svá portfolia současné situaci. Nejčastější případy se týkají snah participovat na akciovém růstu, zvláště pak na akcích z regionu USA. Optimální portfoliové rozložení portfolia by však mělo zahrnovat i další regiony nabízející stále nízké ceny akcií s potenciálem budoucího růstu, jako jsou oblasti Evropy nebo Asie.
Drobní investoři by se neměli soustředit jen na americké akcie, ale i na další regiony. Foto: Depositphotos.com

Zpracovatelský průmysl podle květnového indexu PMI hodnotí podnikatelské prostředí v České republice nadále negativně, i když propad nebyl tak výrazný jako v případě dubna. Index PMI – index nákupních manažerů – je měří náladu ve výrobním sektoru a tedy i v celé ekonomice. Průmyslová produkce si s nejvyšší pravděpodobností v druhém čtvrtletí projde znatelným útlumem. Další průzkumy hovoří o nelepšící se náladě především v sektorech obchodu, stavebnictví a služeb.

Známky pozitivního vývoje ale můžeme vidět u spotřebitelů, jejichž obavy poklesly. To může být dobrým indikátorem pro nastartování domácí spotřeby, která by tak částečně v HDP kompenzovala zasažený zahraniční obchod a snížené investiční výdaje firem. Růst domácí spotřeby bude stěžejní pro sektory obchodu a služeb. To však bude záležet i na trhu práce.

Podle predikcí České národní banky by se inflace měla držet poblíž dvouprocentního cíle měnové politiky až do konce roku 2021. Bude ale záležet mimo jiné na vývoji měnového kurzu, cenách komodit a domácí i zahraniční poptávce. U mnoha zemí se očekává návrat ekonomik na předkrizovou úroveň nejdříve v roce 2022, což má také zásadní dopad na inflaci.

PSALI JSME:
Spotřebitelé se z koronakrize otřepávají rychleji než firmy

Zdražovaly nemovitosti a potraviny

Co se týká domácích proinflačních tlaků, tak v uplynulém roce se na růstu cenového hladiny výrazně podílely nemovitosti a potraviny, a to díky nízké nezaměstnanosti a rostoucím mzdám. Je otázkou, jak rychle se do této situace vrátíme zpět. Vyšší růst inflace v dlouhodobějším horizontu je možný, ale v tuto chvíli je těžce predikovatelný.

Finanční trhy velice mile překvapil výsledek květnové nezaměstnanosti z USA, která dokonce klesla z dubnových 14,7 % na 13,3 %. Přesto jde o výrazný výkyv v porovnání s 50letou průměrnou nezaměstnaností pohybující se kolem šesti procent. V případě České republiky pak nezaměstnanost vzrostla z 3,4 % na 3,6 %.

Tím si nadále udržujeme jednu z nejlepších úrovní v Evropě. Je potřeba si ale uvědomit, že tyto měsíce se nezaměstnanost většinou drží sezónně na nižších úrovních, v květnu roku 2019 dosahovala například 2,6 %. Nadále můžeme být svědky jejího navyšování například v důsledku dobíhajících výpovědních lhůt.

PSALI JSME:
Velké propouštění může nastat už během prázdnin

Pokles sazeb

Ze zahraničí dorazila i další zajímavá makroekonomická data. Čína vykázala za květen v obchodní bilanci rekordní přebytek 62,9 miliardy USD. Na první pohled optimistický údaj však skrývá nelichotivý vývoj. Číně totiž výrazně v květnu poklesly vývoz i dovoz. V případě exportu jde o znatelné snížení globální poptávky po jejím zboží. Pokles importu byl dokonce největší za poslední čtyři roky. To může dost napovídat o propadu domácí spotřeby.

Koncem měsíce vystoupila guvernérka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová, která výhled snížení evropské ekonomiky o pouhých pět procent označila za příliš optimistický. Jako reálnější scénář představila odhad poklesu o 8–12 %. Vzápětí ECB navýšila nouzový program nákupu cenných papírů z 850 miliard EUR na 1,35 bilionu EUR.

V rámci středoevropského regionu hned zkraje května výrazně snížila základní úrokovou sazbu Česká národní banka o 0,75 % na 0,25 %. Polská centrální banka pak překvapila trhy, když koncem měsíce snížila sazbu o 0,4 % na 0,1 %. Maďarská centrální banka v průběhu měsíce svojí úrokovou politiku nezměnila, kdy základní sazba je na 0,9 %, ale depozitní sazba se ocitá v záporném pásmu -0,05 %. Ekonomiku dále podporuje širokou škálou nekonvenčních nástrojů jako zrušení povinnosti bankám držet minimální rezervy nebo umožnění úvěrové facility otevřeným podílovým fondům.

PSALI JSME:
ECB přihodila pod kotel, ale problém německého rozsudku trvá

Role bank

České státní dluhopisy ve všech splatnostech meziměsíčně ve výnosech klesaly. Bylo to dáno snižováním základní úrokové sazby Českou národní bankou o 0,75 % (to se projevilo částečně, protože v cenách dluhopisů již bylo snižování sazeb zaneseno očekáváním trhu). Vzhledem k jejich rizikovějšímu profilu jako dluhopisů rozvíjející se země jim pomohl i optimismus na finančních trzích. Významnou roli sehrála i poptávka od českých bank.

Široký globální akciový index MSCI All Country World za květen vzrostl o 5,11 %. Výrazně tomu napomohly akcie rozvinutých trhů. Tahounem byly hlavně americké akcie (technologický sektor), což potvrzuje i cenový vývoj 500 největších burzovně obchodovaných akcií v USA zastoupených indexem S&P 500 s téměř pětiprocentním růstem. Ke konci měsíce a začátkem června najel na strmý růst i akciový index rozvíjejících se trhů MSCI Emerging Markets. Koncem května stále ale ztrácel skoro 15 % na úrovně z počátku roku.

PSALI JSME:
Investice v korunách přináší možnost diverzifikace, říká šéf pražské burzy

Optimální rozložení portfolia

Mezi drobnými investory jsou znatelné snahy přizpůsobit svá portfolia současné situaci. Nejčastější případy se týkají snah participovat na akciovém růstu, zvláště pak na akcích z regionu USA. V případě indexu S&P 500 v rámci uplynulých šesti měsíců jde o velkou výkonnost oproti mnoha jiným akciovým indexům.

Na druhou stranu aktuální ceny akcií zahrnutých do indexu v porovnání s odhady jejich budoucích zisků (hospodářských výsledků) výrazně převyšují 25letý průměr tohoto poměřovacího ukazatele. To znamená, že by investor na začátku června nakupoval daný akciový index za vyšší ceny. Optimální portfoliové rozložení by tedy mělo zahrnovat i další regiony nabízející stále nízké ceny akcií s potenciálem budoucího růstu, jako jsou oblasti Evropy nebo Asie.

Autor je investiční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Lidé masově vstupují na burzu. Mnozí z nich zapláčou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.