Druhá covidová vlna prozatím ponechala státní rozpočet téměř nedotčený

Názor
Státní rozpočet hospodařil v prvních deseti měsících tohoto roku s deficitem 274 miliardy korun. Celkové příjmy státního rozpočtu postupně snižují tempo svého poklesu a po červnovém vrcholu ve výši 5,9 procenta v říjnu dosáhly 3,5 procenta (meziročně).
Ambiciózní plán ministerstva financí letos podle ekonomů naplněn nebude. Ilustrační foto: wikimedia, ŠJů

Postupně se snižuje deficit z předchozích měsíců v podobě nižšího výběru DPH, které zůstává spolu s pojistným na sociální zabezpečení největším zklamáním ve srovnání se schváleným plánem státního rozpočtu letos v červnu.

Na druhou stranu zůstává vyšší výběr v případě přímých daní. Ve spojení s nedaňovými příjmy je tak státní rozpočet bohatší o 30,5 mld. Kč, než s čím počítalo ministerstvo financí. Za tím stojí dosavadní příznivější vývoj ekonomiky, nicméně druhá vlna pandemie pravděpodobně tento polštář výrazně umaže.

Hlavní důvod nižšího deficitu státního rozpočtu musíme hledat na výdajové straně. Zde pokračuje trend předchozích měsíců, kdy stát významně ušetřil na platech státních zaměstnanců, obsluze státního dluhu a investičních výdajích. V případě platových výdajů lze očekávat, že za touto úsporou je sezónní výplata prémií v závěru roku, a většina těchto prostředků bude ještě utracena.

PSALI JSME:
Celkový účet za druhou vlnu může dosahovat až 900 miliard korun

Opačně tomu však je s obsluhou státního dluhu, která díky nižšímu zadlužení ve srovnání s plánem rozpočtu bude i ve zbytku roku generovat dodatečnou úsporu. Nižší výdaje jsou spojené i s investicemi. Ty jsou sice letos historicky rekordní, ambiciózní plán ministerstva financí však podle nás naplněn nebude. Celkově tak stát na výdajích za prvních deset měsíců ušetřil 112 miliard korun.

Bez druhé vlny pandemie bychom očekávali letošní deficit státního rozpočtu ve výši 350 miliard korun. Nicméně aktuální opatření vlády a slabší výkon ekonomiky podle nás budou stát státní kasu zhruba dalších 50 miliard.

Aktuální vývoj nás tak vede k našemu původnímu odhadu letošního deficitu ve výši 400 miliard korun. Říjnová čísla však zatím o dopadu druhé vlny na státní rozpočet příliš neřekla, což nás však nechává na optimističtější straně naší prognózy.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stát dal, stát vezme. Podzimní kompenzační bonus zatíží i obecní kasy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.