Drží nás průmysl, i když subdodávky drhnou. Domácnosti si uložily více peněz na účty

Z řeči čísel a analytiků vyplývá, že Česko drží nad vodou průmysl. Pořád jede čile. Nicméně velké výrobní firmy začínají mít problém: drhnou subdodávky. Dobrá zpráva je, že domácnosti si úhrnem na účty uložily více peněz. A banky tvoří větší rezervy.
Pokračuje trend růstu vkladů obyvatelstva, které se v průběhu ledna meziměsíčně zvýšily o 1,5 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Index nákupních manažerů stále indikuje zvyšování aktivity výrobních podniků. Nicméně dochází o největší narušení dodavatelských výkonů od prvního průzkumu v červnu 2001. Firmy stále hlásí růst výroby a nadále silnou poptávku navzdory pokračujícím omezením v souvislosti s pandemií. Narušení subdodávek ovšem představuje výrazný růst cen na straně vstupů,“ uvedl Michal Brožka z Komerční banky.

Produkce tak podniky zkrátka stojí více peněz. A stále nemají dost pracovníků. Zaměstnanost podle Brožka roste nejrychleji od března 2018.

„Právě kapacitní důvody nakonec podle naší prognózy způsobí, že průmyslová výroba za první čtvrtletí oproti předchozímu kvartálu mírně klesne. Indikuje to i údaj o poklesu výroby aut na začátku roku. Vliv pandemie pravděpodobně přetrvá i do druhého čtvrtletí. S uzavřením průmyslu nepočítáme, ale jde o reálné riziko, které udrží nejistotu na vysoké úrovni,“ uzavřel Brožka.

PSALI JSME:
Sedm důvodů proč odmítnout totální ekonomický lockdown: Zahubíme si ekonomiku, ale nezahubíme virus

Banky kumulují rezervy

Banky očividně kumulují kapitálové rezervy. Česká spořitelna ohlásila zhruba 40procentní pokles zisku, jenže podíl vkladů i půjčených peněz výrazně narostl. Menší zisk je dán mimo jiné tím, že banky kumulují větší rezervy a výnosy prostě do zisku nedávají.

V meziročním srovnání se bilanční suma bankovního sektoru zvýšila o 6,4 procenta.  V podobném duchu se v lednu nesl i vývoj vkladů, jejichž celkový objem vzrostl o 10,7 procenta meziměsíčně na 5 717 miliard korun. Do bankovního systému bylo, po radikálním snížení v prosinci loňského roku, vráceno téměř 434 miliard korun na účty vládních institucí, dalších téměř 53 miliard přidaly instituce finanční.

Domácnosti vložily více peněz na účty

„V meziročním srovnání jsou celkové vklady vyšší o 12,6 procenta. Pokračuje trend růstu vkladů obyvatelstva, které se v průběhu ledna zvýšily o 1,5 procenta meziměsíčně. Vklady nefinančních podniků v prvním měsíci roku sice poklesly o 0,2 procenta meziměsíčně, avšak ve srovnání s lednem 2020 se jejich objem zvýšil již o 12,2 procenta,“ shrnují analytici Raiffeisenbank Lenka Kalivodová a David Vagenknecht.

PSALI JSME:
Skupině ČSOB meziročně klesl zisk o 57 procent

Připomínají, že i když začátek roku nebývá tradičně příliš příznivý pro úvěrové obchody a letošní situace je navíc mnohem komplikovanější než obvykle, tak přesto celkové úvěry mírně vzrostly o 0,7 procenta meziměsíčně na 3 621 miliard korun.

Hypoteční horečka trvá

V nových úvěrech jsme mohli v lednu zaregistrovat pokles čistě nových hypoték o 13,1 procenta ve srovnání s prosincem 2020. Přesto je 22,6 miliard korun v nových hypotékách historicky nejlepší lednový výsledek. V celkovém objemu jsou hypotéky obyvatelstva ve srovnání s lednem minulého roku vyšší o 8,7 procenta.

„Lehké oživení v lednu zaznamenaly i spotřebitelské úvěry, kterých bylo poskytnuto necelých 5,8 miliard korun, což je o 2,4 procenta více než v prosinci 2020,“ dodala Kalivodová.

PSALI JSME:
Poskytnutých úvěrů na bydlení v lednu ubylo

Zavřít reklamu ×
  1. Průmysl moc toho nepodrží.Všechny zisky a daně jdou do Německa a náš stát vybere pouze zdanění almužen montotroků….To je sakra málo. To už stanice STK,benzínové pumpy,mýto a vše kolem aut vydělá mnohem víc peněz.Taky se nic z tohoto nezavíralo ani na 1 hodinu.Vláda dobře ví odkud teče nejvíc peněz.Německá továrna to určitě není.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Německá inflace překonala 70leté maximum

Důvěra v ekonomiku se v eurozóně nadále zhoršuje, v září se souhrnný indikátor propadl na hodnotu 93,7 bodu, což je nejnižší úroveň od listopadu 2020. K propadu přispěly jak oblast služeb, tak i průmyslu, nicméně …

Úrokové sazby ČNB zůstávají beze změny

Česká národní banka (ČNB) na svém zářijovém zasedání rozhodla o ponechání základní repo sazby na sedmi procentech. To bylo v souladu s očekáváním analytiků i finančního trhu. Na příštím zasedání by sazby měly dle …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.